Jak dostać się na staż? - 4 główne rady
Udostępnij Google News
Kariera

Jak dostać się na staż? - 4 główne rady

Przyjęcie na staż wiąże się często z rozpoczęciem pracy zawodowej w ogóle, nie jest to jednak reguła. Niektórzy pracownicy, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności lub nabrać doświadczenia w innych zawodach również poddawani są stażowi. Dostanie się na staż nie powinno być trudne, jeśli tylko spełniamy kilka warunków.

Najlepiej być osobą po studiach i przed 26 rokiem życia. Również osoby bezrobotne mają większą szansę na staż w przypadku ubiegania się o niego za pośrednictwem urzędu pracy. Zobaczmy co powinnyśmy wiedzieć o tym jak dostać się na staż i jak znaleźć go w odpowiedni sposób!

1. Wystrzegaj się darmowych stażów

Wiele firm w ostatnich czasach poszukuje darmowej siły roboczej. Pracowników, którzy w szybki sposób zajmą się najpilniejszymi problemami i zleceniami firmy. Firmy takie w ogłoszeniach swych dają wzmiankę, że będzie to okres stażu, dlatego pracownikowi nie wypłaca się wynagrodzenia.

Należy omijać takie ogłoszenia, ponieważ każda szanująca pracowników firma płaci za staż. Staż jest płatny i powinnyśmy o tym pamiętać! Nie dajmy się oszukać nieuczciwym pracodawcom. Praktyki w czasie studiów są darmowe (chociaż wiele firm płaci również za nie), ale staż zawsze powinien być płatny.

2. Poszukiwanie stażu przez urząd pracy - jak to wygląda

Staż z urzędu pracy jest o tyle pracą przyjemną, że dostajemy ją praktycznie bez szukania i bez zbędnych formalności, rozmów, problemów itd.. W dodatku pensja zagwarantowana jest przez sam urząd pracy, więc również pracodawcy częściej na taki staż przyjmują chętne osoby. Na "rękę" dostaniemy od urzędu około 750 złotych. Jednak po stażu najczęściej pracownicy zostają w firmie i mogą już liczyć na pensję wielkości około 2000 zł miesięcznie.

3. Kto może ubiegać się o staż z urzędu pracy?

Aby dostać staż z urzędu pracy należy być zarejestrowanym bezrobotnym i nie mieć więcej niż 25 lat, jeśli nie ukończyliśmy studiów. Jeśli dana osoba studia ukończyła, nie może mieć więcej niż 28 lat. O staż ubiegać się mogą jednak również matki z dziećmi, które nie pracowały z powodu wychowywania dziecka oraz kobiety długotrwale bezrobotne.

4. Poszukiwanie stażu na własną rękę

Poszukując stażu w danej firmie na własną rękę należy, lecz nie trzeba (jest to po prostu dobrze widziane) napisać podanie o staż. Dodatkowo składamy dokumenty takie, jak przy ubieganiu się o pracę: CV i opcjonalnie list motywacyjny. W podaniu opisujemy swoje kompetencje oraz wymagania.

Należy również jasno określić w jaki sposób nasza pomoc będzie potrzebna firmie. To firma musi wypełnić wniosek do urzędu odnośnie stażu danej osoby, dlatego też szybciej i chętniej przyjmuje się na staże osoby, które niejako "wypełniły" już wniosek samodzielnie opisując w podaniu główne punkty takiego wniosku.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie