Czym jest anoreksja? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Czym jest anoreksja? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Anoreksja jest przede wszystkim chorobą osób bardzo młodych, często nastoletnich. Według analiz początek jej przypada w większości przypadków przed 25 rokiem życia.
Należy zapamiętać, że anoreksja związana jest z całkowicie celowymi działaniami osoby chorej. Celowo pozbawia się ona pożywienia lub forsownie ćwiczy aby doprowadzić swoje ciało do pożądanego przez nią wyglądu. Problemem jest tu właśnie obraz ciała, który manifestuje się w bardzo zaburzony sposób. Czasami objawami anoreksji jest dysmorfofobia, która "każe" choremu myśleć, że jego ciało jest zniekształcone, inne, brzydkie, grube itd..

Czy anoreksja jest chorobą współczesną?

Wydaje się, że anoreksja powstała niedawno i jest zaburzeniem czysto cywilizacyjnym związanym z rozwijającym się społeczeństwem. Owszem, jej nasilenie mocno powiązane jest z obrazem kobiety w dzisiejszej kulturze, popkulturze, czasopismach i telewizji, jednak samo w sobie opisane zostało już w XVII wieku.

Jakie znamy typy anoreksji?

Rozróżnia się dwa główne typy anoreksji tzn.
  • anoreksję jako jadłowstręt psychiczny
  • oraz anoreksję jako jadłowstręt psychiczny atypowy

Jak rozpoznać anoreksję?

Anoreksję rozpoznać można u osoby bliskiej obserwując jej zachowania. Zauważamy wtedy jej niezdrowe podejście do swojego wyglądu, ciągłe niezadowolenie oraz objawy depresyjne. To niezwykle trudne do zaobserwowania szczególnie u młodych dziewczyn, które naturalnie mocno przejęte są swoim wyglądem. Profilowo anorektyczkę często opisać można jako osobę bardzo sumienną, przykładającą się do wykonywanych czynności, ambitną i pilną. Może przejawiać perfekcjonizm w wielu dziedzinach swojego życia. Nie lubi utraty kontroli.

Czym dokładnie cechuje się anoreksja

  • szybki przebieg choroby, powolne początki
  • odchudzanie na skutek niemocy zaakceptowania swojego ciała
  • forsowne ćwiczenia fizyczne
  • unikanie pewnych potraw w pierwszych fazach choroby
  • zaprzestanie spożywania wszystkich pokarmów w końcowych fazach choroby
  • jedzenie w samotności
  • jedzenie wolne, metodyczne
  • anoreksja doprowadza do wysuszenia skóry, wychudzenia, wypadania włosów oraz ich łamliwości, zaniku miesiączki i zaburzeń hormonalnych

Anoreksja może być powodem śmierci!

Nieleczona anoreksja może być powodem śmierci. Istotnie aż w 10% wszystkich przypadków choroba ta kończy się zgonem chorej osoby. W pozostałej większości pozostawia po sobie nieodwracalne zmiany, szczególnie fizyczne, lecz oczywiście również psychiczne.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
marazm
Marazm to znane powszechnie określenie, którego niejednokrotnie używa się w celu opisania chwilowej niezdolności do podejmowania aktywności zawodowej. Czasem oczywiście w sposób żartobliwy, lecz należy mieć świadomość, że marazm jest poważnym i niebezpiecznym schorzeniem, które z roku na rok dotyka co raz więcej osób aktywnych zawodowo. Jak rozpoznać marazm i skutecznie mu się przeciwstawiać? Wyjaśniamy!
ortopreksja
Coraz więcej osób skupia się na zdrowym odżywianiu. I to bardzo dobrze. Wszyscy powinniśmy wybierać dobrej jakości, jak najmniej przetworzone jedzenie. Dzięki temu zapewnimy sobie dłuższe i zdrowe życie. Jednak w niektórych przypadkach stawiamy na to zdrowe odżywianie zbyt mocno, wykreślając z jadłospisu coraz więcej produktów. To uzależnienie od zdrowego odżywiania zwane jest ortoreksją i choć osoby, które mają  problem z tą chorobą wcale nie chcą chudnąć, niestety znacznie tracą na wadze w związku ze zbyt małą liczbą przyjmowanych kalorii.
Pusty talerz - zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania są przede wszystkim związane z psychiką chorego. Charakteryzują się wieloma objawami, które ujawniają się na podłożu psychicznym. Można je podzielić na zaburzenia niespecyficzne i specyficzne. Rodzaj zaburzenia, na które cierpi dana osoba będzie powodował inne formy leczenia, samopomocy i technik pracy z osobą chorą.