Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak przygotować siebie i córkę?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak przygotować siebie i córkę?

Pierwsza wizyta u ginekologa to wielkie wydarzenie, w życiu młodej kobiety. Zazwyczaj wybiera się na nią ze swoją mamą, dla której również jest to ważny moment, bo oto, jej mała dziewczynka, staje się kobietą. To bardzo ważne, aby odpowiednio przygotować córkę psychicznie i fizycznie, na wizytę.

Pierwsza wizyta u ginekologa, kiedy?

Tak naprawdę, dobrze by było, aby nastąpiła po pierwszej miesiączce. Na taką wizytę wybieramy ginekologa dziecięcego, który wytłumaczy młodej pannie fizjologię jej organizmu oraz udzieli porad odnośnie higieny i profilaktyce zdrowotnej, adekwatnej do jej wieku. Jeżeli nasza córka jest już starsza, to lekarz może również porozmawiać z nią na temat seksu, antykoncepcji i ewentualnych zmian i wątpliwości odnośnie do swego ciała. Tak naprawdę, nie ma jednej konkretnej daty, kiedy powinnaś udać się na pierwsze badanie ginekologiczne z córką. Ty i twoje dziecko same musicie ustalić, czy to ten moment. Dobrze jest wytłumaczyć córce, dlaczego to bardzo ważne, aby regularnie chodzić do ginekologa.

Dlaczego powinnyśmy chodzić do ginekologa?

Ginekolog to lekarz, który odpowiada nie tylko za prowadzenie ciąży, czy wdrożenie antykoncepcji hormonalnej, ale również specjalista w zakresie chorób układu rozrodczego i piersi. Badanie ginekologiczne ma na celu wykluczyć lub w porę wykryć wszelkie anomalie zdrowotne. Oczywiście, większość chorób spotyka kobiety w wieku znacznie starszym, niż twoja córka. Jednak pamiętaj, że to statystyka, nie oznacza to wcale, że twoje dziecko nie zachoruje na zespół policystycznych jajników, czy raka szyjki macicy, tylko dlatego, że jest jeszcze młoda.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa to spory stres związany również z tym że nie bardzo wiemy, jak się do niej przygotować. Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić wizytę:

  •  Podmyj się przed badaniem. Jednak jeżeli jesteś po szkole/pracy wystarczy przetrzeć się chusteczką. Upławy, czy zapach są również ważne dla lekarza, bo dużo mówią o ewentualnej chorobie.
  • Najlepiej umówić się na wizytę kilka dni po skończonej miesiączce, ponieważ wówczas najlepiej zrobić badanie ginekologiczne, jakim jest cytologia, jednak nie rezygnuj z wizyty, jeżeli akurat wypadła ona podczas miesiączki, lekarz w dalszym ciągu może przeprowadzić wywiad, czy wykonać badanie usg.
  • Nie musisz się golić, jeżeli nie robisz tego na co dzień.
  • Jeżeli masz badania krwi lub hormonów z ostatnich miesięcy, lub historię chorób przewlekłych, warto zabrać je ze sobą na wizytę.
  • Warto włożyć sukienkę, spódnicę lub dłuższy T-shirt, będziecie czuć się komfortowo, gdyż do badania oczywiście, należy ściągnąć majtki.

Wstyd zostaw za drzwiami gabinetu..

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie