kiedy najlepiej zdecydowac sie na dziecko

Młoda, stara pierworódka - kiedy najlepiej zdecydować się na dziecko?

Przejdź do galerii zdjęć
Kiedyś normalne było, że młode dziewczęta do 25 roku życia, wychodziły za mąż i rodziły dzieci. Wiele z nich, przed osiągnięciem trzydziestki, mogły cieszyć się już radosną gromadką. Obecnie kobiety decydują się na dziecko znacznie później, ma na to wpływ wiele czynników. Decyzja o dziecku ma swoje plusy i minusy w każdym wieku. Kiedy najlepiej zdecydować się na dziecko?
Reklama

Ciąża przed trzydziestką

Z medycznego punktu widzenia, biologicznie, najlepszy wiek na rodzenie dzieci to między 18 a 26 rokiem życia. Jednakże wiele kobiet w tym okresie nie jest ani psychicznie, ale ekonomicznie gotowa na posiadanie dzieci. Zdarzają się jednak takie, które z różnych przyczyn, mniej lub bardziej świadomie, decydują się na macierzyństwo w tym czasie. Młode pierworódki, jak określa się matki przed 28 r.ż, statystycznie rodzą szybciej i łagodniej przechodzą ciążę. Ponadto dzieci młodych matek, częściej rodzą się zdrowe. Aczkolwiek, ze względu często na młody wiek i zbyt frywolne podejście do życia, mniej dbają o siebie w ciąży, stąd spory odsetek wcześniaków urodzonych w tej grupie wiekowej matek. To są jednak statystyki. Im wcześniej zdecydujemy się na pierwsze dziecko, tym więcej czasu zostanie nam, na rodzenie kolejnych, jeżeli oczywiście zdrowie i finanse na to nam pozwolą.
Reklama
Dodatkowo młoda pierworódka może mieć więcej siły, aby zająć się małym brzdącem, a te potrafią zmęczyć. Młoda pierworódka również może liczyć, na szybszy powrót do formy sprzed porodu, bez większego wysiłku o ile bardzo nie zaniedbała się w ciąży.

Ciąża po trzydziestce

Stara pierworódka to kobieta, która zgodnie z nomenklaturą medyczną rodzi swoje dziecko raczej po 30 r.ż. Obecnie wiele kobiet decyduje się na dziecko później, ponieważ wolą najpierw zapewnić sobie stabilną przyszłość. Medycyna daje taką możliwość, ponieważ nawet w przypadku, jeżeli płodność poważnie zostanie obniżona, istnieją leki, które ją wspomagają. Stara pierworódka ma możliwość również skorzystania z zapłodnienia in vitro.
Reklama
Starsze mamy są dużo cierpliwsze i często mają większe możliwości, aby zapewnić optymalnie dobre warunki rozwoju swoim dzieciom. Ponadto ciąże po 30stce są bardzo wyczekane. Dojrzała mama musi jednak mieć na uwadze, że poród, jak i ciąża mogą być dla niej cięższe, oraz powinna się skrupulatniej badać, gdyż zgodnie z badaniami, jej ciąża jest bardziej obciążona ewentualnymi powikłaniami. Na szczęście dla matek po 35 roku życia, badania prenatalnie są zawsze bezpłatne. Młode mamy, które chcą skorzystać z takiej opcji, muszą zapisać się do specjalnego programu Unijnego lub mieć skierowanie od ginekologa, z informacją, że ciąża jest wysokiego ryzyka.

Kiedy najlepiej zdecydować się na dziecko?

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: kiedy najlepiej zdecydowac sie na dziecko
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama