Jak zwalczać osy i szerszenie

Jak zwalczać osy i szerszenie

Osy i szerszenie wbrew pozorom są bardzo niebezpiecznymi owadami, dlatego też warto dowiedzieć się, jak sobie z nimi sprawnie poradzić. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które poszukują skutecznych metod i preparatów na odstraszanie os i szerszeni, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na które rozwiązania warto postawić.
Reklama

Dlaczego osy i szerszenie mogą być groźne dla człowieka?

Osy jak powszechnie wiadomo są zazwyczaj znacznie większe od pszczół i posiadają żądło, które może niestety wtłaczać jad w ciało ofiary. Osy zakładają głównie gniazda w stodołach garażach albo budynkach mieszkalnych. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej agresywne i niebezpieczne są odmiany, które budują gniazda pod ziemią. Osy są owadami wszystkożernymi, dlatego też przyczyniają się one do roznoszenia chorób. Osy posiadają jad zdecydowanie mocniejszy od jadu pszczelego i co najgorsze mogą użądlić nawet kilkakrotnie. Wszystkie miejsca użądlenia należy jak najszybciej zdezynfekować i dodatkowo zażyć wapno. Jeżeli pojawi się ropny obrzęk, to niezbędna jest wizyta u lekarza.
Reklama
Zdecydowanie większym zagrożeniem są szerszenie, które posiadają nie tylko żądło w odwłoku, ale również jad w żuwaczkach. Jad szerszenia jest bardzo silny, dlatego też po użądleniu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto na ugryzienia położyć zimne okłady. Jad owadów błonkoskrzydłych może powodować ból, swędzenie, napięcie oraz zaczerwienienie skóry. Najbardziej narażone są oczywiście osoby uczulone, które wykazują nadwrażliwość na jad. Przy wstrząsie anafilaktycznym niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarza. U osoby uczulonej nawet jedno użądlenie osy, może spowodować bardzo duże zagrożenie.

Jak profesjonalnie zwalczać osy i szerszenie?

Aby zlikwidować potencjalne zagrożenie najlepiej po prostu usunąć gniazda w fazie ich rozwoju.
Reklama
Specjaliści zalecają likwidację gniazd od marca do maja, kiedy to ich wielkość nie przekracza jeszcze średnicy 10 cm. Likwidacji najlepiej dokonać wtedy, gdy cała rodzina jest w gnieździe, dlatego też czynność tą najlepiej wykonać wieczorem albo z samego rana. Dobrym pomysłem jest usuwanie gniazd w czasie deszczu. Jeżeli chodzi o gniazda szerszeni, to w żadnym wypadku nie warto do nich się zbliżać i tym bardziej samodzielnie ich likwidować. Aby pozbyć się gniazd należy poinformować odpowiednie służby ratownicze o miejscu ich ulokowania.

Jakie są środki odstraszające osy i szerszenie?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, które mogą pomóc w nierównej walce z osami i szerszeniami.
Reklama
W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się gaśnice, czyli specjalne preparaty w formie sprayu, które są gotowe do bezpośredniego użycia. Trującą substancje jak łatwo się domyślić należy zaaplikować w miejscach, w których przebywają osy i szerszenie. Środkiem tym można spryskać nie tylko gniazda, ale również wszystkie powierzchnie, na których często osiadają owady. Warto zwrócić uwagę na szczeliny i pęknięcia. Dobrym pomysłem może okazać się spryskanie futryn drzwi i ram okiennych, dzięki czemu owady nie wlecą do domu. Preparaty tego typu prowadzą do śmierci owadów i działają zazwyczaj do 2 tygodni. Na półkach sklepowych można znaleźć także specjalne pułapki, których głównym zadaniem jest zwabienie owadów do specjalnej kopuły wypełnionej cieczą.

Domowe sposoby na osy i szerszenie

Aby odstraszyć osy i szerszenie, można skorzystać z pomocy świec dymnych, które doskonale nadają się do zadymienia gniazda. W chłodniejsze dni, można także zalać ulokowane w ziemi gniazda wrzątkiem. Aby zabezpieczyć się przed pojedynczymi owadami warto pomyśleć o zamontowaniu specjalnych moskitier. Dzięki tym prostym akcesoriom będzie można swobodnie wietrzyć mieszkania. Pojedyncze owady w domu najlepiej usuwać za pomocą zwykłej łapki na muchy. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że owady można odstraszyć zapachem czosnku, bratków albo lawendy. Rośliny tego typu powinny znaleźć się nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama