Co to jest zatrucie ciążowe?

Co to jest zatrucie ciążowe?

Zatrucie ciążowe to bardzo poważna dolegliwość występująca u kobiet oczekujących potomstwa. Najczęściej występuje w drugiej połowie ciąży u pierworódek, jednak może się pojawić również na jej początku.
Reklama
Zatrucie ciążowe można skutecznie leczyć. Jeśli pozostanie nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci matki i dziecka.

Rodzaje zatrucia ciążowego

  • Zatrucie ciążowe wczesne – pojawia się na początku ciąży. Objawia się nudnościami i wymiotami, które mogą pojawiać się nad ranem lub trwać niezależnie od pory dnia. Jeśli pojawiają się silne wymioty konieczne bywa dożylne podawanie płynów z elektrolitami. W większości przypadków zatrucie ciążowe wczesne przechodzi samo bez interwencji lekarskiej. Przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są do końca znane. Zakłada się, że mają na nie wpływ zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz/lub zaburzenia psychiczne np. związane z nieakceptowaniem ciąży.
  • Zatrucie ciążowe późne – pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Do jego głównych objawów należą obrzęki twarzy i kończyn wynikające ze złej gospodarki wodnej organizmu, znacznie podwyższony poziom białka w moczu oraz nadciśnienie tętnicze. Ciężkie formy zatrucia ciążowego mogą prowadzić do stanu przedrzucawkowego oraz do rzucawki ciążowej, która może zagrażać zdrowiu i życiu matki i jej dziecka.

Diagnostyka zatrucia ciążowego

Leczenie zatrucia ciążowego jest tym łatwiejsze im szybciej zostanie ono zdiagnozowane, dlatego też niezwykle ważne jest regularne badanie krwi i moczu, kontrolowanie wagi ciała oraz mierzenie ciśnienia tętniczego.
Reklama
Najlepiej jeśli te wszystkie badania są wykonywane podczas comiesięcznych wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli lekarz podejrzewa u kobiety zatrucie ciążowe kieruje ją na oddział szpitalny, gdzie przeprowadzane są szczegółowe badania.

Leczenie zatrucia ciążowego

Podczas pobytu w szpitalu zalecane jest bezwzględne pozostawanie w łóżku.
Reklama
Podaje się leki obniżające ciśnienie krwi, zapobiegające skurczom oraz wyrównujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Zazwyczaj po podaniu leków stan chorej poprawia się i może ona już po kilku dniach wrócić do domu. Jeśli jednak, pomimo podania farmaceutyków, ciśnienie tętnicze nie spada, a stan przyszłej mamy nie ulega poprawie niezbędna jest hospitalizacja. Zatrucie ciążowe występujące w ciąży mocno zaawansowanej może być powodem decyzji o wcześniejszym zakończeniu jej przez cesarskie cięcie.

Profilaktyka zatrucia ciążowego

Profilaktyka zatrucia ciążowego polega w głównej mierze na stosowaniu specjalnej diety niskosodowej. Polega ona na zmniejszeniu ilości soli kuchennej w potrawach, w celu zmniejszenia ryzyka wzrostu ciśnienia tętniczego. Ważne jest również dostarczanie organizmowi dużej ilości białka w postaci produktów bogatych w ten składnik np. serów, chudego mięsa czy roślin strączkowych. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama