Jak dbać o czystość lodówki i pozbyć się z niej przykrego zapachu ?

Jak dbać o czystość lodówki i pozbyć się z niej przykrego zapachu ?

Przykry zapach płynący z lodówki to nic przyjemnego, dlatego należy zrobić wszystko, aby go nie było. Dokładnie wymyta lodówka oraz pochłaniacz zapachu, kupiony w sklepie lub własnoręcznie wykonany, z pewnością pomogą w pozbyciu się przykrej woni. Jeśli do tego zastosujesz kilka sprawdzonych trików lodówkowych, z brzydkimi zapachami możesz pożegnać się już na stałe.
Reklama

Na początek porządne sprzątanie

Walkę z przykrym zapachem z lodówki należy zacząć od porządnego sprzątania. Najlepiej zabrać się do czyszczenia wnętrza lodówki przed uzupełnieniem zapasów żywności. Wyjmij wszystko, co się znajduje w lodówce i schowaj w chłodnym miejscu, aby się nie zepsuło. Następnie wyjmij półki i szuflady, aby dobrze je umyć. Jeśli masz w domu zmywarkę możesz wszystkie elementy wyjęte z lodówki zapakować do zmywarki i tam je umyć. Jeśli nie posiadasz zmywarki, albo elementy lodówki są zbyt duże, wtedy dokładnie umyj je w zlewie. Możesz do tego celu wykorzystać płyn do naczyń, który ułatwi pozbycie się tłustych zabrudzeń. Następnie dokładnie wypłucz wszystkie części i wytrzyj do sucha. Kiedy już wszystkie wyjmowane elementy lodówki są czyste możesz zabrać się za jej wnętrze.
Reklama
Do mycia najlepiej wykorzystać roztwór octu. Wymieszaj wodę i ocet w stosunku 1:1 i tak przygotowanym płynem dokładnie przetrzyj wnętrze lodówki. Ten naturalny środek czyszczący jest znacznie lepszy niż płyn do naczyń, ponieważ nie pozostawia zapachu. Zaraz po myciu nieprzyjemna woń octu wietrzeje i nie ma wpływu na zapachy produktów znajdujących się w lodówce. Również ruchome elementu lodówki możesz umyć roztworem octu.

Kiedy zabrudzenia są bardzo silne

Jeśli w lodówce coś się wyleje i trudne staje się wyczyszczenie jej samą wodą można skorzystać z właściwości czyszczących sody. Wystarczy nasypać nieco proszku na gąbkę i dokładnie wyszorować zabrudzone miejsce. Trzeba pamiętać, aby po wykorzystaniu sody dokładnie spłukać wszystko ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.
Reklama

Otwór odpływowy

To bardzo ważny element lodówki, o którym często zapomina się podczas jej czyszczenia. Jest to poważny błąd, ponieważ jego zapchanie sprawia, że w lodówce zbiera się woda. Dlatego należy regularnie czyścić również tę część lodówki.

Szybkie sprzątanie

Jak z pewnością większość z nas wie, generalne czyszczenie lodówki nie musi być przeprowadzane zbyt często. Jednak należy zadbać o to, aby była ona czysta każdego dnia. Aby tak było wystarczy, że przed każdymi większymi zakupami przetrzesz wnętrze lodówki specjalnymi chusteczkami do sprzątania np. W5, które można kupić w Lidlu. Możesz również przetrzeć wszystkie półki ściereczką zmoczoną w ciepłym roztworze sody oczyszczonej.

Pochłaniacze zapachów

Wiele produktów żywnościowych przechowywanych w lodówce charakteryzuje się silnym aromatem z jednej strony, a z drugiej pochłanianiem zapachów innych produktów. Dlatego często zdarza się, że otwierając lodówkę czujesz ostrą woń kiełbasy wędzonej w połączeniu z aromatem sera żółtego.
Reklama
Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach ulatniający się z lodówki połóż na jednej z półek specjalny pochłaniacz zapachów, który można kupić w marketach, sklepach z chemią gospodarczą, a niekiedy również w sklepach z AGD. Aby zneutralizować zapachy żywności możesz również skorzystać z naturalnych pochłaniaczy brzydkich zapachów. W tym celu możesz nasypać do małej miseczki ziarna kawy lub opakowanie sody oczyszczonej. Następnie wstaw miseczkę do lodówki. Ten prosty zabieg pozwoli Ci cieszyć się brakiem brzydkich aromatów przez dłuższy czas.

Pomysły na czystą lodówkę

  • Szuflady, w których trzymasz warzywa wyłóż papierowym ręcznikiem. Będzie on pochłaniał wodę, dzięki czemu unikniesz powstawania pleśni na warzywach. Aby zabieg ten działał musisz pamiętać, by raz na kilka dni wymienić ręcznik na nowy.
  • Żywność przechowuj w szczelnie zamykanych pojemnikach. Wędliny czy sery będą dłużej świeże i nie zeschną się. Poza tym nie będzie się z nich wydobywał nieprzyjemny zapach.
  • Jeśli trzymasz w lodówce jedzenie w miseczkach lub na talerzach zabezpiecz je folią spożywczą, którą można kupić w każdym markecie.
Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama