Jak wyczyścić piekarnik ?

Jak wyczyścić piekarnik ?

W wielu domach piekarnik to miejsce, które najmniej kojarzy się ze sprzątaniem. Wprawdzie korzystamy z niego na co dzień piekąc ciasta, mięsa czy przygotowując różne inne smakołyki, ale trzeba szczerze przyznać, że wiele z nas nie pamięta o tym, aby go dobrze wyczyścić.
Jeśli Twój piekarnik także potrzebuje dokładnego czyszczenia skorzystaj z naszych porad i przekonaj się, że doprowadzenie go do porządku wcale nie jest takie trudne.

Na początek woda

Czyszczenie piekarnika najlepiej rozpocząć od najprostszego środka czyszczącego jakim jest woda. Przygotuj naczynie żaroodporne, wlej do niego 1 szklankę wody i ustaw je na dnie piekarnika. Następnie włącz piekarnik i nagrzej go do temperatury 50 stopni. Pozostaw wodę w ciepłym piekarniku przez około 30 minut. W tym czasie para wodna zmiękczy brud, który później będzie można łatwiej usunąć. Jeśli piekarnik nie był bardzo brudny wystarczy przetrzeć go gąbką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń.

Amoniak w roli głównej

Jeśli sama woda nie działa, wtedy warto zabieg ten poszerzyć o amoniak. Nagrzej piekarnik do temperatury 65 stopni a następnie go wyłącz. Na najwyższej półce połóż miseczkę z roztworem amoniaku, natomiast na dole piekarnika garnek lub naczynie żaroodporne z wodą. Tak rozmieszczone płyny zostaw przez całą noc w piekarniku, a rano umyj go roztworem wody, amoniaku oraz płynu do naczyń. Amoniak świetnie nadaje się również do czyszczenia drabinek bocznych oraz rusztu z piekarnika. Jeśli chcesz je dokładnie wyczyścić połóż duży ręcznik w misce, a na nim czyszczone przedmioty. Następnie wlej pół szklanki amoniaku i po 15 minutach wypłucz i wytrzyj.

Ocet w roli pomocnika

Aby utrzymać piekarnik w czystości skorzystaj z właściwości czyszczących octu. Przynajmniej raz w tygodniu przetrzyj jego wnętrze oraz ruszt ściereczką zmoczoną w occie. Dzięki temu zabiegowi będziesz mogła się cieszyć stale czystym piekarnikiem.

Kilka dodatkowych rad

  • Jeśli coś Ci wykipi w piekarniku, nie czekaj aż wystygnie i stwardnieje, ponieważ wtedy stanie się trudne do usunięcia. Najlepiej zareaguj jak najszybciej. Posyp plamę solą, a kiedy wystygnie wyczyść piekarnik.
  • Jeśli nie masz czasu na czyszczenie piekarnika naturalnymi metodami, albo ich nie uznajesz, zawsze możesz skorzystać ze specjalnych detergentów do czyszczenia piekarników. Można je kupić w sklepach z chemią gospodarczą, marketach oraz sklepach ze sprzętem AGD.
Agnieszka
Udostępnij artykuł