Bardzo brudny dywan - jak go wyczyścić?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Bardzo brudny dywan - jak go wyczyścić?

Dywan potrafi ozdobić i dodać ciepła każdemu wnętrzu. Jednocześnie bardzo brudny dywan potrafi skutecznie, oszpecić nawet najpiękniejsze i stylowe wnętrze. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na to, jak wyczyścić dywan. Nawet najtrudniejsze plamy z łatwością usuniesz, jeżeli poznasz właściwości zwykłych, domowych produktów.

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan na sucho?

Dywan poza tym, że jest ozdobą wnętrza, również zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto w sezonie zimowym, dużo przyjemniej chodzi się po dywanie, aniżeli zimnej podłodze. Regularne odkurzanie dywanu specjalną turbo szczotką skutecznie, zabezpiecza dywan przed zabrudzeniem. Zdarza się jednak, że mimo ciągłego dbania o dywan, dojdzie do jakiegoś nagłego silnego zanieczyszczenia. Czasem wystarczy parę dni nieuwagi i możemy mieć bardzo brudny dywan. Najprostszym i najczęstszym sposobem czyszczenia, jest pranie dywanu na sucho. Pranie dywanu zaleca się raz w roku. Najlepiej po sezonie zimowym. Jeżeli chodzi o domowe pranie dywanu na sucho, to świetnie sprawdzi się tu soda oczyszczona. Jak wyczyścić dywan sodą na sucho? Wystarczy posypać dywan sodą i pozostawić tak na około 5 godzin. Następnie rozsypaną sodę, wystarczy dokładnie odkurzyć. Soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy, oraz wchłania brud. Dzięki czemu nasz dywan odświeżymy w łatwy i szybki sposób.

Na bardzo trudne plamy- sól

Czasami sama soda nie wystarczy, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z bardzo uporczywymi plamami. Czyszczenie dywanu solą, sprawdza się zwłaszcza, przy tłustych plamach. Dodatkowo jeżeli sól połączymy z sodą, mamy świetny preparat do prania dywanu bez użycia wody. Mieszamy sól z sodą, rozsypujemy i energicznie wcieramy ręczniczkiem lub szczotką w dywan, tak aby proszek dokładnie wniknął w jego strukturę. Następnie zostawiamy dywan na godzinę. Po upływie godziny dokładnie dywan odkurzamy.

Inne sprawdzone domowe metody na brudny dywan

Obojętnie czy mamy do czynienia z plamami po napoju, wielomiesięcznym brudem, czy tłustymi plamami. Ze wszystkimi tymi zabrudzeniami z łatwością możemy sobie poradzić. Nawet bardzo brudny dywan, możemy spokojnie odratować w domowym zaciszu, bez konieczności używania chemii. Zanim jednak zdecydujesz się na któryś ze sposobów, pamiętaj, aby dywan najpierw porządnie odkurzyć. Następnie możemy wykorzystać jeden z tych sprawdzonych sposób na wyczyszczenie dywanu:

  • skrobia ziemniaczana i płatki mydlane.

Świetny patent dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na środki chemiczne, lub chcą ograniczyć ich używanie. Wystarczy, że 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej, zmieszamy z 4 łyżeczkami płatków mydlanych. Następnie rozsyp je na dywanie, dokładnie wetrzyj i zostaw na około 20 minut. Odkurz dokładnie dywan.

  • Ocet i sól.

Ocet jest doskonałym środkiem czyszczącym. Świetnie sprawdza się w czyszczeniu okien, luster, podłogi, jak i również dywanów. Czyszczenie dywanu solą z dodatkiem octu, skutecznie usunie brud, nawet taki, który wydaje się nie do wyczyszczenia. Wystarczy szklanka octu, pół litra wody, 2 łyżki soli. Mieszamy dokładnie składniki ze sobą, następnie przelewamy do buteleczki z dozownikiem, najlepiej ze spryskiwaczem. Rozpyl dokładnie na całym dywanie i pozostaw do całkowitego wyschnięcia, na koniec dokładnie odkurz dywan.

Odkurzacze piorące i środki do dywanów

Bardzo brudny dywan możemy oczywiście wyczyścić przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych oraz dedykowanego sprzętu. Na rynku dostępne są spraye, proszki, oraz płyny do prania dywanów, które z łatwością rozrobimy i dzięki aktywnej plamie, usuną uporczywe plamy. Dużym ułatwieniem jest zainwestowanie w odkurzacz piorący, który na mokro, jak i na sucho dokładnie wypierze dywan. Dodatkowo w zestawie najczęściej znajdziemy również końcówki do prania tapicerek, a nawet mycia innych powierzchni. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy przy pomocy jednego urządzenia, chcą wyczyścić cały dom.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie