czy to modzel

Czy to modzel? Domowe sposoby na modzel

Bolesne odciski na stopach i dłoniach, mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Modzele mają żółtawy odcień i są ogrodzone od warstwy skóry. Najczęściej powstają pod wpływem silnego nacisku. Różnią się jednak znacząco od nagniotków, przede wszystkim brakiem rogowego czopa. Można się ich jednak pozbyć w domowych warunkach. Jakie są sposoby na modzel? Jak im zapobiegać?
Reklama

Jak rozpoznać modzel?

Modzele najczęściej występują na dłoniach i stopach. Z reguły odciski tego typu są dość twarde oraz mają brzydki żółtawy kolor. Najczęściej występują na podeszwie stóp, ale u pracowników fizycznych występują one również na dłoniach. Nie należy ich ignorować, ponieważ nieleczone, nie tylko powodują dyskomfort, ale również mogą przerodzić się w poważny stan zapalny.

Jak powstają modzele?

Modzele powstają w miejscach, które są narażone na ciągły, duży nacisk. Najczęściej narażone są osoby które:
  • dużo chodzą na szpilkach,
  • pracują głównie w pozycji stojącej,
  • pracują fizycznie, dużo podnoszą,
  • pracownicy budowlani,
Przyczyną powstawania modzeli może być również chodzenie w niewygodnym, ciasnym obuwiu, chodzenie bez skarpetek, płaskostopie, otyłość, czy cukrzyca.
Reklama

Jak zapobiegać modzelom?

Modzelom, czy innym odciskom można zapobiegać. Przede wszystkim należy nosić wygodne, dopasowane obuwie. Jeżeli pracujemy fizycznie, powinniśmy zakładać specjalne rękawice, aby chronić dłonie. Warto zadbać również o codzienne nawilżenie stóp i dłoni, dlatego należy używać kremu. Można też raz na miesiąc robić sobie spa dla dłoni i stóp, gdzie zadbamy o nie specjalnie np. używając skarpetek, czy rękawiczek do pielęgnacji. Jeżeli wiemy, że mamy predyspozycje do odcisków, warto również zainwestować we wkładki na modzele.

Domowe sposoby na modzele.

Jeżeli nie chcemy od razu udawać się do podologa, możemy zastosować sprawdzone sposoby na modzele w domu. Domowe sposoby na modzele, możemy zastosować wówczas, gdy odciski są małe i nie posiadają jeszcze czerwonej obręczy, sugerującej stan zapalny.
Reklama
Stopy należy wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub sody oczyszczonej. Następnie delikatnie, możemy usunąć zrogowaciałą skórę pumeksem lub specjalnym nożykiem do stóp. Po wszystkim należy nałożyć dużą ilość kremu nawilżającego na skórę.  Skutecznie będą również plastry lub skarpetki z kwasem salicylowym, które zmiękczą, gruby odcisk. W aptece dostępny jest również krem na modzele, który skutecznie rozmiękczy skórę i wspomoże proces leczenia. Krem ten możemy nałożyć po wspomnianej kąpieli w ciepłej wodzie.

Usuwanie odcisków i modzeli

Jeżeli modzele wywołują u nas ból i znacząco utrudniają nam życie, powinny być usunięte w profesjonalny sposób. Usuwanie modzeli powinien przeprowadzić chirurg, podolog lub przeszkolona pedicurzystka.
Reklama
Modzele usuwa się frezarką lub specjalnym dłutem z wiertłem. Po zabiegu będzie widoczna dziurka, która powinna być zaklejona do momentu całkowitego wygojenia.

Modzel, czy nadgniotek?

Wiele osób ma problem z rozpoznaniem, czy mają modzel, czy też nadgniotka. Modzele są twarde, z reguły żółtawe, natomiast nadgniotki to małe, białe punktu, które najczęściej występują na palcach u stóp. Nadgniotki w przeciwieństwie do modzeli, od razu powodują silny ból, spowodowany rdzeniem, który jest głęboko w skórze, który uciska zakończenia nerwowe. Trudniej je przez to usunąć. Modzele również różnią się miejscem występowania. Mogą pojawić się na stopach, jak i na dłoniach. Nagniotki występują tylko na stopach.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama