Objawy nadczynności tarczycy - jak leczyć tarczycę?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Objawy nadczynności tarczycy - jak leczyć tarczycę?

Nadczynność tarczycy to coraz powszechniejsza choroba wśród osób starszych, jak i młodych. Polega ona na produkcji zbyt dużej ilości hormonów tego organu. Sama tarczyca, jest małym organem, który uwalnia hormony: tyroksynę (T4) oraz trijodotyroniny (T3). Hormony te regulują pracę praktycznie całego organizmu, dlatego objawy nadczynności tarczycy, związane są z różnymi miejscami w ciele. Jak je rozpoznać i jak leczyć nadczynność tarczycy?

Przyczyny nadczynności tarczycy

Prawidłowe czynności tarczycy i wytwarzanie hormonów, zależy od właściwej pracy przysadki mózgowej. Jeżeli tarczyca produkuje za dużo hormonów, to przysadka zmniejsza uwalnianie TSH przez przysadkę. TSH z kolei jest bardzo istotne, ponieważ pobudza tarczycę do produkcji wspomnianych wcześniej hormonów. Niedobór hormonów, powoduje zwiększony wzrost produkcji TSH przez przysadkę i tutaj pojawia się błędne koło tego procesu, ponieważ to pobudza produkcję T3 oraz T4. Do najczęstszych przyczyn, nadczynności tarczycy należą:

  • guzki tarczycy
  • podostre zapalenie tarczycy, które jest wynikiem wcześniejszej choroby wirusowej,
  • poporodowe zapalenie tarczycy,
  • choroba Gravesa i Basedowa, to choroba o podłożu autoimmunologicznym, polega na tym, że to przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów,
  • spożywanie nadmiernej ilości jodu,
  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne okresu przekwitania,
  • niektóre zaburzenia o podłożu psychicznym np. nerwica, depresja.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy, często nie sugerują problemów o podłożu hormonalnym. Ponieważ tarczyca wpływa na termoregulację i metabolizm całego ciała, objawy może dawać cały organizm. Nieleczona nadczynność tarczycy, daje takie objawy jak wzmożona potliwość, nerwowość, uderzenia gorąca, zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie wagi, wypadanie włosów, wytrzeszcz, obrzęk oczu, zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, częstsze oddawanie stolca, kołatania serca, czy osłabienie siły mięśniowej. Objawów nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona nadczynność tarczycy, może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, osteoporozy, czy tzw. przełomu tarczycowego, gdy poziom hormonów tarczycy, jest tak wysoki, że stanowi zagrożenie dla życia.

Leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy, może stwierdzić tylko i wyłącznie lekarz, po wykonaniu kompletu badań. Następnie może zalecić leczenie farmakologiczne, mające na celu obniżyć produkcję hormonów tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym, którego również zażywa się doustnie. W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić leczenie operacyjne, zwłaszcza jeżeli podczas badań okarze się, że pacjent ma raka tarczycy lub guzki. Wówczas usuwa się tarczycę, następnie na stałe przyjmuje się preparaty z tyroksyną. Domowe sposoby na nadczynność tarczycy należy stosować, jako uzupełnienie leczenia zaleconego przez lekarza. Możemy w tym celu wzbogacić swoją dietę o takie substancje jak magnez, jod, selen, witamina D, cynk, żelazo, wapń, witamina B, czy goitrogeny. Właściwa  dieta będzie w tym przypadku bardzo dobrym wyborem. Osoby borykające się z nadczynnością tarczycy, powinny spożywać dużo ryb, wodorostów, kapusty, brokułów, soi, wspomagać florę bakteryjną i unikać pestycydów, czy przetworzonego jedzenia, oraz takiego bogatego w hormony (np. kurczęta z chowu klatkowego).

Czy nadczynność tarczycy można całkowicie wyleczyć?

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Ważna jest przyczyna choroby, oraz ewentualnej metodzie leczenia. Po operacji, czy leczeniu jodem występuje niedoczynność tarczycy, gdzie należy na stałe przyjmować odpowiednie leki. Po zakończeniu każdego leczenia chory powinien raz na jakiś czas chodzić na kontrolę do lekarza. Nawracająca nadczynność tarczycy, to bardzo częsta przypadłość, dlatego ważne jest monitorowanie poziomu hormonów, oraz profilaktyka. Pomocna będzie zbilansowana dieta, bogata w jod, profilaktyczne badania, całkowite unikanie palenia papierosów. W przypadku uwarunkowań genetycznych należy stale być pod opieką lekarza.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie