kanapa, żyrandol

Jak obniżyć koszty domowego oświetlenia?

Nie da się funkcjonować w domowym zaciszu bez oświetlenia. W każdym pomieszczeniu jest ono niezbędne dla zapewnienia wygody przemieszczania się, bezpieczeństwa oraz komfortu wykonywania wszelkich czynności o mniejszym lub większym stopniu precyzji.
Reklama
Konieczność stworzenia rozbudowanego systemu oświetleniowego nie oznacza jednak, że trzeba na nie wydawać wielkie fundusze. Co można zrobić, żeby obniżyć wysokość comiesięcznych rachunków za prąd? Kilka sprawdzonych pomysłów podajemy poniżej.

Oświetlenie w domu – podstawowe zasady budowania ekonomicznej instalacji

Instalacja oświetleniowa należy do najważniejszych w domowych przestrzeniach. Lamp potrzebujemy przecież zarówno w kuchni, łazience i sypialni, jak i w przedpokoju lub na klatce schodowej. Dobre oświetlenie zmniejsza ryzyko potknięcia podczas przemieszczania się, maksymalizuje komfort wykonywania wszelkich czynności, a także dekoruje przestrzeń, dzięki pięknym, stylowym oprawom oraz różnym kolorom światła, które udaje się uzyskać przy pomocy nowoczesnych źródeł światła. Funkcjonalne i efektowne oświetlenie wymaga zastosowania się do kilku podstawowych zasad podczas planowania instalacji.
Reklama
Co jest niezbędne? Przede wszystkim trzeba zadbać o wprowadzenie właściwej ilości punktów świetlnych. Ich rozmieszczenie dopasowuje się do potrzeb użytkowników oraz specyfiki wnętrza. Dzięki temu zwiększa się komfort i sprawia, że do prawidłowego oświetlenia konkretnego fragmentu przestrzeni, używanego w danym momencie, wystarczy jedna lampa, a nie wszystkie znajdujące się w niej źródła światła. Pamiętajmy, że oprawy powinny być dopasowane do pełnionej funkcji. Nieco inne lampy sprawdzają się jako oświetlenie główne, inne jako zadaniowe, a jeszcze inne jako dekoracyjne. Warto o tym pamiętać, żeby wybrać optymalne rozwiązanie.

Co zrobić, żeby dom był bardziej oszczędny i maksymalnie wygodny?

Prawidłowe zaplanowanie praktycznej i bezpiecznej instalacji to oczywiście podstawa dla optymalizacji kosztów oświetlenia w domu.
Reklama
Jeżeli nieprawidłowo rozmieścimy punkty świetlne, będziemy potrzebować większej ilości opraw do wykonywania rozmaitych czynności. Ergonomia to jednak nie jedyne, co możemy zrobić dla obniżenia kosztów domowego oświetlenia. Co jeszcze przynosi oszczędności?

Źródła światła LED – maksymalny komfort i niskie koszty

Źródła światła LED pojawiły się na rynku raptem kilka lat temu. Pierwsze rozwiązania były dość drogie, a przy tym dawały przede wszystkim światło zimno białe, które nie sprawdza się zbyt dobrze w każdym, domowym pomieszczeniu. Nowe generacje produktów w tej technologii przynoszą jednak zdecydowanie więcej możliwości. Przede wszystkim ich cena jest obecnie znacznie niższa, dzięki czemu na żarówki LED może sobie pozwolić niemal każdy. Warto poznać różne rozwiązania tego typu, które oferuje choćby sklep Azzardo. Nowoczesne źródła światła LED pozwalają na uzyskanie optymalnych warunków oświetleniowych, przy znaczącym obniżeniu zużycia energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami żarnikowymi. Równocześnie technologia LED daje obecnie możliwość regulowania natężenia oświetlenia, dopasowania temperatury barwowej, a niekiedy nawet koloru światła.
Reklama
W ten sposób zyskuje się niemal nieograniczone możliwości w planowaniu i realizowaniu oświetlenia w domowych wnętrzach.

Zdalne sterowanie oświetleniem – optymalizacja działań w domu

Wiele osób zapomina o tym, że nie tylko wybór oszczędnych źródeł światła ma znaczenie. Liczy się również to, jak sterujemy oświetleniem w domu. Jeżeli pragniemy wprowadzić oszczędności w domowym budżecie, warto rozważyć zarządzenie zdalne – przy pomocy pilota lub aplikacji na smartfona. Dzięki nim można łatwo kontrolować uruchamianie wszystkich domowych lamp, regulować ich natężenie, a nawet tworzyć specjalne harmonogramy włączania lub wyłączania lamp.
Reklama
A to prowadzi do mniejszego wykorzystania energii elektrycznej, przy równoczesnym zachowaniu komfortu.

Wygodny dom i oszczędności

Okazuje się, że tak naprawdę nie potrzeba zbyt wiele, żeby płacić mniej za domowe oświetlenie. Podstawą jest wymiana źródeł światła na bardziej energooszczędne. Warto również rozważyć wykorzystanie nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem, które często da się włączyć w kompleksowe rozwiązania typu Smart House. Pamiętajmy również o tym, że często do obniżenia wysokości rachunków przydaje się zmiana nawyków. Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele energii marnujemy zupełnie bez potrzeby. Warto zwrócić na to uwagę i płacić mniej.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama