jak odebrać ojcu prawa rodzicielskie

Kiedy można odebrać prawa rodzicielskie ojcu i jak to zrobić?

Rozwód to trudny czas. Małżonkowie często nie rozstają się w zgodzie, a sprawy znacząco się komplikują, gdy w grę wchodzą dzieci. Szczególnie trudną sytuacją jest ta, gdy do rozpadu małżeństwa dochodzi wskutek agresji, czy uzależnienia męża. W tym przypadku chodzi również o zabezpieczenie dzieci. Pozbawienie praw rodzicielskich ojca, nie jest jednak takie proste i wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Kiedy można odebrać prawa rodzicielskie ojcu? Jak to zrobić?
Reklama

Co to jest pozbawienie praw rodzicielskich i z czym się wiąże?

Pozbawienie praw rodzicielskich oznacza, że rodzic nie ma już żadnych praw do dziecka. Tym samym nie ma prawa do kontaktu z dzieckiem oraz decydowania o jego losie. Często mylone jest z pozbawieniem władzy i gdzie rodzic dalej ma możliwość widywania dziecka. W Polsce najczęściej dochodzi do pozbawienia takich praw ojca. Ma to głównie związek z tym, że mężczyźni znacznie częściej dopuszczają się agresji wobec rodzin lub opuszczają matki swoich dzieci, a tym samym potomstwo. Pozbawienie praw rodzicielskich ojca możliwe jest w określonych sytuacjach. Kiedy można odebrać prawa rodzicielskie ojcu?
 • wtedy, kiedy dojdzie do trwałego braku zainteresowania dzieckiem
 • wówczas, kiedy dojdzie do utraty więzi z dzieckiem
 • ojciec nie płaci alimentów
 • kiedy ojciec ma negatywny wpływ na dziecko lub jego zachowanie zagraża jego życiu i zdrowiu (agresja, alkohol, narkotyki, przestępczy tryb życia)
Wskutek pozbawienia praw rodzicielskich, traci się wszelką władzę nad dzieckiem.

Jak uargumentować odebranie praw, jak wygląda rozprawa?

Sprawa o odebranie praw rodzicielskich nie jest prosta. Procedura ta ma za zadanie chronić dziecko, czy to przed ojcem, który stanowi zagrożenie, czy takim, który porzucił swoje dziecko i niespecjalnie ma potrzebę go wychowywać, ale teoretycznie, zawsze może się pojawić i wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Reklama
Zadaniem matki lub innego opiekuna prawnego, w takiej sytuacji jest zabezpieczenie interesu dziecka. Podobnie jak większość spraw sądowych, należy złożyć stosowny wniosek. Powinniśmy również przygotować stosowne argumenty do odebrania praw, przykładowo, jeżeli powodem są awantury rodzinne, to np. notatki z Policji lub opinia ośrodka pomocy społecznej, jeżeli pracownik sprawował pieczę nad rodziną. Przydatne będą również zeznania rodziny, sąsiadów, oraz nauczycieli dziecka, jeżeli oczywiście posiadają stosowną wiedzę na temat sytuacji dziecka w rodzinie. Dziecko może wypowiedzieć się w procesie, ale nie musi, zależy to od jego chęci i od woli rodzica, czy opiekuna. Przesłanki i argumenty do odebrania praw, które najczęściej padają i sytuacje, kiedy można odebrać prawa rodzicielskie ojcu to:
 • rozpijanie
 • nakłanianie do przestępstwa
 • wykorzystywanie
 • zmuszanie do ciężkiej pracy
 • głodzenie
 • porzucenie dziecka
 • zaniedbanie stanu zdrowia
 • nadużywanie alkoholu i narkotyków
 • przemoc domowa
 • choroba lub zaburzenia emocjonalne (np. skrajna wybuchowość, impulsywność, zagrażająca zdrowiu i życiu dziecka)

Jak długo czeka się na pozbawienie praw ojca?

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie sprawy sądowe, zwłaszcza te, w których stroną jest dziecko, ciągną się bardzo długo. Nie jest to prosta decyzja, sąd musi przeanalizować cały materiał dowodowy, opinie biegłych, przesłuchać świadków i na tej podstawie wybrać najlepsze rozwiązanie dla dziecka.
Reklama
Orzeczenie też odebrania praw przystępuje na dziecko, dlatego jeżeli mamy ich więcej, musimy uwzględnić je wszystkie we wniosku lub koniecznie będzie przeprowadzenie kilku rozpraw. Ponadto rodzic dalej może dziedziczyć po dziecku i ono po nim, oraz dalej istnieje obowiązek alimentacyjny. Oddzielnie należy również wystąpić o zakaz spotkań ojca z dzieckiem. Ile trwa sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich? Z reguły na pierwszą rozprawę czeka się w okolicy miesiąca, następnie kolejna rozprawa również to kwestia miesiąca/dwóch. Statystycznie musimy uzbroić się, że sprawa najkrócej może potrwać od 3 do nawet 6 miesięcy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama