Plaga pluskiew w domu. Jak się ich pozbyć?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Plaga pluskiew w domu. Jak się ich pozbyć?

Pluskwy to niewielkie owady żywiące się krwią. Długość ich ciała to zaledwie 6 mm a szerokość 3 mm, ale te maleńkie stworzenia potrafią być bardzo uciążliwe. Kiedy odkryjesz ich obecność w mieszkaniu jak najszybciej zacznij działać.

Pluskwy – co to takiego?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to niewielki owad, który żywi się ludzką krwią, podobnie jak komary, jednak trudno ją wykryć. Pluskwy są bardzo małe, a przy tym poruszają się niezwykle szybko, co znacznie utrudnia ich wykrycie.

Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu?

Pluskwy najczęściej są przynoszone do naszych mieszkań z zewnątrz. Zdarza się, że znajdują sobie miejsce w sierści psa lub kota i w ten sposób zasiedlają mieszkanie. Poza tym w wielu wypadkach owady te przyjeżdżają z nami z wakacji.

Pluskwy są obecne m.in. w miejscach oferujących noclegi. Mogą wystąpić zarówno w apartamentach do wynajęcia, motelach jak i dobrej jakości hotelach. Podczas pobytu w takim miejscu pluskwy wchodzą do walizek lub odzieży i w ten sposób przyjeżdżają do naszych mieszkań.

Ponadto owady te można przynieść do domu z używanymi meblami, odzieżą albo z podróży pociągiem lub autobusem.

Gdzie mieszkają pluskwy?

Pluskwy lubią trudno dostępne miejsca. Często wybierają na swoje mieszkanie tapicerowane meble czy szafy z odzieżą. Poza tym można je znaleźć również w takich miejscach jak pęknięcia ścian, ramy obrazów czy listwy przypodłogowe.

Dlaczego pluskwy są groźne?

Pluskwy to przede wszystkim owady roznoszące drobnoustroje chorobotwórcze. Podczas pożywiania się owada, do organizmu człowieka może przedostać się gronkowiec złocisty. Bakteria ta odpowiada za wiele chorób począwszy od niegroźnych infekcji przez zapalenie szpiku kostnego, aż do groźnej dla życia posocznicy. Dlatego też należy zadbać, aby jak najszybciej pozbyć się tych niechcianych gości z domu.

Jak odkryć pluskwy?

Pluskwy są bardzo małe i szybko się poruszają. Zazwyczaj żerują nocą co dodatkowo utrudnia ich znalezienie. Najczęściej obecność owadów w domu zdradzają rany po ukąszeniach. Pluskwy wydzielają również oleistą ciecz o zapachu zgniłych malin, która może naprowadzić nas na obecność owadów w mieszkaniu.

Jak pozbyć się pluskiew?

Aby pozbyć się pluskiew z domu należy bardzo dokładnie uprzątnąć wszystkie zakamarki mieszkania. Przede wszystkim trzeba odkurzyć całe mieszkanie oraz wszystkie meble tapicerowane. Konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze zasłon, firan oraz innych ozdób wykonanych z tkanin. Trzeba dokładnie wytrzepać i wywietrzyć całą pościel oraz przejrzeć materace (niekiedy niezbędna bywa ich wymiana).

Warto także przejrzeć dokładnie szafy i komody z odzieżą, a ubrania, które się tam znajdują wyprać w wysokiej temperaturze. Podczas sprzątania należy zajrzeć we wszystkie trudnodostępne miejsca i je wyczyścić. Jeśli to tylko możliwe należy odmontować listwy przypodłogowe i dokładnie je odkurzyć. Miejsca szczególnie podejrzane należy co 7-9 dni przetrzeć mieszaniną nafty i olejku lawendowego, samą naftą lub spirytusem denaturowanym. Pozbycie się pluskiew z domu nie jest łatwe, dlatego, jeśli nie uda Ci się tego dokonać zadzwoń do specjalistów.

Kiedy pozbędziesz się już owadów...

Kiedy uda Ci się pozbyć pluskiew musisz robić wszystko, aby już więcej nie wróciły. Dokładne sprzątanie mieszkania, pranie tkanin w wysokich temperaturach, wietrzenie pościeli i przeglądanie materacy, szaf oraz mebli tapicerowanych powinno ochronić Cię przed kolejną inwazją tych owadów, a jeśli już się pojawią szybko będziesz mogła zareagować.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie