babka lancetowata

Babka lancetowata – właściwości i przepisy na lecznicze specyfiki

Ci, którzy nie interesują się tematyką ziół, nie mają nawet pojęcia, że w Polsce rośnie mnóstwo tych drogocennych, które mogą nam pomóc (i to zupełnie bez kosztowo) z wieloma różnymi dolegliwościami. I tak na przykład, jednym z nich jest babka lancetowata, która według najnowszych doniesień okazuje się być jedną z najbardziej wartościowych roślin dostępnych dla człowieka.
Reklama

Babka lancetowata – co to takiego?

Nazwa babki lancetowatej z łaciny to Plantago, co oznacza podeszwę buta i prowadzenie/pędzenie. W zasadzie nazwa ta ściśle wiąże się z kształtem babki, która mocno przypomina podeszwę buta. Druga część nazwy odnosi się do tego, gdzie można tę babkę spotkać: czyli polne drogi itp. Babka lancetowata jest rośliną wieloletnią, która może dorastać nawet do pół metra wysokości. Kwitnie od maja do czerwca ale zdarza się, że taką kwitnącą roślinkę można znaleźć i pod koniec lata. Zbiór liści babki (bo to właśnie liście mają wartość leczniczą) odbywa się w okresie jej kwitnienia, najczęściej w czerwcu, w słoneczną pogodę. Po zebraniu roślin rozkładamy je na siatce lub kratce jedna obok drugiej, nie warstwowo. W przeciwnym razie surowiec szybko sczernieje. Właściwości lecznicze babki lancetowatej znano już w czasach antycznych.
Reklama
To było ukochane lekarstwo wielu lekarzy, o czym można przeczytać w starożytnych dziełach. Kiedyś o babce lancetowatej mówiono nawet „matka ziół”. Teraz babka lancetowata stosowana jest jako lekarstwo przy wielu chorobach układu oddechowego. Może pomóc łagodzić silne napady kaszlu i regenerować uszkodzone przez infekcję błony śluzowe. Wielbiciele babki lancetowatej doceniają też jej działanie gojące – można robić z niej okłady na skaleczenia, czy otarcia, albo oparzenia czy użądlenia po owadach a nawet na stłuczenia. To doskonała wręcz i bezpieczna roślina, którą można stosować już u dzieci powyżej 3 roku życia.

Babka lancetowata – herbatka dla dzieci na kaszel

Jeśli Twoje dziecko ma suchy (choć nie tylko) kaszel, który jest już bardzo uciążliwy i nie możecie sobie z nim poradzić zwłaszcza w nocy, gdy się nasila, to warto przygotować tę herbatkę.
Reklama
Przepis jest bardzo prosty. Czego potrzebujemy?
  • 1 szklanka liści babki lancetowatej
  • Pół szklanki płatków róży (Hansa, albo damaceńskiej)
Wszystko musi być w postaci suchej. Mieszamy ze sobą oba składniki i wsypujemy do szklanki pół łyżeczki tej mieszanki. Zalewamy wrzątkiem i po 20 minutach parzenia, można pić.

Babka lancetowata na infekcje

To bardzo prosty przepis na syrop, który nie dość że ma przyjemny smak, to jeszcze jest idealny dla naszego zdrowia.
Reklama
Jak go wykonać?
  • Świeże liście babki lancetowatej
  • Cukier trzcinowy albo kokosowy (zwykły też się sprawdzi)
Liście dokładnie myjemy układamy na dnie słoja, zasypujemy cukrem, kolejna warstwa liści, znów cukier, liście itd. Codziennie ubijamy liście w słoju, a później zakręcamy go i odstawiamy w ciepłe miejsce. Pamiętajmy, że ostatnia warstwa to musi być cukier. Po około 1 dniach odcedzamy nasz syrop i przechowujemy w lodówce. Syrop z babki lancetowatej musi być gęsty. Jeżeli taki nie jest, dodajemy więcej cukru. A jak go stosować? Przy infekcjach osoba dorosła powinna pić 1 łyżkę 3 razy dziennie. Dziecko natomiast 3 razy dziennie, ale po łyżeczce.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama