Ciekawostki o kasztanach – znasz je wszystkie?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Ciekawostki o kasztanach – znasz je wszystkie?

Zaczęła się jesień i choć jeszcze tydzień temu nie było widać jej oznak, to dziś już większość drzew zupełnie zmieniła barwy. Liście opadają, a na ziemi można znaleźć różne dary jesieni – żołędzie czy kasztany. To właśnie o kasztanach chcielibyśmy dziś opowiedzieć Wam coś więcej. Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek, o których pewnie nie mieliście pojęcia.

Kasztany są trujące? Ciekawostki o kasztanach

Drzewa kasztanowca, które można znaleźć m.in. w parkach czy przy drogach niestety mają trujące kwiaty. Ale znaleźć można też odmiany kasztanów, których owoce nadają się do jedzenia. Mało tego, znajdują one wielu wielbicieli tego typu smaków. Co jeszcze wiemy o kasztanach?

  • Kasztanowiec to nie tylko drzewa, ale również krzewy. Na całym świecie możemy znaleźć aż 25 odmian tej niezwykłej rośliny.
  • Istnieją kasztany jadalne, a ich drzewa mogą rosnąć nawet przez tysiąc lat. Jak odróżnić kasztany jadalne od tych niejadalnych? Te pierwsze rosną najczęściej w Europie południowej, gdyż są one mało odporne na mrozy, a tam jest po prostu cieplej. W dodatku roślina ta nie boi się suszy. Kasztany, które nie są jadalne z pewnością nie rosną w parkach czy przy drogach. Liście kasztana jadalnego i niejadalnego również się od siebie znacząco różnią.
  • Co można zrobić z jadalnych kasztanów? A całkiem sporo. Można ugotować z nich zupę, albo kompot do obiadu. Wiele osób lubi też kasztanowe ciasto, ale są i tacy, który jedzą je na surowo. Z niejadalnych kasztanów można zrobić co najwyżej ludziki i inne, jesienne ozdoby.
  • Podobno warto mieć kasztana w swoim ogrodzie, gdyż może być od naturalnym odpromiennikiem złej energii. Warto też nosić kasztany w kieszeni, bo dzięki temu podobno mamy mieć tej energii (dobrej) więcej.
  • Konie, które mają brązowe ubarwienia, są nazywane kasztanami.
  • Kasztan wcale nie musi wyrosnąć w sadzie czy ogrodzie. Można go ze spokojem zasadzić w doniczce, a wyda plon.
  • Istnieje miniaturowe drzewko kasztana, czyli Bonsai Kasztanowiec.
  • Kasztany posiadają escynę, składnik, który jest ceniony w medycynie. Dlatego z młodych owoców kasztana produkuje się wyciąg alkoholowy, który wspomaga leczenie niektórych chorób. Pomaga on przy obrzękach płuc i krtani, a także przy zakrzepowym zapaleniu żył. Warto też korzystać z tego wyciągu przy problemach z żylakami, albo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
  • Kasztany stosuje się również do pielęgnacji cery wrażliwej. Sprawdzają się także w odżywkach i szamponach dla osób, które mają włosy z tendencją do przetłuszczania się.

Jak widać nawet te niejadalne kasztany mogą przynieść nam sporo dobrego. Znaliście wszystkie te ciekawostki o kasztanach? Wiedzieliście, że to taka wielozadaniowa roślina?

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie