Późne macierzyństwo - co należy wiedzieć?
Udostępnij Google News
Dziecko

Późne macierzyństwo - co należy wiedzieć?

W dzisiejszych czasach kobiety decydują się na urodzenie dziecka coraz później. Pojawiają się panie, które swoje pierwsze dziecko rodzą w wieku 30, 35, a nawet ponad czterdziestu lat. Późne macierzyństwo posiada wiele zalet, ale wiąże się z nim również wiele niebezpieczeństw, które należy brać pod uwagę decydując się na urodzenie dziecka.

Późne macierzyństwo – od kiedy?

Dziś bardzo mocno przesunęła się granica określająca wiek kobiet. Jeszcze na początku XX wieku kobiety wychodził za mąż jako nastolatki a pierwsze dziecko rodziły w wieku 18-20 lat. Dziś młoda matka to kobieta, która rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 20-25 lat, aczkolwiek pierwiastka w wieku 40 lat również nie jest niczym niespotykanym. Mówiąc o późnym macierzyństwie należy zaznaczyć, że niezależnie od uwarunkowań kulturowych organizm kobiety starzeje się tak samo i najlepszym czasem na rodzenie dzieci jest wiek od 20-25 lat.

Niebezpieczeństwa związane z późnym macierzyństwem

Urodzenie dziecka w późniejszym wieku wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami zarówno dla mamy jak i jej dziecka. Przede wszystkim z upływem lat kobieta może mieć coraz większy problem z zajściem w ciążę a następnie z jej utrzymaniem. Bardzo poważnym problemem związanym z późnym macierzyństwem jest też wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Również złe samopoczucie podczas ciąży, poronienia czy powikłania podczas porodu w późniejszym wieku stają się bardziej uciążliwe.

Zalety późnego macierzyństwa

Wprawdzie przed kobietą decydującą się na dziecko w późniejszym wieku staje wiele niebezpieczeństw, jednak późne macierzyństwo ma również wiele zalet. Przede wszystkim kobieta jest bardziej świadoma swojej decyzji o posiadaniu dziecka. Zazwyczaj jest lepiej przygotowana do ciąży i posiadania dziecka. Z obserwacji również wynika, że urodzenie dziecka przez kobietę wieku 35-40 lat działa odmładzająco.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie