bento

Co to jest bento i czy warto bentować?

Bento to nic innego, jak w pełni zbilansowany posiłek podawany w pudełeczku. Wiele sklepów i cateringów oferuje gotowe zestawy w wielu opcjach do wyboru, ale można też sobie przygotowywać takie pudełeczko samodzielnie. W samej Japonii można spotkać wiele rodzajów bento i są one zależne od tego, co znajduje się w danym pudełku, jaki rodzaj jedzenia. Niektóre bento wyglądają wręcz bajkowo, dlatego taki sposób podawania jedzenie sprawdza się na przykład u niejadków. Bo jak wiadomo, zawsze jemy najpierw oczami. Dziś chcemy się skupić na tym, dlaczego warto bentować.
Reklama

Bento – dlaczego warto bentować?

W komponowaniu pudełeczka bento bardzo ważne są przede wszystkim proporcje. Mają to być aż 4 porcje węglowodanów, po 1 porcji warzyw i owoców i 2 porcje białka. Oczywiście można dokonywać tutaj pewnych zmian zgodnie ze swoimi preferencjami, natomiast każdy z posiłków musi zawierać wszystkie z tych składników. A dlaczego warto bentować?
  • Bo bento jest naprawdę zdrowe. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na zakup pudełeczek ze sprawdzonych miejsc, lub na ich samodzielnie przygotowywanie. Wówczas doskonale wiemy jakiej jakości składników użyliśmy do przygotowania posiłku. To może być pierwszy krok do tego, by zacząć naprawdę zdrowo się odżywiać.
  • Bento to oszczędność składników. Ile razy zostało Ci z poprzedniego dnia trochę ryżu, ugotowane jajko, jakieś napoczęte warzywa czy owoce, albo coś innego? Wszystko to możesz włożyć do swojego pudełeczka.
  • Prócz oszczędzania składników, oszczędzasz też pieniądze. Bento zachęca do gotowania w domu, dzięki czemu nie wychodzimy do restauracji i już poprzez samo pozostanie w domu oszczędzamy. Jeśli uważasz, że wyjście do restauracji pomaga Ci dbać o kontakty z bliskimi, zacznij urządzać domówki, podczas których to Ty ugościsz ich domowym jedzeniem w formie bento. Zachęć też przyjaciół, by na takie domówki przychodzili z własnymi pojemniczkami.
  • Bento to w pewien sposób dbanie o naturę. Dzięki przygotowywaniu pojemniczków nie kupujemy jednorazowych sztućców, woreczków foliowych i plastikowych opakowań. Warto już na początku zaopatrzyć się w dobrej jakości pojemniki, które będą wykorzystywane zawsze przy przygotowywaniu posiłków.
  • Bento to sposób na niejadka! Naprawdę! Wiele osób potwierdza, że ten sposób żywienia bardzo pomógł niejadkom zacząć po prostu jeść. Nic w tym dziwnego, skoro w kolorowym pojemniczku czeka na nich jeszcze bardziej kolorowe jedzenie. W bento do pojemnika wrzuca się naprawdę sporo różnego rodzaju produktów. Dziecko ma wybór i może zjeść to, na co aktualnie ma ochotę, zatem jest dużo mniejsza szansa na to, że wróci do domu z nietkniętą śniadaniówką. A jeśli rodzic dodatkowo przyłoży się do wspaniałej oprawy estetycznej takiego posiłku to ma jak w banku, że śniadanie zostanie zjedzone.
Bento pozwala dbać o siebie, o bliskich, o własne nawyki, o środowisko.
Reklama
Bento jest ładne i smaczne. Bento jest takie, jakie tylko chcemy. To droga ku lepszemu. Dlaczego zatem nie spróbować? Koniecznie pochwalcie się efektami tworzenia swoich pudełeczek. Powodzenia i smacznego!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama