Ciekawe tradycje i wróżby andrzejkowe
Udostępnij Google News
Urlop

Ciekawe tradycje i wróżby andrzejkowe

Noc z 29 na 30 listopada jest pełna magii i czarów. Niewiele jednak osób zastanawia się skąd wzięły się te wszystkie tradycje andrzejkowe. Tymczasem, za wigilią świętego Andrzeja kryje się wieloletnia tradycja z niesamowitą historią. Jak prawidłowo ją świętować? Jakie  wróżby andrzejkowe warto znać?

Wigilia świętego Andrzeja, czyli dlaczego świętujemy andrzejki?

Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. Sam święty Andrzej był Apostołem. Jest też patronem narodów słowiańskich, rosjanie modlą się do niego o dobrego małżonka. Stąd tradycje andrzejkowe związane z wróżeniem. Wróżby te głównie mają charakter matrymonialny. Połączenie chrześcijańskiego świętego z okultystycznym zwyczajem prawdopodobnie wzięło się jeszcze z czasów, gdy religia mieszała się z ludowymi gusłami. Ludowe przysłowie mówi “Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”.

Obecnie wróżby andrzejkowe mają charakter rozrywkowy. Podczas gdy w kościele odbywa się uroczysta liturgia, młodzi i starzy bawią się na wesołych zorganizowanych zabawach lub wróżą sobie w domu.

Wróżby andrzejkowe, które warto znać

Niegdyś wróżby miały charakter mistyczny, a panny i kawalerowie, traktowali je bardzo dosłownie.  Obecnie andrzejki  kojarzą nam się raczej z okazją do imprezowania w nietuzinkowym klimacie. Niektóre wróżby andrzejkowe  przetrwały do naszych czasów, w nienaruszonej wersji. Warto je znać, bo to świetna forma spędzenia czasu ze znajomymi, w tej magiczny wieczór.

  • lanie wosku- lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z wodą, to chyba najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Andrzejki nie mogą odbyć się bez tej formy przepowiadania przyszłości. Powstały kształt należy wyciągnąć przed siebie i odczytać z cienia, co przedstawia. Symbol ma przepowiadać nam przyszłość
  • rzucanie monetą- pomyśl życzenie i rzuć monetą, nad naczyniem z wodą. Jeżeli uda ci się trafić, twoje życzenie się spełni
  • jabłka- zabawy andrzejkowe mogą wydać nam się absurdalne, jednak kiedyś ludzie święcie w nie wierzyli, toteż muszą coś w sobie mieć. Obierz jabłko, a skórki rzuć za siebie. Skórki na podłodze powinny ułożyć się inicjały naszego przyszłego lubego lub lubej.
  • wróżenie z kart- przetasuj karty i wybierz jedną. Jeśli wylosowałeś asa karo, wówczas czeka Cię pozytywna wiadomość miłosna. As trefl oznacza jednak, że czeka cię wielka niespodzianka w miłości.
  • losowanie- do worka włóż listek, różaniec, wstążkę oraz obrączkę. Następnie wylosuj jeden z przedmiotów.Obrączka i wstążka wróżą ślub, różaniec pójście do zakonu, natomiast listek, staropanieństwo.

Andrzejkowe sny

Utarło się również przekonanie, że sny w andrzejki mają równie istotne znaczenie, co wróżby. Pozytywny sen oznacza, coś dobrego, szczęście w nadchodzącym roku. Koszmary jednak zwiastują nieszczęście, a nawet chorobą. Jeżeli natomiast przyśnił nam się ukochany,czekał nas rychły ślub. Dawniej stosowano rytuały, mające na celu zapewnienie dobrego snu.

Ludowe gusła i wróżby andrzejkowe

Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny. I tak wpuszczało się do izby psa, a każda z panien trzymała w dłoni kiełbasę, ta do której pies podszedł, mogła liczyć na szybkie zamążpójście. Panny wybierały się również nago do drewutni, ta która pierwsza, wróciła z opałem, również mogła już szykować ślubną kreację. Panny bardzo wyczekiwały tych zwyczajów, ponieważ święcie wierzyły, że wywróżone szczęście w miłości naprawdę im się przydarzy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie