jak dbać o siebie jesienią

Zadbaj o siebie na jesień - pielęgnacja w okresie jesiennym

Jesienna pogoda nas nie rozpieszcza. Zwłaszcza w Polsce, czasem słońce, czasem deszcz. To bardzo obciąża nasz organizm, ale również wpływa niekorzystnie na włosy, skórę oraz paznokcie. Warto wiedzieć jak dbać o siebie na jesień. Pielęgnacja w okresie jesiennym powinna być zbilansowana, tak aby kompleksowo zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Co istotne warto korzystać z naturalnych kosmetyków. Jak ułożyć plan pielęgnacji na jesień?
Reklama

Pielęgnacja w okresie jesiennym- włosy

Włosy w okresie jesiennym potrzebują szczególnej troski. Po pierwsze dlatego, że są często zmęczone letnim słońcem, słoną wodą, czy częstym związywaniem w związku z upałami. Pielęgnacja włosów  w związku z tym powinna być skupiona na odżywieniu. To świetna okazja aby rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją. W pierwszej kolejności warto zadbać o równowagę PEH. PEH w skrócie:
  • proteiny
  • emolienty
  • humektanty
Założenie jest proste, jeżeli chcemy mieć zdrowe włosy, w naszej pielęgnacji powinny znaleźć się te trzy składniki. Najłatwiej będzie połączyć równowagę PEH z metodą mycia włosów OMO (odżywianie-mycie-odżywianie).
Reklama
To metoda mycia włosów polegająca na tym, że przed myciem włosów łagodnym szamponem, nakładamy na nie odżywkę. Najlepiej w takiej sytuacji, rozpocząć pielęgnację olejem. Olejujemy więc włosy przed planowanym myciem. Można to zrobić na godzinę, dwie przed myciem. Zanim nałożymy na włosy olej, należy je spryskać hydrolatem lub nałożyć żel aloesowy, aby uniknąć puszenia. Następnie jak wspomnieliśmy, myjemy włosy łagodnym szamponem (bez SLES,SLS) o naturalnym składzie. Następnie nakładamy odżywkę, może być proteinowa (np. z mlekiem) lub humektantowa (np. z wyciągiem roślinnym). Zasada jest taka, że jeżeli np. użyjemy odżywki proteinowej to domykamy pielęgnację produktem humektantowym. Pielęgnacja włosów powinna zakończyć się zabezpieczeniem końcówek, to ważne, bo w okresie jesiennym gdy nosimy szaliki, czy chusty, końce włosów są narażone na uszkodzenia.

Pielęgnacja skóry i paznokci naturalnymi produktami

Olej to świetne rozwiązanie na jesień, nie tylko jeżeli chodzi o włosy. Naturalna pielęgnacja  daje najlepsze efekty, jednocześnie jest bardzo tania. Warto zadbać o dokładne oczyszczenie skóry przed pielęgnacją. Kompleksowym produktem są tu glinki, sprawdzą się jako peeling, ale również jako maska. Do skóry narażonej na zaczerwienienia poleca się glinki czerwone, na tę z niedoskonałościami wulkaniczną, natomiast, gdy potrzebujemy nawilżenia, warto sięgnąć po białą glinkę. Pielęgnacja skóry powinna się skupić na oczyszczeniu, nawilżeniu i ochronie.
Reklama
Sezon grzewczy bowiem powoduje, że skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie środowiska. Zamiast kremu możemy również użyć oleju, tutaj najlepiej sięgnąć po olej ze słodkich migdałów lub różany. Przed jednak podobnie jak w przypadku włosów, należy spryskać twarz hydrolatem. Pielęgnacja w okresie jesiennym paznokci natomiast podobnie, powinna skupić się na odżywieniu, tutaj również warto używać olejków. Świetnie sprawdzą się olejek arganowy, czy zwykła oliwa z oliwek. Pielęgnacja paznokci bowiem powinna również być skupiona na odżywieniu, jeżeli stosujemy manicure żelowy lub hybrydowy, pamiętajmy o cyklicznej przerwie, na regenerację płytki.

Naturalne gotowe kosmetyki

Jesienna pielęgnacja skupiona na dobrych nawykach i naturalnych produktach sprawi, że nasza skóra, włosy, czy paznokcie odżyją.
Reklama
Nie powinniśmy się bać olei, czy wyciągów roślinnych. Jeżeli jednak wolimy konwencjonalne produkty, na rynku istnieje wiele wspaniałych marek, które oferują dobre składy w korzystnej cenie. Co ważne można je już kupić w standardowych drogeriach. Należy unikać produktów, które zawierają w składzie szkodliwe konserwanty, parabeny, czy uczulające substancje zapachowe, a zwłaszcza wysuszający alkohol. Należy pamiętać, że pielęgnacja w okresie jesiennym  ma na celu ochronić nas i przygotować na kolejne sezony. Nie należy natomiast zapominać również o prawidłowej diecie i odpowiedniej suplementacji.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama