Mężczyzna śpiący na boku

Jaki jest związek między depresją a snem?

Jeśli żyjesz z depresją, możesz często czuć się zmęczony i wyczerpany. Bez względu na to, jakiego problemu ze snem doświadczasz, u większości osób z tą jednostką chorobą występuje jakaś forma jego zakłócenia. Dziś szerzej przedstawimy korelacje między tymi dwoma aspektami.
Reklama

Jak depresja wpływa na sen?

Być może zastanawiasz się, co występuje jako pierwsze: depresja czy zaburzenia snu? Prawda jest taka, że każdy z tych aspektów może być punktem wyjścia.

Osoby cierpiące na bezsenność mogą być bardziej podatne na rozwój depresji. W tym przypadku deprywacja snu jest przyczyną depresji. Niemniej w innych przypadkach emocjonalne i poznawcze nieprawidłowości depresji spowodują problemy ze snem właśnie.

Kiedy depresja jest przyczyną zaburzeń snu, może wystąpić zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Na przykład depresja sama w sobie może po prostu utrudniać dobry sen.

Badania wskazują, że osoby z depresją doświadczają mniej szybkich ruchów gałek ocznych (REM) podczas snu. Faza snu REM ma wpływ na pamięć, koncentrację i nastrój.

Reklama

Tak więc krótsza faza snu REM w wyniku depresji może wyolbrzymiać psychiczne objawy depresji, takie jak poczucie beznadziejności lub pustki, a także objawy fizyczne, takie jak zmęczenie. Depresja może również prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny odgrywającej pewną rolę w przechodzeniu ze stanu czuwania do snu.

Inne sposoby, w jakie depresja może wpływać na twój sen, obejmują:

  • utrudnianie wstawania rano,

  • drzemki w ciągu dnia, utrudniające sen w nocy,

  • budzenie się w środku nocy i niemożność ponownego zaśnięcia.

Problemy ze snem związane z depresją

mezczyzna-spiacy-na-sofie
Materiał partnera

Dwa typowe problemy ze snem związane z depresją to bezsenność i nadmierna senność – nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić inne. Co gorsza, jeśli żyjesz z depresją, możesz mieć więcej niż pojedynczy objaw.

Bezsenność

Jeśli masz bezsenność, możesz być bardziej podatny na rozwój depresji i na odwrót. Osoby z depresją mogą być bardziej narażone na bezsenność.

Około 1 na 10 osób doświadczy bezsenności w swoim życiu, ale uważa się, że ta liczba jest wyższa, jeśli żyjesz z depresją.

Reklama

Hipersomnia

Hipersomnia jest mniej powszechna niż bezsenność, ale jest to problem ze snem, który nadal jest silnie związany z depresją. Może powodować poważną senność w ciągu dnia do tego stopnia, że wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie.

Zwykle jest to cecha nietypowych odmian depresji, a wiek zachorowania to około 20 lat.

Obturacyjny bezdech senny

Innym stanem snu związanym z depresją jest obturacyjny bezdech senny. Jest to stan charakteryzujący się powtarzającymi się epizodami zamykania górnych dróg oddechowych podczas spania.

Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym często skarżą się na głośne, uciążliwe, przerywane chrapanie połączone z nadmierną sennością lub zmęczeniem w ciągu dnia.

logotyp-hh24

Helping Hand to pierwsza w Polsce aplikacja, która pozwala użytkownikom otrzymaćkompletne i spersonalizowane wsparcie psychologiczne online

Podsumowanie

Jak widać, relacja problemów sennych z depresją jest dość pogłębiona i warto zdawać sobie z niej sprawę. Jeśli odczuwamy jeden lub drugi objaw, to powinniśmy się poważnie zastanowić nad rozmową z psychoterapeutą, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Artykuły sponsorowane
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama