co robić w domu z dzieckiem

10 pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem w domu

Czas pandemii i lockdownu sprawił, że mamy więcej czasu dla siebie i rodziny. Rodzice często pracują zdalnie, a dzieci uczestniczą w lekcjach online. Oznacza to również, że mamy możliwość wygospodarowania więcej czasu na rodzinne aktywności. Spędzanie czasu z dzieckiem w domu może być jednak frustrujące, zwłaszcza jeżeli nie mamy pomysłu na to, jak ten czas zorganizować. Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?
Reklama

Spędzanie czasu z dzieckiem w domu pełnym eksperymentów

Szkoła zdalna to nie to samo, co na żywo. Nawet w normalnym trybie nauki nauczycielom nie zostaje wiele czasu lub środków to robienia ciekawych eksperymentów. Wtedy do akcji wkraczamy my, rodzice kreatywni. Nic obecnie nie stoi na przeszkodzie, by pobawić się w szalonych naukowców w domu. Także to czas na wspólne hodowanie pleśni, tworzenie prawdziwych kryształów, czy mikro wybuchy. Mądre i kreatywne zabawy, to coś, na co zawsze warto poświęcić czas.

Za Tobą pójdę, jak na bal

Nie można chodzić na imprezy i organizować hucznych zgromadzeń, ale to wcale nie oznacza, że macie siedzieć po cichu w domu. Czas na bal, wszyscy domownicy są zaproszeni. Wybierzcie imprezową muzykę oraz ustalcie temat przewodni. Karnawał w Rio, postacie z bajek, a może piżama party? Wszystko zależy od was, nie zapomnijcie tylko o napojach i przekąskach! Po szalonych tańcach na pewno przyda się coś do picia i jedzenia.
Reklama
Kto powiedział, że spędzanie czasu z dzieckiem w domu nie może być świetną zabawą.

Zaginiony skarb piratów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już dziś wypłynąć w piracki rejs w poszukiwaniu zaginionego skarbu. Znajdź skrzynię, ukryj w niej skarb i schowaj. A no i nie zapomnij narysować mapę, twój mały pirat musi jakoś go odnaleźć. A co potem? Potem piraci z reguły świętują swój sukces śpiewając i pijąc rum. Jak zrobić rum dla małego pirata zapytasz? Zagotuj wodę, zaparz herbatę, dodaj miód i goździki, przelej do buteleczki, przecież twój Czarnobrody nie będzie pił ze szklaneczki, w końcu jest groźnym piratem.

Kalambury!

Pomysły na czas z dzieckiem mogą być naprawdę wyszukane, albo możemy oddać się klasyce.
Reklama
Kalambury sprawdzają się w każdym wieku i o każdym czasie. Co bardzo fajne, możemy zaangażować w zabawę całą rodzinę. A w przypadku rodzeństwa nawet podzielić się na grupy dzieci kontra rodzice.

Państwa miasta

Jeżeli znudziły nas kreatywne zabawy z dziećmi lub kompletnie nie wpasowały się one w gusta naszych pociech, po raz kolejny możemy skorzystać z klasyki. Państwa-miasta to gra, która sprawdza się niezależnie od wieku. A co najlepsze, możemy dodać dowolne kategorie, wprowadzając pewne innowacje w rozgrywkę. Mogą to być bardzo unowocześnione kategorie, jak „znany youtuber”, czy „celebryta”, tak aby zainteresować nie tylko najmłodszych, ale i młodzież.

A gdyby tak, zrobić grę?

Wśród dzieci jest wiele niespełnionych artystów plastyków. Jak spędzać czas z dzieckiem w domu, które najbardziej w świecie lubi rysować? Stwórzmy razem grę, technika dowolna.
Reklama
Spiszcie zasady, opracujcie projekt, stwórzcie go, a po wykonaniu zagrajcie całą rodziną.

Domowy klub filmowy

Chociaż spędzanie czasu z dzieckiem w domu przed telewizorem nie jest najlepszym wyjściem, to nawet taka forma aktywności może być ubogacająca. Wybierzcie wspólnie jakąś mądrą serię np. Harry Potter, Opowieści z Narnii, czy klasyki bajek Disneya. Po każdym filmie/bajce omawiajcie historię, dyskutujcie i wyciągajcie wnioski oraz naukę, która płynie z przedstawionej fabuły. Jednocześnie zbliżycie się do siebie, ponieważ nie ma nic lepszego dla relacji niż rzeczowa i merytoryczna dyskusja oraz wolna wymiana myśli.

Kuchenne domowe rewolucje

Zabawa w kuchni to jest to, co lubią mali i duzi. Wybierzcie wspólnie jakiś przepis na ciasto lub coś konkretniejszego i wspólnie go ugotujcie.
Reklama
Następnie razem zjedzcie i pobawcie się w krytyków kulinarnych. Wspólne gotowanie to bardzo rozwijające zajęcie, a jednocześnie z pewnością będzie całkiem zabawnie.

Planszówki i karcianki

Obecnie na rynku znajdziemy wiele ciekawych i rozbudowanych gier planszowych oraz karcianych dla całej rodziny. Świetnymi propozycjami, które dostarczą wiele rozrywki są między innymi Doble, Atak Zombie, czy Munchkin. Gry tego typu uczą zdrowej rywalizacji, czasem kooperacji, pobudzają kreatywność i chociaż to trudne, uczą nas też jak znosić porażki.

Tor z przeszkodami

Tunel, skakanka, slalom między krzesłami, a na koniec lasery ze sznurka, które musimy pokonać. Tor przeszkód w domu to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do porozciągania się i rozruszania ciała.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama