Niepokojące dolegliwości w czasie ciąży - kiedy bezwzględnie udać się do lekarza ?
Ciąża to okres wielu zmian. W ciele kobiety rośnie mały człowiek, a to przewraca do góry nogami funkcjonowanie niemal każdego organu w organizmie matki. Dlatego kobieta oczekująca potomstwa powinna bardzo dokładnie obserwować siebie i swoje ciało, a kiedy ją coś zaniepokoi porozmawiać o tym z lekarzem.
Reklama
Niekiedy objawy, które wydają się być groźne wcale takimi nie są, ale niestety bywa również odwrotnie.
Do jednej z nich należą krwawienia. Jeśli jesteś w ciąży i zdarzy Ci się plamienie lub większe krwawienie nie czekaj tylko jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza lub do szpitala. Przyczyn krwawienia podczas ciąży może być bardzo wiele, ale w większości wypadków nie wróży ono nic dobrego. Szybkie przeprowadzenie badań oraz wdrożenie leczenia może uratować życie dziecku.
Kobiecy organizm jest mocno nadwyrężony co od czasu do czasu sygnalizuje. Jeśli jednak poczujesz się bardzo osłabiona lub dojdzie do utraty przytomności jak najszybciej idź do lekarza.
Stała opieka lekarska
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, z której musi sobie zdawać sprawę każda przyszła mama jest konieczność regularnych odwiedzin u lekarza ginekologa. W tym szczególnym okresie zarówno zdrowie matki jak i dziecka znajduje się w rękach tego lekarza i nie można tego lekceważyć. Najczęściej wizyty odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu. Podczas każdej wizyty pacjentka powinna być zważona oraz mieć zmierzone ciśnienie krwi. Jeśli lekarz zaleci należy wykonać również inne niezbędne badania. Podczas wizyt kontrolnych należy dokładnie opowiedzieć o wszystkich niepokojących objawach, nawet jeśli wydają się małoistotne. Lekarz oceni czy to, co się dzieje może stanowić jakieś zagrożenie dla matki lub dziecka, zleci badania i postanowi jak dalej będzie prowadzona ciąża.Krwawienia
Zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają szybkiej reakcji.Reklama
Ból
Kolejnym niepokojącym sygnałem jest ból. Należy szczególnie uważać na ból w okolicy brzucha. Jeśli się pojawia i nie mija koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli odczuwasz ból w innych miejscach ciała np. ból kręgosłupa, nóg czy głowy, również warto o tym wspomnieć lekarzowi. Trzeba pamiętać, że w ciąży nie należy brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem, również leków przeciwbólowych bez recepty.Silne osłabienie, utrata przytomności
Osłabienie i zmęczenie w ciąży jest czymś naturalnym.Reklama
Drętwienie kończyn, opuchlizna
Drętwienie rąk czy nóg oraz opuchnięte kostki i kolana to częsta niedogodność w ciąży. Jeśli jednak objawy te są nagłe i bardzo nasilone konieczna będzie dodatkowa wizyta u ginekologa.Wszystko, co Cię niepokoi
Okres ciąży, a następnie wczesne macierzyństwo to czas, kiedy kobieta, szczególnie oczekująca pierwszego potomka, staje się niemal hipochondryczką. Wiele pań przychodzi do lekarza z drobnymi dolegliwościami, co niekiedy może budzić zniecierpliwienie ginekologa. Niemniej jednak jeśli coś w Twoim samopoczuciu szczególnie Cię niepokoi nie przejmuj się co pomyśli lekarz, być może właśnie w ten sposób Twój organizm mówi Ci, że dzieje się coś złego. AgnieszkaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem - czy warto go wykonywać?
Regularny masaż krocza przed porodem może być bardzo korzystny dla przyszłych mam. Jest to skuteczna metoda przygotowania ciała do porodu siłami natury. Ale jak wykonywać masaż krocza? Czy jest on w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat masażu krocza przed porodem.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl