Niepokojące dolegliwości w czasie ciąży - kiedy bezwzględnie udać się do lekarza ?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Niepokojące dolegliwości w czasie ciąży - kiedy bezwzględnie udać się do lekarza ?

Ciąża to okres wielu zmian. W ciele kobiety rośnie mały człowiek, a to przewraca do góry nogami funkcjonowanie niemal każdego organu w organizmie matki. Dlatego kobieta oczekująca potomstwa powinna bardzo dokładnie obserwować siebie i swoje ciało, a kiedy ją coś zaniepokoi porozmawiać o tym z lekarzem.

Niekiedy objawy, które wydają się być groźne wcale takimi nie są, ale niestety bywa również odwrotnie.

Stała opieka lekarska

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, z której musi sobie zdawać sprawę każda przyszła mama jest konieczność regularnych odwiedzin u lekarza ginekologa. W tym szczególnym okresie zarówno zdrowie matki jak i dziecka znajduje się w rękach tego lekarza i nie można tego lekceważyć. Najczęściej wizyty odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu.

Podczas każdej wizyty pacjentka powinna być zważona oraz mieć zmierzone ciśnienie krwi. Jeśli lekarz zaleci należy wykonać również inne niezbędne badania. Podczas wizyt kontrolnych należy dokładnie opowiedzieć o wszystkich niepokojących objawach, nawet jeśli wydają się małoistotne. Lekarz oceni czy to, co się dzieje może stanowić jakieś zagrożenie dla matki lub dziecka, zleci badania i postanowi jak dalej będzie prowadzona ciąża.

Krwawienia

Zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają szybkiej reakcji. Do jednej z nich należą krwawienia. Jeśli jesteś w ciąży i zdarzy Ci się plamienie lub większe krwawienie nie czekaj tylko jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza lub do szpitala. Przyczyn krwawienia podczas ciąży może być bardzo wiele, ale w większości wypadków nie wróży ono nic dobrego. Szybkie przeprowadzenie badań oraz wdrożenie leczenia może uratować życie dziecku.

Ból

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest ból. Należy szczególnie uważać na ból w okolicy brzucha. Jeśli się pojawia i nie mija koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli odczuwasz ból w innych miejscach ciała np. ból kręgosłupa, nóg czy głowy, również warto o tym wspomnieć lekarzowi. Trzeba pamiętać, że w ciąży nie należy brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem, również leków przeciwbólowych bez recepty.

Silne osłabienie, utrata przytomności

Osłabienie i zmęczenie w ciąży jest czymś naturalnym. Kobiecy organizm jest mocno nadwyrężony co od czasu do czasu sygnalizuje. Jeśli jednak poczujesz się bardzo osłabiona lub dojdzie do utraty przytomności jak najszybciej idź do lekarza.

Drętwienie kończyn, opuchlizna

Drętwienie rąk czy nóg oraz opuchnięte kostki i kolana to częsta niedogodność w ciąży. Jeśli jednak objawy te są nagłe i bardzo nasilone konieczna będzie dodatkowa wizyta u ginekologa.

Wszystko, co Cię niepokoi

Okres ciąży, a następnie wczesne macierzyństwo to czas, kiedy kobieta, szczególnie oczekująca pierwszego potomka, staje się niemal hipochondryczką. Wiele pań przychodzi do lekarza z drobnymi dolegliwościami, co niekiedy może budzić zniecierpliwienie ginekologa. Niemniej jednak jeśli coś w Twoim samopoczuciu szczególnie Cię niepokoi nie przejmuj się co pomyśli lekarz, być może właśnie w ten sposób Twój organizm mówi Ci, że dzieje się coś złego.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie