wyposażenie kuchni

Jak wybrać płytki do kuchni?

Kuchnia to dla wielu osób najważniejsze pomieszczenie w domu. Właśnie dlatego należy je zaaranżować w odpowiedni sposób. Istotna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale i atrakcyjny wygląd, który zachęci do spędzania w nim czasu. Jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrza jest dobór odpowiednich płytek. Jak wybrać płytki do kuchni na ścianę i na podłogę? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Reklama

Jakie muszą być płytki do kuchni?

Generalnie rzecz ujmując płytki do kuchni na ścianę i na podłogę muszą być bezpieczne, a nadto łatwe w utrzymaniu w czystości. Na co dzień narażone są bowiem na działanie różnych substancji, w tym tłuszczu oraz nieustanną wilgoć. Takie płytki zdarza nam się myć nawet kilka razy dziennie. Właśnie dlatego muszą być niemal niezniszczalne. Dobierając odpowiednie płytki do kuchni należy zatem mieć na uwadze nie tylko ich interesujący design, ale również ich praktyczne wykorzystanie. Oczywiście wybór w sklepach, oferujących artykuły do domu i mieszkania, jest tak szeroki, że może przyprawić o ból głowy. Do dyspozycji mamy bowiem rozmaite wzory, kolory, wielkość i kształty. Jak zatem znaleźć model idealny?

Jakie płytki ścienne do kuchni?

Na początek warto wybrać płytki do kuchni na ścianę, takie jak np. 
Reklama
https://www.carrea.pl/sklep/kuchnia/plytki/plytki-scienne. Najczęściej zajmują one obszar między blatem roboczym a szafkami. Niektóre osoby decydują się też na wyłożenie nimi całej, dostępnej w tym pomieszczeniu przestrzeni. Na pewno należy zrezygnować z płytek o chropowatej strukturze. W niewielkich wypustkach będzie się bowiem gromadził brud, w tym zaschnięty tłuszcz. Takie zabrudzenia bardzo trudno usunąć, jeżeli mamy do czynienia z trudno dostępnymi przestrzeniami. Lepiej zatem na ścianie sprawdzają się płytki zupełnie gładkie. Nie ma przy tym znaczenia czy wybierzemy model połyskujący, czy też matowy. Nieistotny jest również kolor płytek. Co do zasady, bo oczywiście na czarnych i ogólnie ciemnych płytkach będzie bowiem widać absolutnie wszystko – każdą, najdrobniejszą smugę.
Reklama
No ale fani tych kolorów z miłości do swojej wymarzonej aranżacji decydują się nawet na takie rozwiązanie. Dobrze jest też zrezygnować z szerokich fug. Lepiej postawić na te zupełnie wąskie albo zupełnie je zlikwidować. To bowiem również miejsce, które utrudnia czyszczenie płytek.

Jakie płytki na podłogę w kuchni?

Potrzebne są jednak nie tylko płytki do kuchni na ścianę. Niezwykle ważny jest również wybór płytek podłogowych. Tam również potrzebujemy modelu do zadań specjalnych. Płytki podłogowe w kuchni muszą umożliwiać nie tylko ich łatwe i bezproblemowe utrzymanie w czystości. Dodatkowo muszą być bezpieczne oraz wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Reklama
W kuchni bowiem najczęściej zdarza nam się coś upuścić. Spadają noże, miski, sztućce, kieliszki, a nawet słoiki z babcinym dżemem albo kiszonymi ogórkami. To wszystko może niestety zniszczyć strukturę płytki. Właśnie dlatego warto stawiać na modele o dużej twardości i odporności na zarysowania i pęknięcia. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się płytki gresowe. To dzisiaj rodzaj, który wykorzystuje się nie tylko na balkon lub taras, ale również na podłogę we wnętrzu domu lub mieszkania. Takie płytki są niemal niezniszczalne i służą ich właścicielom przez długi czas. Szczególnie popularne są dzisiaj płytki podłogowe imitujące beton, drewno, marmur, a także te metalizowane. Spośród kolorowych płytek najczęściej wybierane są natomiast te, podobne do portugalskich płytek azulejos.
Reklama

Płytki dekoracyjne – efektowny dodatek

Warto też podkreślić, że w domach i mieszkaniach wykorzystywane są nie tylko płytki do kuchni na ścianę i na podłogę. Coraz większą popularnością cieszą się również płytki dekoracyjne. Raczej nie kładzie się ich bezpośrednio pod szafkami i nad blatem. Doskonale wyglądają jednak jako ozdoba na pozostałych ścianach kuchni. Można je również wykorzystać jako oddzielenie przestrzeni w mieszkaniu lub domu. Popularnym trendem jest dzisiaj bowiem jedno pomieszczenie, łączące kuchnię, jadalnię oraz salon z częścią wypoczynkową. Wówczas płytki dekoracyjne na ścianie mogą oddzielić poszczególne strefy w mieszkaniu oraz stworzyć oryginalną dekorację takiego wnętrza.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama