Co zrobić aby wyczyścić przypalone żelazko?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Co zrobić aby wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazko to urządzenie, które znajduje się w każdym domu. Korzystamy z niego bardzo często i zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jego czyszczeniem, aż do momentu, kiedy na stopie pojawi się brzydki ciemny nalot. Zobacz jak wyczyścić przypalone żelazko i jak zadbać, o to, by długo i dobrze działało.

Sposób na ciemną plamę

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej stosowanych sposobów na oczyszczenie przypalonej stopy żelazka jest przemycie jej octem. Należy podgrzać żelazko a następnie przetrzeć je ściereczką zwilżoną octem.

Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba wyłączyć urządzenie z prądu.

Jeśli zabrudzenie jest bardzo duże i sam ocet nie daje sobie rady możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej. Innym sposobem jest przygotowanie mieszaniny octu i soli w proporcji 1:1. Mieszaninę należy wlać do naczynia a następnie ją podgrzać. Zanim roztwór zacznie wrzeć namocz w nim szmatkę i przetrzyj zabrudzone miejsce. Po usunięciu zabrudzenia żelazko należy przepłukać wodą destylowaną.

Uwaga!

Żelazka posiadającego stopę teflonową nie można szorować ani czyścić z pomocą sody, ponieważ może to uszkodzić warstwę teflonu.

Preparaty czyszczące

W sklepach z chemią gospodarczą można kupić środki przeznaczone do czyszczenia żelazek. Najczęściej są to chusteczki nasączone środkiem czyszczącym, płyny lub spraye. Są one łatwo dostępne, proste w użyciu, a ich cena to zazwyczaj kwota od kilku do kilkunastu złotych.

Aby żelazko dobrze działało

Aby na żelazku nie pojawiła się ciemna plama trzeba o nie dobrze dbać. Przede wszystkim należy wlewać do żelazka jedynie wodę destylowaną. Dzięki temu żelazko będzie chronione przed powstawaniem osadu. Jeśli mimo starań pojawi się osad w upustach pary można je wyczyścić za pomocą pałeczek do uszu zmoczonych w occie. Po czyszczeniu należy dokładnie przepłukać stopę żelazka ponieważ resztki octu mogą zniszczyć prasowaną tkaninę.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie