napady lęku

Czy ataki paniki są groźne? Sprawdzone sposoby na stany lękowe

Żyjemy szybko, tempo życia oraz obowiązki i zmartwienia, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia, mogą wywołać u nas silny stres. Życie pod presją, doświadczając przewlekłego stresu może wywołać u nas stany lękowe. Z początku nieznaczne z czasem będą narastać. Oczywiście docelowo należy w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry w skrajnych przypadkach. Jednak możemy sobie pomóc w ramach pierwszej pomocy. Jeżeli wystąpią ataki paniki, co zrobić? Czy ataki paniki są groźne?
Reklama

Czym są stany lękowe i kiedy występują?

Pojęcie stany lękowe do nomenklatury naukowej wprowadził William Cullen, szkocki lekarz, który próbował opisać stany i zespoły objawów somatycznych, które nie miały żadnego podłoża organicznego. Temat później rozwinął Zygmunt Freud, który opisywał to jako nerwica lękowa. W psychologii i psychiatrii jednak częściej mówi się o tzw. zaburzeniach lękowych. W literaturze krajowej jednak ciągle można spotkać się z archaicznym pojęciem „nerwica”. Które niestety, ale nie opisuje złożoności problemów związanych z zaburzeniami lękowymi. Stany lękowe są jednym z zaburzeń lękowych. Ich przyczyn upatruje się w sytuacji wewnętrznej pacjenta. Mogą one mieć głębokie podłoże, gdzie przyczyny pojawiły się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Stany lękowe mogą jednak mieć przyczynę w teraźniejszości.
Reklama
Do najczęstszych przyczyn wystąpienia stanów lękowych, należą:
  • traumy z dzieciństwa
  • lęk przed zmianami
  • przewlekły stres
  • fobia
  • traumatyczne przeżycie
  • śmierć bliskiej osoby
  • zła sytuacja materialna
Stan lękowy może przybrać różne formy np. fobii, zespołu lęku napadowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych,zespołu lęku uogólnionego lub zespołu stresu pourazowego. Wiele osób zastanawia się, czy ataki paniki są groźne? Otóż tak, wzmożone mogą prowadzić nawet do śmierci.

Ataki paniki, czym są i jak sobie z nimi radzić?

Atak paniki jest nieodzowną częścią stanów lękowych i życia  stresie. Objawia się przyspieszoną akcją serca, wysokim ciśnieniem, brakiem możliwości złapania powietrza, paraliżem, uczuciem ucisku w klatce piersiowej.
Reklama
Może również przybierać nieoczywiste formy, jak zaburzenia świadomości, problemy z koncentracją. Osoba, która doświadcza bowiem zaburzeń lękowych, jest cały czas w trybie „walcz lub uciekaj”, co oznacza, że ciągle jest poddenerwowana i zaniepokojona. Organizm, a zwłaszcza mózg nie może stale funkcjonować w takim stresie, dlatego dochodzi do „przepalenia się” i wówczas doświadczamy ostrych napadów paniki. Co gorsza, nie ma jednej pory kiedy takie napady mogą występować, mogą one również być niezależne od sytuacji. Jeżeli cierpimy na ataki paniki, leki bez recepty, które możemy zakupić w każdej aptece, mające na celu wyciszyć pacjenta mogą nam pomóc. Leki takie są względnie bezpieczne, najczęściej mają ziołowy skład. Nie jest to jednak leczenie doraźne, taka sytuacja bowiem wymaga konsultacji z psychologiem. Ataki paniki i życie w stanach lękowych jest groźne, może prowadzić do szeregu chorób a w rezultacie nawet do zawału serca i śmierci. Jeżeli wystąpią ataki paniki, co zrobić? Przede wszystkim powinniśmy być w miejscu otwartym z dostępem do świeżego powietrza, oraz bezpiecznym, tak aby w razie upadku nie skrzywdzić się.
Reklama
Warto wówczas oprzeć się o ścianę i powoli osunąć się na podłogę. Najważniejszy jest oddech, skupiamy się tylko na tym, głęboko wdychamy nosem i wydychamy buzią. Nie myślimy o niczym innym, tylko o własnym oddechu. Jednak jest to działanie doraźne. Aby skutecznie walczyć ze stanami lękowymi należy udać się do psychologa/psychoterapeuty, który następnie skieruje nas do psychiatry. Psychoterapia połączona z farmakoterapią dają bowiem najlepsze efekty i pozwalają na normalne życie.        
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama