Ubrania fair trade - uczciwe warunki pracy i odpowiedzialne materiały
Udostępnij Google News
Bez kategorii

Ubrania fair trade - uczciwe warunki pracy i odpowiedzialne materiały

Fair trade to zarówno koncepcja, jak i znany certyfikat przyznawany tylko nielicznym sprzedawcom. W tym pierwszym zakresie kojarzyć się może z innymi rozpoznawalnymi trendami  takimi, jak slowfasion, ekofashion czy ogólna tendencja do tworzenia odzieży z naturalnych materiałów, np. ręcznie obrabianej bawełny. Ale fair trade to coś znacznie więcej.

Świat mody ewoluuje nie tylko w kierunku tworzenia innowacyjnych kreacji i wykorzystywania nowoczesnych materiałów. Ogromne znaczenie ma także rodzaj produkcji i współpracy z producentami oraz dostawcami. Jeżeli szukamy odzieży stworzonej z poszanowaniem najwyższych standardów etycznych, wybór jest prosty – trzeba wybrać ubrania fair trade!

Fair trade – ubrania zgodne z etyką

O ile każdy sprzedawca może napisać na swojej stronie informacje, że sprzedaje ubrania ekologiczne, o tyle nie każdy jest w stanie (przynajmniej legalnie) używać znaku zastrzeżonego „fair trade”. Certyfikaty fair trade wydawane są przez Fairtrade International (w Polsce przez oddział Fairtrade Polska). To organizacja pozarządowa, której głównym zadaniem jest promowanie zasad uczciwego handlu, gdyż tym właśnie jest fair trade. Podmiot zrzesza producentów i sprzedawców z różnych branż, pomagając przy promocji i marketingu.

Odzież fair trade – rygorystyczne warunki

Jednak coś za coś – jakie obowiązują warunki? Kluczowe jest przede wszystkim spełnienie rygorystycznych wymogów dotyczących jakości i rodzaju relacji handlowych ze szczególnym uwzględnieniem warunków pracy pracowników. Certyfikaty Fairtrade Polska przyznawane są tylko tym firmom, które nie tylko w słowie, ale i w czynach stawiają na zrównoważony, sprawiedliwy i etyczny handel. Licencja przyznawana jest jedynie na konkretne produkty, a nie na całą markę. Cały proces przebiega bardzo rygorystycznie, a proponowane do licencjonowania artykuły są każdorazowo badane, m.in. pod kątem ich składu. Jedną z bardziej znanych marek, która posiada ten wyróżniający certyfikat, jest polski producent KOKOworld!

Moda fair trade – uczciwe warunki pracy i odpowiedzialne materiały

Ubrania fair trade to znak rozpoznawczy, który daje klientowi gwarancję, że odzież jest wiarygodnego pochodzenia. Oznacza to, że ubranie zostało stworzone przez legalnie i transparentnie funkcjonujące firmy, świadczące praktyki zgodne z poszanowaniem zasad etycznego traktowania pracowników. Sprawiedliwy handel – fair trade – to tworzenie uczciwych partnerstw handlowych, bazujących na takich wartościach, jak transparentna współpraca biznesowa, prowadzenie wysokich standardów pracy, respektowanie wysokiej etyki pracowniczej.

Firma Fairtrade International jest liderem w zakresie organizacji pozarządowych, które działają na rzecz godziwych warunków pracy pracowników na całym świecie. Z oczywistych powodów głównymi geograficznymi obszarami zainteresowania Fairtrade jest Wschodnia Azja, Indonezja i Afryka. To właśnie z tych rejonów trafia do świata zachodniego najwięcej produktów, w tym odzieży – tej „codziennej”, i tej luksusowej. Firmy współpracujące z Fairtrade, które przeszły pozytywnie procedurę weryfikacji źródeł dostaw i stosowanych praktyk handlowych, są w pełni wiarygodne dla klientów. Innymi słowy, „znaczek” Fairtrade przy danej marce, np. KOKOworld, daje konsumentowi pewność, że nabywa odzież, która została stworzona w godziwych i sprawiedliwych warunkach. Nie ma mowy o wykorzystywaniu osób do pracy, nieuczciwych cenach skupu, znacznym szkodzeniu środowisku i pozostałych nagannych praktykach.

Moda na modę fair trade opłaca się dla każdego!

Chociaż niestety największe firmy odzieżowe na świecie wciąż prawdopodobnie stosują wiele nikczemnych praktyk, to nowe przedsiębiorstwa, często powstające oddolnie przez grupę fascynatów, zmieniają powoli rynek. KOKOworld to jeden z najlepszych tego przykładów. Szukając odzieży, którą cechuje nie tylko najwyższa jakość tkanin i modny fason, ale także wartości, które za nią stoją, nie sposób przejść obojętnie obok tego producenta!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie