Menopauza – czy uderzenia gorąca i poty można jakoś złagodzić?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Menopauza – czy uderzenia gorąca i poty można jakoś złagodzić?

Okres przekwitania to naprawdę trudny czas dla każdej kobiety. Często zaczyna się znienacka i w zasadzie nie ma określonego wieku, w którym ma się on rozpocząć. Najpierw jajniki powoli przestają pracować, w związku z czym organizm cierpi na niedobory hormonów, które one produkują. I wtedy się zaczyna.. Wybuchy gorąca, poty, utrzymanie wagi już nie jest takie proste i pojawia się bezsenność. Czasami udaje się te wszystkie objawy złagodzić różnymi domowymi sposobami, ale niestety nie zawsze tak jest. Gdy trudno sobie z tym poradzić, należy odwiedzić lekarza, który najprawdopodobniej dopasuje odpowiednią kurację hormonalną.

Uff, jak gorąco

To właśnie te uderzenia gorąca i silne poty są najbardziej charakterystycznym objawem menopauzy. Miewają różną częstotliwość i bardzo różne natężenie. Czasami trwają zaledwie kilkadziesiąt sekund (choć i tak wydaje się, że to wieczność) a innym razem mogą zniknąć dopiero po pół godziny. Kobieta często czuje się wtedy osłabiona, kręci jej się w głowie, a serce kołacze tak, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej. To wina spadku estrogenów, przez co mózg nakazuje organizmowi jak najszybciej pozbyć się ciepła.

Najgorsze jest to, że te wyrzuty ciepła pojawią się totalnie znienacka. I są dla kobiety naprawdę wykańczające. Niezależnie od tego czy trwają kilkadziesiąt sekund czy minut, są naprawdę problematyczne, a kobieta czuje się tuż po nich jak przejechana przez czołg. To może trwać latami, ale można z tym walczyć.

Napady gorąca i potliwość w czasie menopauzy – co zrobić?

Objawy menopauzy da się złagodzić. W tym celu należy ograniczyć spożywanie wszelkich używek – od kawy, po alkohol i papierosy. Trzeba też zrezygnować – w miarę możliwości – z zażywania środków przeciwbólowych. Oczywiście mowa tutaj o tych lekach, które nie zostały nam przepisane przez lekarza, a są dostępne bez recept. Czasami się ich po prostu nadużywa, nawet nie mając świadomości, że tak jest.

Na napady gorąca pomagają zioła. Trzeba sporządzić z nich lekko ciepłe napary i się nimi raczyć. Najlepiej wybrać melisę, szałwię czy liście malin.

Świetnie działa też ocet jabłkowy. Na etapie menopauzy dobrze jest dodawać dwie łyżki octu jabłkowego do potraw – codziennie.

Należy też ratować się ziołowymi suplementami diety – biotyna, kwas foliowy.

Dużym problemem przy menopauzie są też problemy ze  snem. Na tę dolegliwość także pomogą ziołowe napary. Ale warto sobie wprowadzić jakiś stały rytm dnia. Kłaść się spać wcześniej i o określonej porze. Zrobić sobie przed snem relaksującą kąpiel, lub posłuchać muzyki relaksacyjnej. Rano uprawiać sporty, a wieczorem jogę.

Ten trudny czas w końcu, ale trzeba go przetrwać. Wymienione przez nas sposoby na złagodzenie objawów menopauzy z pewnością w tym pomogą.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie