Śniadanie, które daje energie na cały dzień - 6 przykładów
Udostępnij Google News
Kuchnia

Śniadanie, które daje energie na cały dzień - 6 przykładów

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dobrze zbilansowane potrawy pozwalają Ci zdrowo rozpocząć swój dzień. Zobacz, co warto wiedzieć o śniadaniu.

Posiłek na dobry początek dnia

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, dlatego bardzo ważne jest nie tylko to, aby je zjeść, ale równie to, co będziesz jadła. W nocy metabolizm naszego organizmu znacznie zwalnia, dlatego śniadanie powinno być tak skonstruowane, aby rozruszało go na cały nowy dzień. Dietetycy na poranny posiłek zalecają potrawy bogate w białko, z dodatkiem owoców i warzyw. Dobrze zbilansowane poranne menu powinno dawać długotrwałe poczucie sytości i przyspieszać metabolizm.

Co warto wiedzieć o śniadaniu?

Zdaniem specjalistów śniadanie powinno się jeść do 30 minut po przebudzeniu. Najlepiej, aby zawierało ono białko, które zapewnia długotrwałe uczucie sytości oraz warzywa i owoce dostarczające witamin i soli mineralnych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania organizmu. Ponadto śniadanie powinno być drugim co do kaloryczności posiłkiem, zaraz po obiedzie. Dietetycy sugerują, że powinno dostarczać ok. 500-700 kcal.

Propozycje zdrowych śniadań:

1. Müsli z owocami oraz jogurtem naturalnym, sok pomarańczowy

Do Müsli najlepiej dodać owoce sezonowe takie jak maliny, truskawki czy jeżyny. Jesienią i zimą doskonale sprawdzi się suszone jabłko czy rodzynki. Takie śniadanie jest szczególnie polecane osobom mającym problemy z zaparciami, ponieważ jest ono bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit.

2. Twarożek z dodatkiem ziół (szczypiorek, natka pietruszki, rzeżucha), bułka grahamka, herbata

Taki zestaw śniadaniowy doskonale sprawdzi się w menu kobiet planujących ciążę oraz tych, które spodziewają się potomstwa. Zielone warzywa takie jak szczypior czy pietruszka są bogatym źródłem witaminy E oraz kwasu foliowego, które zapobiegają wadom cewy nerwowej.

3. Jajko na miękko z sałatką warzywną (pomidor, ogórek, sałata, szczypiorek, natka pietruszki), kawa zbożowa z mlekiem 2%

Ten zestaw śniadaniowy zawiera duże ilości białka, co doskonale wpływa na rozwój tkanki mięśniowej, dlatego jest on polecany sportowcom oraz osobom pragnącym zwiększyć masę mięśniową.

4. Jajecznica z pomidorami lub pieczarkami, bułka grahamka, herbata

Poranny posiłek skomponowany z jajek i warzyw oraz ciemnego pieczywa może być zarówno dietetyczny jak i dawać dużą ilość energii na cały dzień. Smacznie i zdrowo – tak właśnie powinno wyglądać śniadanie.

5. Kasza manna na mleku 2% z owocami jagodowymi (jagody, truskawki, maliny)

Zestaw śniadaniowy zawierający kaszkę mannę jest prawdziwym zastrzykiem energetycznym dla osób, przed którymi długi i męczący dzień.

6. Owsianka na mleku z owocami (truskawki, jagody)

Owsianka to doskonała podstawa śniadań dla osób chorych na cukrzycę oraz posiadających problemy z zaparciami. Niewielka ilość cukrów prostych w połączeniu z dużą dawką błonnika doskonale zaspokaja głód, daje energię na cały poranek, a do tego doskonale wpływa na pracę jelit.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie