Jaka matka, taka córka. Cechy dziedziczone po matce
Udostępnij Google News
Dziecko

Jaka matka, taka córka. Cechy dziedziczone po matce

Bywa, że gdy spotyka się po raz pierwszy jakąś matkę i córkę dosłownie ma się ochotę wykrzyczeć to popularne powiedzenie: Jaka matka, taka córka. Jeśli relacje między mamą a córką są poprawne i bliskie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że córka stanie się jej wierną kopią, tylko w młodszym wydaniu. Czy są jakieś cechy, które córka prawie na sto procent odziedziczy po swojej mamie? A i owszem!

Matka i córka – jak dwie krople wody?

O ile synowie zwykle upodabniają się bardziej do swoich ojców, o tyle córki idą raczej w ślady swoich mam. Są takie cechy, które prawie zawsze wynoszą ze swojego domu. Oczywiście wtedy, gdy miały w dzieciństwie ich dobry wzorzec. Jakie to mogą być cechy?

  • Odpowiedzialność – bywa, że rodzice nadmiernie uważają na swoje dziecko. Zabraniają mu wielu rzeczy i dopiero bardzo późno uświadamiają sobie, że czas na większą samodzielność. Ale to wszystko, ta cała troska, wiąże się przecież z najprawdziwszą odpowiedzialnością.
  • Czego jeszcze uczy się córka od mamy? Pracowitości! Dzieci są jak gąbki, chłoną od nas dosłownie wszystko i powielają nasze zachowania. Jeśli Twoja córka widzi, że zajmujesz się domem, to sama w przyszłości również będzie miała świadomość tego, że to jej obowiązek. Mało tego! Jeśli pozwolisz jej pomagać sobie już teraz w tych domowych obowiązkach, to szybko pojmie, że to nie jest do końca tak, że „mama siedzi w domu”. Zobaczy, że te domowe obowiązki to niełatwa i codzienna praca, którą zawsze trzeba wykonać.
  • Bycie opiekuńczym – to jest sztuka, której niby nie wypija się z mlekiem matki, a trzeba się jej nauczyć, ale na przykład, którą można w sobie rozwinąć, jest z nami już od najmłodszych lat, a na charakter mają wpływ nie tylko życiowe wydarzenia, ale również uwarunkowania genetyczne.
  • Zaufanie względem innych – to bardzo ważna cecha, bez której trudno jest na co dzień normalnie funkcjonować. A dziewczynki uczą się tego zaufania najpierw od swojej mamy.

Co dziewczynki dziedziczymy po mamie zdaniem naukowców?

Zdaniem naukowców to, co dziedziczymy po mamie i tacie jest genetycznie uwarunkowane. I tak oto mówi się, że na przykład rozwój umysłowy dziecka, zależny jest od genów matki. Inteligencję dziedziczy się na dość wysokim poziomie, bo jest to od 40 do aż 60 procent.

Mniej pozytywną informacją jest to, że matki przekazują w genach swoim dzieciom przyzwyczajenia związane ze snem. Czyli na przykład, jeśli mama lubi spać w jakiejś konkretnej pozycji, to jest prawie pewne, że dziecko również będzie ją lubiło. Niestety jeżeli mama miewa problemy ze snem, to jest istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej dziecko także będzie je miało.

Dziedziczona jest też podobno menopauza. Zatem jeśli kobiety w rodzinie przechodziły ją w określonym wieku, to ich córki mogą się tego spodziewać w tym samym lub bardzo zbliżonym czasie.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie