Wakacje 2021 a koronawirus - czy będzie można wyjechać za granicę?
Udostępnij Google News
Bez kategorii

Wakacje 2021 a koronawirus - czy będzie można wyjechać za granicę?

Planujesz wakacyjny wyjazd i zastanawiasz się jak to zrobić w czasie pandemii koronawirusa? Wiele krajów wprowadziło obostrzenia obowiązujące przyjeżdżających, dlatego przede wszystkim należy zapoznać się z zasadami i warunkami podróży.

Jak wyjechać za granicę bez kwarantanny?

Od początku pandemii Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o ograniczenie podróży zagranicznych, zwłaszcza w celach rozrywkowych. Rok 2020 był dla wszystkich trudny, do najbardziej dotkniętych należy branża turystyczna. Obostrzenia i zakazy spowodowały wiele problemów dla właścicieli hoteli i obiektów, a także turystów marzących o odpoczynku. Wiele osób i przedsiębiorców liczy, że w 2021 roku wrócimy do normalności i powrócą wycieczki na szeroką skalę. Obecnie wyjazdy wyglądają inaczej niż przed pandemią. Znaczną część wyjazdów stanowią delegacje służbowe. Jeśli zdecydujemy się wyjechać na zagraniczny urlop, należy liczyć się z pewnymi utrudnieniami przed lub po wyjeździe np. z wykonaniem przed podróżą testu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wyniku poświadczającego brak infekcji, lub z obowiązkową kwarantanną po powrocie. W związku z pojawieniem się nowych szczepów koronawirusa sytuacja dotycząca wyjazdów i podróży stale się zmienia i trzeba liczyć się z możliwymi utrudnieniami.

Rzetelne i aktualne informacje na temat zagranicznych wyjazdów, obostrzeń i krajów, do których mogą udać się Polacy znaleźć, można m.in. na rządowych stronach, w Ambasadzie kraju, do którego chcemy się udać oraz na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Aby przekroczyć granicę większości państw, wymagane jest wykonanie rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia badania molekularnego wykonywanego metodą RT-PCR lub testu antygenowego i uzyskanie negatywnego wyniku. Wiele krajów w Europie i na świecie wymaga również zaświadczenia poświadczającego brak zakażenia z certyfikowanym podpisem lekarza w języku obcym, najczęściej angielskim. Takie zaświadczenie oprócz wyniku uwzględnia również inne wymagane informacje, jak np. datę i miejsce urodzenia, rodzaj i numer dokumentu tożsamości czy datę pobrania materiału do badania - informuje portal Zdrowegeny.pl.

Wakacje 2021

Przepisy i obostrzenia związane z przekraczaniem granic ulegają dynamicznym zmianom, dlatego należy je na bieżąco sprawdzać, a czasie podróży warto przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagraniczne hotele i miejsca wypoczynkowe powinny zapewniać swoim gościom bezpieczny i komfortowy pobyt. Zakupiony bilet lotniczy nie jest gwarancją, że wyjazd się odbędzie, ponieważ lot może zostać odwołany lub wynik naszego testu może okazać się pozytywny. Obecnie ciężko stwierdzić i przewidzieć jak będą wyglądały tegoroczne wakacje. Wiele zależy od rozwoju pandemii, ilości zachorowań oraz szczepień. Po rozpoczęciu szczepień znacząco wzrosło zainteresowanie podróżami. Na pewno w tym roku nie będą to takie same wakacje jak te z lat przed pandemią. Jednak wiele Państw, których PKB w dużej mierze zależy od turystki, jest bardziej otwartych na podróżnych, dlatego obecnie największą popularnością cieszą się egzotyczne kierunki takie jak Tanzania, Zanzibar, Malediwy czy Dominikana. Jak pokazał ubiegły rok, Polska również ma do zaoferowania wiele uroczych miejsc sprzyjających regeneracji.

Czy kwarantanna jest obowiązkowa?

Powracając, po przekroczeniu granicy transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Jednak negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego RT-PCR oraz szczepienie pozwala na zwolnienie z kwarantanny.

* Informacja o udzielanym świadczeniu medycznym

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie