O czym należy pamiętać przed wyjazdem na wakacje

O czym należy pamiętać przed wyjazdem na wakacje

W dzisiejszych czasach właściwie wszystko można kupić lub załatwić tam, gdzie się znajdujemy. Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się na wakacje, z pewnością będziesz mogła kupić tam kosmetyki, bieliznę czy odzież o której zapomniałaś podczas pakowania. Są jednak rzeczy, których nie da się kupić lub załatwić na miejscu i niezbędne jest zadbanie o nie przed wyjazdem.
Reklama

Dokumenty

Wyjeżdżając gdziekolwiek należy zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty. Każdy dorosły członek rodziny powinien mieć dowód tożsamości. W przypadku wyjazdu za granicę również dzieci powinny mieć odpowiedni dokument. Przed wyjazdem należy wyrobić dziecku paszport lub dowód osobisty – jeśli wybieramy się na wakacje w granicach Unii Europejskiej. Ponadto należy pamiętać o posiadaniu dokumentu poświadczającego płacenie składek ubezpieczeniowych. Może to być książeczka ubezpieczeniowa, kwitek z ostatniej pensji, dowód przelewu potwierdzający opłatę składki za ostatni miesiąc – w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, rozliczenie emerytury lub renty. Te dokumenty mogą okazać się niezbędne, jeśli podczas wyjazdu ktoś z rodziny zachoruje i będzie konieczna pomoc lekarska. Jeśli wybieracie się za granicę należy dodatkowo wystąpić z wnioskiem o dokument umożliwiający leczenie poza granicami Polski.
Reklama

Leki

Jeśli któryś z członków rodziny leczy się na jakąkolwiek chorobę przewlekłą należy pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości leków na cały okres wyjazdu. Warto wiedzieć, że lekarz, który nie zna naszej historii choroby, może odmówić wypisania lekarstw.

Ubezpieczenie

Wyjeżdżając na zorganizowaną wycieczkę lub na własną rękę za granicę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu się. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży, zazwyczaj w cenie znajduje się podstawowe ubezpieczenie, jednak warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy.

Obowiązkowe szczepienia

W przypadku wyjazdów do krajów egzotycznych niezbędne może okazać się dodatkowe szczepieni. Planując taki wyjazd należy dokładnie sprawdzić jakie szczepienia są wymagane i je wykonać. Najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego lub punktu szczepień, gdzie uzyskasz wszelkie informacje na ten temat. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama