Powrót z UK do Polski – o czym musisz pamiętać?
Udostępnij Google News
Finanse

Powrót z UK do Polski – o czym musisz pamiętać?

Według oficjalnych danych na Wyspach Brytyjskich mieszka blisko 800 tys. Polaków. W większości są to osoby, które wyemigrowały do UK w celach zarobkowych, ale wiele z nich osiadło na Wyspach na stałe. Nie brakuje jednak i takich, którzy poważnie rozważają powrót do ojczyzny, motywując to m.in. problemami, jakie wywołał Brexit oraz poprawiającymi się warunkami życia nad Wisłą. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad powrotem z UK do Polski, to mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

Skorzystaj z pomocy brytyjskiego rządu

Na dobry początek radzimy Ci zainteresować się ofertą brytyjskiego rządu, który zaproponował wsparcie finansowe dla emigrantów „dobrowolnie powracających” do swoich ojczyzn. Możesz dostać od Zjednoczonego Królestwa bezpłatny bilet, ale też ubiegać się o środki na nowy start – nawet do 2000 funtów. Pieniądze te mają pomóc Ci w np. wynajęciu mieszkania w Polsce, ułatwić szukanie pracy czy założenie własnego biznesu. Szczegóły sprawdzisz na oficjalnej stronie rządowej www.gov.uk/return-home-voluntarily.

Jak się przygotować do powrotu?

Najważniejsze jest pozamykanie wszystkich spraw w Wielkiej Brytanii. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to poinformuj landlorda o terminie wyprowadzki, aby miał czas znaleźć innego najemcę. Nie zapomnij wypowiedzieć umowy u dostawców mediów, aby przez nieuwagę nie narobić sobie zadłużenia w UK.

O powrocie do ojczyzny poinformuj też przełożonego. Odbierz wszystkie dokumenty poświadczające zatrudnienie, które mogą być potrzebne np. przy ubieganiu się o zwrot podatku czy o emeryturę w UK.

Sprawdź, czy nie masz do wykorzystania jakiegoś zaległego urlopu – to dobry moment, aby wziąć kilka dni wolnego na załatwienie wspomnianych wcześniej spraw, pakowanie i zorganizowanie transportu do Polski.

Trudna sztuka przeprowadzki

Każdy, kto choć raz przeprowadzał się z jednego mieszkania do innego, doskonale wie, że jest to bardzo męczące. A co dopiero powiedzieć o przeprowadzce między tak oddalonymi od siebie krajami, jak Wielka Brytania i Polska. Na szczęście nie Ty pierwszy musisz jakoś ogarnąć ten temat.

Bez problemu znajdziesz oferty firm zajmujących się przeprowadzkami międzynarodowymi, w tym oczywiście polskich. Napisz do kilku z nich i poproś o wyceny. Wybierz najkorzystniejszą i problem z głowy. Sam wróć do Polski tak, jak Ci najwygodniej – podróż własnym autem pozwala uniknąć obowiązkowej kwarantanny, jednak w dobie COVID-19 rekomendujemy podróż samolotem – będzie szybciej, bezpieczniej i bez nerwów na tymczasowych granicach.

Uwaga!

Pamiętaj, że przylatując do Polski z UK możesz być zmuszony do poddania się kwarantannie. Przepisy regularnie się zmieniają, dlatego poszukaj aktualnych informacji na stronie rządowej www.gov.pl.

Jeśli masz mało dobytku, to możesz rozważyć przewiezienie go z UK do Polski własnym samochodem. Taka podróż będzie długa i męcząca, ale ostatecznie może się opłacić, ponieważ nie wszystkie przedmioty możesz nadać do luku samolotowego (np. telewizor, monitor, komputer stacjonarny etc.).

Zadbaj o sprawy finansowe

Przed powrotem z UK do Polski zamknij brytyjskie konto bankowe (może to wymagać osobistej wizyty w banku). Zanim to zrobisz przelej wszystkie środki na rachunek w Polsce. Uważaj jednak, aby nie kosztowało Cię to zbyt drogo.

Korzystając z usługi bankowej zapłacisz wysoką prowizję oraz poniesiesz koszt podwójnego przewalutowania – z funtów na euro/dolary i następnie na złotówki. Nie musimy chyba dodawać, że marża banku (czyli spread) jest skrajnie wysoka.

Tutaj dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi ulubionego pośrednika polskich emigrantów w UK, czyli www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski (średnia ocen na niezależnym portalu TrustPilot to aż 4,8/5). Pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski możesz przesłać na trzy sposoby:

  • Przelewem FAST – za 1,99 GBP, realizacja w ciągu 1 dnia roboczego.
  • Przelewem SuperFAST – za 3,99 GBP, z realizacją nawet w 10 minut.
  • Z obiorem na poczcie – za 3,90 GBP, z realizacją nawet w 10 minut.

EasySend oferuje bardzo korzystne kursy wymiany i nie stosuje żadnych ukrytych opłat – całkowity koszt realizacji przelewu znasz jeszcze przed jego zleceniem. Firma działa na podstawie licencji FCA oraz korzysta z najnowocześniejszych protokołów bezpieczeństwa, dlatego nie musisz się obawiać o swoje pieniądze. Przelew zlecisz wygodnie online z poziomu strony internetowej lub kilkoma kliknięciami przez darmową aplikację mobilną EasySend na iOS i Androida.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie