trzmielina

Trzmielina - jak uprawiać ten ozdobny krzew? Odmiany oraz pielęgnacja

Trzmielina to bardzo popularny krzew, należący do rodziny roślin dławiszowatych. Wykorzystuje się je przy aranżacji ogrodów, terenów zielonych, skwerów, ale i tarasów czy balkonów. Ze względu na to, że obecnie mamy około 120 ich odmian, wybór jest bardzo duży.
Reklama

Trzmielina i jej najpopularniejsze rodzaje

Te krzewy to piękne i różnorodne rośliny ogrodowe. Kompozycje z trzmieliny mogą stanowić najładniejszą ozdobę ogrodu, a my polecamy połączenie wspomnianej rośliny z trawą pompasową - piorunujące wrażenie! W naszym kraju w stanie dzikim możemy spotkać dwa ich gatunki — trzmielinę zwyczajną oraz trzmielinę brodawkowatą. Z kolei inne rodzaje trzmieliny są powszechnie dostępne w sprzedaży. Jakie są te najpopularniejsze?
  • Trzmielina Fortune'a — to pnący krzew o niedużych i owalnych liściach. Ich kolor jest zależny od odmiany. Roślina ta tworzy zwarte kobierce, dzięki czemu rewelacyjnie okrywa podłoże.
  • Trzmielina japońska — jest rośliną pnącą. Można sadzić ją do ogrodów o słabej glebie. Dobrze rośnie na pół zacienionym stanowisku, ale i na dość cienistym. Ten krzew dorasta nawet do pół metra, wspinając się po ścianach oraz pergolach. Ta trzmielina na pniu również prezentuje się bardzo dobrze.
  • Trzmielina oskrzydlona — jest gęstym i szerokim krzewem, który dorasta do dwóch metrów wysokości. Liście tej rośliny przebarwiają się na różne odcienie czerwieni, dzięki czemu prezentuje się naprawdę pięknie w przydomowych małych ogródkach.
  • Trzmielina Haliltona — to odmiana azjatycka. Posiada owoce o pięknym kolorze. Roślinę tę nazywa się też „popcorn”. Wszystko z powodu torebek nasiennych w kolorze białym, które przypominają ten przysmak. Można z niej stworzyć piękne kompozycje z innymi gatunkami. Możesz sadzić ją w wielu miejscach, ale najlepiej na wilgotnym podłożu. Rośnie na większości gleb ogrodowych.
żółta roślina o małych listkach znajdująca się między brązowymi liśćmi na ziemi
zdjęcie ilustrujące/Canva

Uprawa trzmieliny

Uprawa trzmieliny nie wymaga ogromnego doświadczenia.
Reklama
Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że roślina ta potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca lub półcienistego stanowiska. Kompletnie nie toleruje suszy lub całkowitego cienia. Wiele odmian wymaga też próchniczej i żyznej ziemi, która jest lekko wilgotna. Zimą należy osłaniać ją włókniną, aby zabezpieczyć przed mrozem. Mrozoporność tej rośliny jest umiarkowana.

Jak rozmnażać trzmielinę?

Jest to naprawdę proste! Można robić to poprzez sadzonki zielne, a także odkłady czy odrosty korzeniowe. Ostatnia metoda polega na przygięciu półzdrewniałego pędu do ziemi, a następnie ułożeniu go w przygotowanym rowku i przykryciu ziemią. Gdy korzenie dostatecznie się rozwiną, można sadzonkę odciąć od rośliny macierzystej.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama