Trawa pampasowa w ogrodzie. Jak ją poprawnie uprawiać?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Trawa pampasowa w ogrodzie. Jak ją poprawnie uprawiać?

Trawa pampasowa jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną. Idealnie sprawdza się jako ozdoba ogrodu. Jednak ta bylina pochodzi z odległych południowoamerykańskich stepów, dlatego w naszych warunkach bez właściwego zabezpieczenia z pewnością nie przetrwa zimy. Jak zatem o nią dbać?

Jak uprawiać trawę pampasową?

Roślina ta znana jest także pod nazwą kortaderia lub okolcz srebrzysty. Bezsprzecznie należy ona do najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Z szarozielonych liści tworzy piękne zwarte kępy, osiągające wysokość nawet 2 metrów. Wytwarza też puszyste wiechy, które tak chętnie ścinamy i umieszczamy w wazonach. Kortaderia kwitnie we wrześniu oraz październiku.

Musisz mieć na uwadze, że okolcz srebrzysty powinien rosnąć w nasłonecznionym miejscu. Wymaga też żyznych gleb, ale umiarkowanie wilgotnych i przede wszystkim bogatych w składniki pokarmowe. Pamiętaj, że roślina ta źle znosi zastoiny wodne.

Ten rodzaj trawy jest dość odporny na niskie temperatury, ale przed nadejściem zimy należy dobrze ją zabezpieczyć i osłonić przed mrozem, bo może nie przetrwać.

Okolcz bardzo dobrze reaguje na nawozy organiczne. Z kolei, jeśli wybierzemy ten mineralny, to taki o zwiększonej zawartości fosforu oraz potasu. W przypadku lżejszych gleb warto wykonać ściółkowanie.

Trawa pampasowa w zbliżeniu na tle drzew i nieba zdjęcie ilustrujące/Canva

Trawa pampasowa — sadzonki

Sadzonki tej ozdobnej rośliny lepiej kupić w doniczkach lub pojemniczkach w sprawdzonym miejscu. Jej rozmnażanie w warunkach amatorskich nie jest proste. Nawet jeśli się uda, dojrzała kortaderia może mieć mniejsze walory dekoracyjne.

Sadzonki okolczu srebrzystego wsadzamy do ziemi przez cały okres wegetacyjny, czyli od kwietnia do września, aczkolwiek najlepiej zrobić to na wiosnę. W Polsce najchętniej kupuje się kilka rodzajów kortaderii:

 • Rosea — rośnie do 2 metrów. Jej wiechy mają barwę srebrzystoróżową
 • Pumila — jest odmianą karłową, która osiąga wysokość 1 metra. Z końcem lata wytwarza białe kwiatostany
 • Patagonia — dorasta również do 2 metrów. Jesienią ma srebrzyste wiechy
 • Nie zapominaj także, aby chronić rośliny w ogrodzie przed niechcianymi gośćmi. Wiele złego może wyrządzić turkuć podjadek, dlatego dobrze wiedzieć, jak sobie z nim skutecznie poradzić.

  dziko rosnąco trawa pampasowa zdjęcie ilustrujące/Canva

  Suszona trawa pampasowa — doskonała ozdoba do wazonu

  Trawy pampasowe można sadzić w ogrodach, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, a bardzo nam się podobają, jest też inne rozwiązanie. Możemy kupić zasuszoną i użyć jako ozdoby do wazonu!

  Świetnie sprawdzi się jako dekoracja w domu. Jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a przez długi czas ozdabia mieszkanie. Nie trzeba się martwić, że uschnie i będzie niefajnie się prezentować.

  Doskonale komponuje się także w bukietach z żywymi kwiatami. Tak przygotowane dekoracje z pewnością zachwycą Twoich gości.

  Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie