Twoje dziecko przeklina? 10 sposobów na przeklinające dziecko
Martwi cię, że twoje dziecko przeklina? Zdarzyło się to ledwie kilka razy i wolisz już odpowiednio zareagować, a może jest to u was częsty problem? Niezależnie od sytuacji i wieku dziecka, warto zastanowić się dlaczego dziecko przeklina i dopiero później myśleć, jak sobie z tym poradzić. Co zrobić, by mieć nieprzeklinające, grzeczne dziecko?
Reklama
Jakie mogą być przyczyny tego, że dziecko przeklina?
Zastanawiasz się dlaczego dziecko przeklina? Może być kilka przyczyn takiego zachowania. Małe dzieci zazwyczaj używają wulgaryzmów z ciekawości. Nie znają znaczenia tych słów, ale wydają im się ciekawe. Budzą tym większe zainteresowanie, że dorośli zazwyczaj intensywnie reagują na ich wypowiadanie. Zależnie od sytuacji albo się gniewają albo śmieją. Niejednokrotnie rodzice czują wstyd, że ich dziecko przeklina, ale prawda jest taka że niemalże każde dziecko przechodzi ten etap. Dlaczego dziecko przeklina? – Możliwe przyczyny:- Z ciekawości, ponieważ słowa te są dla niego nowe. Próbuje wulgaryzmów w praktyce i chce poznać ich znaczenie oraz reakcje na ich wypowiadanie. Dziecko powtarza to, co usłyszało i czego nie rozumie.
- Dla wywołania reakcji u dorosłych – złości lub rozbawienia. Często bowiem przeklinające dziecko w wieku 2-3 lat wydaje się dorosłym zabawne.
- Żeby zwrócić na siebie uwagę, gdy są znudzone lub czują się samotne. Wiedzą, że daje to szansę na znalezienie się w centrum uwagi.
- Żeby odwrócić uwagę od tego, co dla niego nie wygodne. Np. gdy nie chce sprzątać, może to odroczyć użyciem brzydkich słów, bo wywoła to reakcję rodziców i rozmowę na ten temat.
- Odkryło, że jest to sposób na odreagowanie, na wyładowanie złości i frustracji.
- Zauważyło, że te słowa innych ranią i używa ich w odwecie, gdy ktoś zrobi im krzywdę lub sprawi przykrość.
- Dla zaimponowania kolegom, ponieważ wulgaryzmy, zwłaszcza 5- 6-latkom, wydają się bardzo atrakcyjne - zabawne lub po prostu „takie dorosłe”.
Jak reagować, gdy dziecko przeklina?
Kiedy dziecko po raz pierwszy użyje wulgaryzmu, warto być na to przygotowanym.Reklama
Sposoby na przeklinające dziecko
To jak będziemy postępować, gdy dziecko przeklina zależy od wielu czynników, m.in. od wieku dziecka, jak i powodów dla których używa ono wulgaryzmów.Reklama
- Kamienna twarz, czyli udawanie, że nie słyszało się brzydkiego słowa. Brak reakcji czasem okazuje się najlepszą reakcją i zniechęca do powtarzania.
- Odwracanie uwagi, zabawa słowami – kiedy dziecko rozpoczyna dopiero „przygodę z brzydkimi słowami” warto odwrócić jego uwagę, gdy je wypowiada. Można zająć je czymś, co lubi, pokazać coś nowego lub zabawić się słowami. Kiedy użyje jakiegoś wulgaryzmu, można wypowiedzieć słowa o podobnym brzmieniu i odnieść się do nich.
- Wyjaśnienie znaczenia wulgarnych słów – czasem dziecko przeklina po prostu dlatego, że słowa te są dla niego nowe i nie zna ich znaczenia. Gdy je powtarza kilkukrotnie warto wyjaśnić co one oznaczają, a także że mogą one ranić, jeśli są skierowane do kogoś.
- Pilnowanie się ze słowami – dzieci często powtarzają nasze słowa i reakcje. Jeśli my wyładowujemy złość używając przekleństw, istnieje spore ryzyko, że dziecko też będzie próbowało sobie radzić z trudnymi emocjami właśnie w ten sposób.
- Poszukanie przyczyn przeklinania i spróbowanie zaspokojenia potrzeb leżących u podstaw takiego zachowania. Jeśli dziecko używa brzydkich słów, by zwrócić na siebie uwagę, warto zastanowić się jak zapewnić mu poczucie bycia ważnym. Gdy jest to z kolei sposób na wyładowanie złości, można omówić i potrenować inne metody rozładowywania napięcia.
Kolejne metody na to, by dziecko przestało przeklinać
Wcześniej przedstawione metody sprawdzą się szczególnie dobrze u małych dzieci.Reklama
- Rozmowa na temat zasad, ustalenie, że przeklinanie jest zabronione w waszej rodzinie, że nie akceptujecie tego, że dziecko przeklina. Ważne jest też ustalenie alternatyw –jak inaczej rozładować emocje i dać wyraz swojego niezadowolenia.
- Sporządzenie listy „przekleństw dozwolonych”, np. a to feler, a niech to, o kurczaczek, upsik.
- Stworzenie przekleństw na własny użytek ze słów oznaczających rzeczy, których nie lubicie, np. a niech to gotowany kalafior, brukselka czy śmierdząca skarpeta.
- Wojna na brzydkie słowa – czasem warto dać dziecku szansę na wypowiedzenie poznanych/zasłyszanych przekleństw w bezpiecznej formie. Ustalenie wspólnie ram kiedy i gdzie może ich użyć, by mogły wypłynąć i nie pojawiać się nieproszone. Można robić raz na jakiś czas wojnę na wulgaryzmy czy też wymyślić wierszyki z brzydkimi słowami, by w krótkim, określonym czasie dziecko (ale i rodzic) mogło wypowiedzieć w domu jak najwięcej brzydkich słów, pobawić się nimi i zaspokoić potrzebę ich używania.
- Jeśli dziecko używa wulgaryzmów w towarzystwie rówieśników czy starszych kolegów, pokaż mu, jak w inny sposób może zaimponować kolegom.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl