Jak oswoić dziecko z dentystą? (kiedy na pierwszą wizytę)
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak oswoić dziecko z dentystą? (kiedy na pierwszą wizytę)

Dentysta to jedno ze słów, które wywołuje u dużej części naszego społeczeństwa, uczucie strachu. Warto jednak pamiętać, że nikt nie rodzi się z obawą przed wizytą u stomatologa. To czy nasz malec będzie chętnie chodził do dentysty, czy też nie, w dużej mierze zależy od nas – jego rodziców.

Pokaż, że stomatolog to nic strasznego

Dziecko nie rodzi się z obawą przed dentystą, ale ją nabywa z czasem. Strach może być spowodowany nieprzyjemnymi przeżyciami związanymi z wizytą u stomatologa, ale znacznie częściej jest wynikiem naszych obaw. Częstym powodem strachu u dzieci są rozmowy dorosłych, które bardzo wyraźnie wskazują, że wizyta w gabinecie dentystycznym nie jest niczym przyjemnym. Dlatego bardzo ważne jest to jak wizyta u stomatologa jest postrzegana przez rodziców. Jeśli dzieci widzą, że mama i tata chętnie chodzą na przegląd zębów do dentysty, one również zechcą sprawdzić, co ciekawego dzieje się w gabinecie.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa?

Pierwsza wizyta u dentysty może odbyć się zaraz po tym jak pokażą się pierwsze ząbki. Najczęściej jednak na fotelu zasiadają przedszkolaki. Do pierwszej wizyty u stomatologa warto malca dobrze przygotować opowiadając mu, co się tam będzie działo. Dobrym pomysłem jest również podwójna wizyta, kiedy to najpierw rodzic siada na fotelu, a następnie dziecko.

Jak wybrać dentystę?

Pierwsza wizyta u stomatologa jest bardzo ważna i może wpłynąć na stosunek dziecka do dentysty na bardzo długi czas. Malca, który zrazi się do stomatologa, bardzo trudno jest później nastawić pozytywnie do wizyt w takim gabinecie. Dlatego należy zadbać, aby tak się nie stało i bardzo starannie wybrać lekarza, do którego zaprowadzimy dziecko.

Warto pamiętać, że dzieci postrzegają lekarza nieco inaczej aniżeli dorośli i niekiedy nawet najlepszy specjalista może swoim wyglądem czy głosem wystraszyć szkraba. Dlatego też na pierwszą wizytę najlepiej wybrać osobę o miłej powierzchowności. Dobrym pomysłem jest zrobienie małego rozeznania wśród rodziców innych maluchów, którzy już mają pierwszą wizytę u dentysty za sobą. Dzięki nim dowiemy się, który lekarz ma „dobre” podejście do najmłodszych pacjentów.

Przygotuj malca na wizytę u dentysty

Zanim pójdziecie na pierwszą wizytę do stomatologa porozmawiajcie z dzieckiem o tym, co będzie się działo w gabinecie lekarza. Świetnym sposobem na przygotowanie malca do pierwszej wizyty jest zabranie go ze sobą na przegląd zębów. Dziecko będzie mogło w ten sposób zapoznać się z działaniami stomatologa, a może przy okazji samo zechce usiąść na fotelu.

Chodźcie regularnie na przegląd zębów

Pierwsza wizyta u dentysty to bardzo poważny krok w życiu każdego malucha. Niemniej jednak nie można na nim poprzestać. Kontrola stanu zdrowia zębów jest bardzo ważna i należy dbać o to, aby przynajmniej raz do roku odwiedzić dentystę w celu dokonania ich przeglądu i ewentualnego leczenia.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie