Poród rodzinny czyli tata przy porodzie

Poród rodzinny czyli tata przy porodzie

Jeszcze kilkanaście lat temu tatusiowie mogli zobaczyć soje pociechy dopiero po urodzeniu i to nierzadko tylko przez szybę. Dziś, coraz częściej, tata po raz pierwszy widzi swoje dziecko podczas porodu. Porody rodzinne stają się coraz popularniejsze, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii z tym związanych.
Reklama

Decyzja

Decyzja o porodzie rodzinnym powinna być wspólna i dokładnie przemyślana. Zarówno przyszła mama jak i tata powinni chcieć rodzić wspólnie. Nadal jest duża liczba mężczyzn, którzy nie czują się na siłach, aby stać przy żonie podczas porodu. Podobnie jest z kobietami, które nie zawsze chcą mieć podczas porodu towarzystwo w postaci ojca dziecka. Okres ciąży to idealny czas na szczere rozmowy dotyczące wspólnego porodu. Przyszli rodzice powinni podać swoje argumenty i wspólnie zdecydować czy chcą być w tej szczególnej chwili razem czy też nie.

Przygotowanie

Do porodu rodzinnego należy się dobrze przygotować. Jeśli rodzice decydują się rodzić razem powinni skorzystać z zajęć w szkole rodzenia. Dzięki nim oboje dowiedzą się jak wygląda poród, co należy robić, a czego unikać podczas trwania porodu. Szkoła rodzenia to także możliwość uświadomienia rodzicom, że poród nie zawsze wygląda tak ładnie jak na filmach.
Reklama
Brak odpowiedniego przygotowania może spowodować bardzo różne reakcje zarówno ze strony rodzącej jak i jej towarzysza.

Wspólny poród

Obecność bliskiej osoby podczas porodu często ułatwia kobiecie sam poród. Osoba towarzysząca może wytrzeć pot z czoła, powiedzieć dobre słowo, albo po prostu być. Wiele par rodzących wspólnie mówi, że poród zbliżył je jeszcze bardziej do siebie. Dla mężczyzny wielkim przeżyciem jest możliwość przecięcia pępowiny, czy zobaczenia swojego dziecka jako pierwsza osoba, nawet wcześniej niż jego mama. Takie chwile pozostają na długo w pamięci wszystkich członków rodziny.

Nie zawsze wszystko się udaje

Decydując się na rodzinny poród warto wziąć poprawkę na to, że nie zawsze wszystko wychodzi tak jak się zaplanowało. Dobrze jest być przygotowanym na różne ewentualności, bo wtedy łatwiej przyjąć rozczarowane. Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że poród rodzinny nie jest zakończony pełnym powodzeniem. Pierwszym z nich jest wystąpienia powikłań podczas porodu.
Reklama
W takim wypadku tata może zostać wyproszony z sali. Podobnie jest w przypadku cesarskiego cięcia. Tylko w nielicznych szpitalach istnieje możliwość przebywania ojca na sali operacyjnej podczas tego zabiegu. Kolejną przyczyną niepowodzenia rodzinnego porodu może być nagła zmiana decyzji przez jedno z rodziców. Bywa, że rodząca nagle dochodzi do wniosku, że nie ma ochoty na towarzystwo, zresztą podobnie jest z ojcami – nie każdy jest w stanie widzieć swoją drugą połowę zakrwawioną i cierpiącą. Trzeba też wspomnieć o całkiem sporej ilości ojców, którzy na widok krwi muszą wyjść z sali, a czasami to położne lub lekarze muszą ich wynosić. Wprawdzie nie zawsze można wszystko zaplanować, niemniej jednak większość porodów rodzinnych kończy się sukcesem o czym należy pamiętać podejmując decyzję o wspólnym rodzeniu. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama