toksyczna matka

Toksyczna matka – jak rozpoznać toksycną relację z rodzicem

Dziecko jest jak gąbka, która chłonie wszystko od swoich rodziców. Bezgranicznie im ufa i podświadomie liczy na to, że jego bliscy chcą dla niego jak najlepiej. Czasami jednak to rodzicielstwo przerasta dorosłych  i wtedy mamy do czynienia z terminem: toksyczny ojciec lub toksyczna matka. Takie toksyczne relacje mogą zniszczyć nie tylko dzieciństwo pociechy, ale również całe dorosłe życie. Jakie są cechy toksycznej matki? Czy są jakieś znaki ostrzegawcze, które mogą pomóc nam uchronić się przed taką osobą? Jak się uwolnić od toksycznej matki? Sprawdź!
Reklama

Toksyczna matka – cechy, znaki ostrzegawcze

Zachowania toksycznej matki w zasadzie trudno przewidzieć. Ma ona jakiś swój schemat działania, znany tylko jej samej i często wynikający po prostu ze strachu o to, że ktoś zarzuci jej, iż nie jest najlepszą matką, że coś robi źle itp. Jakie są cechy i zachowania toksycznej matki?
  • Taka matka stale kontroluje swoje dziecko. Zachowuje się tak, jakby mu totalnie nie ufała, niezależnie od jego wieku nakazuje mu meldować się choćby przez telefon co jakiś czas. W dodatku wiecznie udziela dziecku jakiś rad i stale o wszystko pyta.
  • Toksyczna matka uwielbia, gdy dziecko jest jej posłuszne i robi wszystko to, czego ona chce. Gdy jednak postąpi inaczej potrafi głośno krzyczeć i się obrażać.
  • Matka, która jest toksycznym rodzicem, nie potrafi odciąć pępowiny od dziecka. Chce się nim opiekować nawet wtedy, gdy dziecko wcale tego nie chce i jest już dorosłe.
  • Jej podejście jest niezrozumiale dla dziecka, które z czasem zaczyna bać się odmawiać własnej matce bo doskonale wie, że każde słowo „NIE”, które padnie z jej ust zostanie mu wypomniane.
  • Toksyczna matka szantażuje swoje dziecko.
  • Często wzbudza w dziecku poczucie winy.
  • Dziecko jest nadmiernie krytykowane przez toksyczną matkę.
  • Toksyczna matka jest jednocześnie zazdrosna o własną pociechę i często ją ignoruje.
  • Tacy rodzice oczywiście nigdy nie przyznają się do swojej toksyczności, a gdy dziecko zwróci im uwagę, wybuchają złością.
tokstyczna matka

Niezdrowe relacje z matką w dorosłym życiu – skutki

Toksyczni rodzice, to często również toksyczny związek.
Reklama
Kiedy cała rodzina jest przesiąknięta tą toksycznością, trudno jest później się od tego uwolnić. Skutkuje to tym, że w dorosłym życiu dziecko ma zdecydowanie niezdrowe relacje z matką, które tak naprawdę rujnują mu jego codzienność. Jakie są skutki takiej relacji?
  • Dziecko wychowujące się w takiej rodzinie, często nie potrafi dogadać się z żoną czy mężem oraz z dziećmi w przyszłości,
  • Obniżona samoocena,
  • Problemy behawioralne,
  • Poczucie odrzucenia i beznadziejności,
  • Poczucie strachu,
  • Agresja,
  • Depresja.
Często w życiu takiego dziecka pojawia się później również toksyczny partner.

Jak się uwolnić od toksycznej matki?

Uwolnienie się od toksycznej relacji z matką nie jest łatwe i często wymaga czyjegoś wsparcia. Po wielu latach życia w takiej relacji, może okazać się konieczna konsultacja psychologiczna a nawet wizyta u psychiatry i przejście psychoterapii. Warto też ćwiczyć asertywność, dzięki której łatwiej będzie wypracować jakiś nowy sposób komunikacji z toksyczną matką.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Toksyczny partner
Jesteś w związku, który wydaje się być pełen negatywnych emocji i niezdrowych wzorców? Możliwe, że masz do czynienia z toksycznym partnerem. Toksyczny związek to relacja, w której nasze podstawowe potrzeby, jak np. potrzeba bezpieczeństwa, szacunku i własnej wartości, nie są w pełni realizowane. W takim związku przeważają negatywne uczucia, takie jak lęk, smutek, złość i bezradność. Bliska osoba głęboko nas rani, podważa naszą wiarę w siebie i sprawia, że coraz mniej cieszymy się życiem.
Kobieta i meżczyzna siedzący bokiem do siebie na kanapie
Bycie w toksycznym związku może mieć poważne konsekwencje dla naszego życia - zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Niestety, wiele osób tkwi w takiej niezdrowej relacji, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać toksyczny związek i jak sobie z nim poradzić. W tym artykule omówimy oznaki toksycznego związku oraz podpowiemy, jak skonsultować się z psychoterapeutą w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.
Skulona smutna kobieta siedzi na pomoście. Chowa głowę w ramionach.
Lęk przed opuszczeniem, znany również jako anksjologia separacyjna, jest powszechnym uczuciem niepokoju i obaw związanych z perspektywą rozstania się z bliską osobą, miejscem lub sytuacją. Ten rodzaj lęku może dotyczyć zarówno relacji partnerskich, jak i więzi rodzinnych, przyjaźni lub nawet związanych z pracą.
Reklama
Reklama
Reklama