Czym kierować się wybierając konto bankowe?

Czym kierować się wybierając konto bankowe?

Wybór konta bankowego może zależeć od szeregu czynników, które – wszystkie – musimy wziąć pod uwagę. Czasami zakładamy konta bankowe w danym banku pod presją rodziny czy osób znajomych, z których polecenia wybieramy daną ofertę. Nie zawsze jest to dobry pomysł. To, co sprawdza się dla innych, niekoniecznie musi sprawdzać się dla nas, chociaż to oczywiście wygodnie posiadać konto w tym samym banku, co rodzice czy partner (choćby z powodu szybkich, wewnątrz bankowych przelewów).
Reklama

1. Wybór rodzaju konta

Po pierwsze musimy się zastanowić nad tym, w jaki sposób będziemy korzystać z naszego konta bankowego – czy chcemy to robić całkowicie on-line, czy może wolimy rozwiązania tradycyjne. Występujące na rynku oferty kont bankowych dzielą się na te darmowe dla korzystających z usług banku przez Internet, oraz na darmowe dla osób odwiedzających placówki banku osobiście. W przypadku, kiedy klient konta tradycyjnego będzie chciał skorzystać z funkcjonalności banku elektronicznego, będzie zazwyczaj musiał do tego dodatkowo dopłacać (np. za każdy wykonany przelew) – analogicznie w drugą stronę, klient z kontem on-line będzie musiał dopłacać do wypłat czy wpłat w kasie banku.

2. Konto darmowe czy za opłatą?

Następnie, robiąc przegląd dostępnych kont bankowych, powinniśmy zwrócić uwagę na opłaty za prowadzenie rachunku bankowego. Niektóre konta są całkiem darmowe, inne są darmowe dopiero od jakiegoś wybranego pułapu dokonanych comiesięcznie transakcji pieniężnych, a inne są płatne bezwarunkowo.
Reklama
Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na podejmowaną przez bank prowizję oraz jej wysokość wraz z tym, czy konto jest darmowe w prowadzeniu dopiero po spełnieniu pewnych comiesięcznych warunków.

3. Dostępność placówek banku

Jeśli ważne jest dla nas odwiedzanie placówki banku oraz dokonywanie wpłat za pomocą tradycyjnego „okienka”, wówczas warto dowiedzieć się, czy bank, który wybieramy posiada placówki blisko naszego miejsca zamieszkania czy też pracy. Ważne jest również to, w jakich godzinach punkty te są dostępne. Warto sprawdzić również czy placówki banku udostępniają tak zwane „stanowiska szybkiej obsługi”, w których dokonuje się jedynie tradycyjnych wpłat i wypłat środków – bez stania w długich, nużących kolejkach.

4. Dostępna sieć bankomatów i wpłatomatów

Prędzej czy później z pewnością, do naszego konta bankowego, zamówimy kartę debetową.
Reklama
Dlatego warto sprawdzić czy wypłata z bankomatów w danym banku jest darmowa, oraz ile kosztuje wypłata z bankomatów innych banków, jeśli sieć naszego banku nie jest rozbudowana. W niektórych bankach opłaty takie wynoszą nawet do 5 zł za jednorazową wypłatę środków. Warto więc znaleźć konto i bank, które umożliwią nam darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

5. Powiadomienia SMS i bezpieczeństwo transakcji

Warto dowiedzieć się, czy dane konto chronione jest przed nieautoryzowanymi transakcjami. Dobrym sposobem są powiadomienia SMS, które informują nas o wypłacalnych, czy wpłacanych na nasze konto środkach. Również w przypadku przelewów on-line wykonuje się sprawdzanie za pomocą wiadomości SMS wiarygodności osoby dokonującej przelew. Wszystko to pozwoli w odpowiedni sposób chronić nasze konto i środki, którymi dysponujemy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama