Tuje szmaragd – uprawa, przycinanie, podlewanie. Jak sadzić tuje w ogrodzie?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Tuje szmaragd – uprawa, przycinanie, podlewanie. Jak sadzić tuje w ogrodzie?

Tuje to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych ostatnich lat. Zazwyczaj wykorzystuje się je jako żywopłot, lecz tuja w ogrodzie to także piękny krzew dekoracyjny, który dobrze sprawdzi się w rozbudowanych aranżacjach. Przycinanie tui daje możliwość jej dowolnego formowania, natomiast niska cena oraz niewymagająca uprawa sprawiają, że można ją spotkać niemalże w każdym ogrodzie. Wyjaśniamy jak dbać o tuje, by cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Tuje – kiedy sadzić?

Krzewy zwane inaczej żywotnikami nie cechują się żadnymi niestandardowymi warunkami sadzenia. Zakupione tuje w donicach sadzi się tak naprawdę od połowy marca do późnej jesieni. Warto jednak pamiętać, aby powstrzymać się od zabiegu w bardzo upalne dni. Najlepszym momentem na sadzenie tui będą zatem pochmurne dni pozbawione intensywnych promieni słonecznych.

Sadzonki świeżo wykopane z podłoża zaleca się sadzić jedynie na przełomie marca i kwietnia oraz późną wiosną (koniec września, październik). Oczywiście nie ma konieczności wsadzania krzewów do ziemi. Tuje w donicach bez najmniejszych problemów mogą być uprawiane na balkonie.

Tuja szmaragdowa – pielęgnacja, podlewanie, nawożenie

Mimo szerokiej dostępność najróżniejszych odmian w Polsce najczęściej wybiera się gatunek – żywotnik zachodni i jego odmianę tuję szmaragdową. Krzew jest bardzo prosty w uprawie, lecz dla zachowania zdrowej kondycji wymaga odrobinę uwagi.

Najlepsze podłoże do tui powinno być lekkie, żyzne, przepuszczalne o nieco zakwaszonym odczynie. System korzeniowy nie penetruje gleby zbyt głęboko, dlatego też bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie w podłożu stałej wilgotności. Przesuszona gleba znacząco może przyczynić się do zahamowania wzrostu, natomiast większe osobniki mogą się w niej przechylać. Stanowisko dla tui powinno być słoneczne lub półsłoneczne. Zabieg przycinania tui należy wykonywać od dwóch do trzech razy w ciągu sezonu aktywności rośliny, który trwa od marca do końca sierpnia.

Niezwykle istotnym aspektem uprawy żywotnika zachodniego jest jego regularne nawożenie. Krzew cechuje się bardzo szybkim wzrostem, lecz tylko pod warunkiem dostarczenia mu odpowiedniej ilości składników mineralnych. Nawożenie tui powinno odbywać się przy pomocy uniwersalnej mieszanki do krzewów iglastych lub dedykowanego nawozu do tui. Podlewanie tui to równie istotny element uprawy. Krzewy należy podlewać bezpośrednio w obrębie systemu korzeniowego. Idealnie sprawdzi się rzadkie, lecz obfite nawodnienie.

tuja ogrodowa w czasie zimy z zalegającym śniegiem na gałązkach canva.com

Czy tuje są mrozoodporne?

Tuja podobnie jak juka ogrodowa jest mrozoodporna. Zimowanie tui jest w pełni bezpieczne, jednak warto zadbać o kilka elementów takich jak przysypanie podłoża korą ogrodową oraz usuwanie z krzewu zalegającego śniegu. Jedyną odmianą, która cechuje się mniejszą odpornością na niskie temperatury jest żywotnik wschodni.

Tuje – popularne odmiany krzewów

 • Szmaragd (żywotnik zachodni)
 • Brabant (żywotnik zachodni)
 • Danika (żywotnik zachodni)
 • Martin (żywotnik olbrzymi)
 • Tiny Tim (żywotnik zachodni)
 • Rheingold (żywtonik zachodni)
 • Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie