Maranta

Maranta leuconeura – pielęgnacja, podlewanie, wymagania. Płaczący kwiat

Maranta to piękna, lecz bardzo wymagająca roślina znana również jako tańcząca roślina lub roślina, która się modli. Na szczególną uwagę zasługują jej wyjątkowe liście, które mocno przyciągają wzrok. Naturalnie występuje na południowych terenach Meksyku oraz północnej Argentyny i liczy ponad 40 różnych odmian. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest Maranta leuconeura. Czy jest łatwa w uprawie?
Reklama

Maranta leuconeura – pielęgnacja

Roślina bezsprzecznie należy do zacnego grona najciekawszych kwiatów doniczkowych, które charakteryzują się mocno nieprzeciętnym wyglądem. Niestety nie jest to kwiat łatwy w uprawie, dlatego też osoby zaczynające swoją przygodę z domowymi roślinami powinny raczej sięgnąć po tak zwane żelazne kwiaty doniczkowe (sansewieria, juka, zamiokulkas). Stanowisko dla maranty to jeden z najważniejszych warunków jej prawidłowego rozwoju. Roślina potrzebuje dużej dostępności światła, lecz należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści. Jeśli chodzi o najlepszą temperaturę do uprawy maranty to w okresie wiosenno-letnim powinna oscylować w okolicach 23-27 stopni C. Od września do stycznia wartą ją nieco obniżyć (do ok. 19-21 stopni C).
Reklama
Maksymalna najniższa temperatura, z którą roślina sobie poradzi to 15 stopnic C. Z uwagi na miejsce naturalnego pochodzenia maranta lubi wysoką wilgotność powietrza – minimum 60%. Marantę jak każdą roślinę doniczkową należy przesadzić do nowego podłoża zaraz po przyniesieniu ze sklepu. Podłoże dla maranty powinno być lekkie, przepuszczalne o kwaśnym odczynie (pH 4-6). Oczywiście gotowa ziemia do maranty dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym, lecz zalecamy samodzielne przygotowanie jednej z poniższych mieszanek:
  • torf kwaśny lub podłoże kokosowe (60%), hummus (20%), perlit (20%)
  • podłoże do storczyków (30%), torf kwaśny (30%), hummus (20%), perlit (20%)
  • Podlewanie i nawożenie

    Reklama
    Maranta leuconeura uwielbia obfite nawodnienie tak samo jak i wysoką wilgotność powietrza. Obfite podlewanie powinno odbywać się 2-3 razy tygodniowo przy użyciu miękkiej i kwaśnej wody. W okresie spoczynku proces należy ograniczyć do jednego podlewania w tygodniu. Przed każdym nawodnieniem zalecamy sprawdzić palcami wilgotność podłoża, gdyż przelanie rośliny może doprowadzić do gnicia układu korzeniowego. Nawożenie to nieodłączny element prawidłowego rozwoju maranty, jednak należy zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ silne suplementy mogą uszkodzić roślinę. W okresie wzrostu (od marca do września) połowa zalecanej dawki uniwersalnego nawozu aplikowana co 15 dni będzie najlepszą praktyką.
    Reklama
    Maranta w białej doniczce
    canva.com

    Maranta – przesadzanie i rozmnażanie

    Z uwagi na dynamiczny rozrost młode rośliny (do czterech lat) należy przesadzać do nowego podłoża i większej doniczko co roku, natomiast starsze co trzy lata. Zabieg powinien zostać wykonany w połowie marca. Rozmnażanie maranty odbywa się poprzez podział bryły korzeniowej i umieszczenie nowych części w specjalnie przygotowanym podłożu.
    Reklama

    Płacząca roślina o niesamowitych właściwościach

    Maranta to kwiat wyjątkowy i to nie tylko z uwagi na przepiękne ubarwienie liści. Na szczególną uwagę zasługuje zjawisko gutacji, które polega pojawieniu się na liściach drobnych kropelek wody, które zwiastują nadchodzący deszcz. Oprócz tego wśród fanów zielonych parapetów krąży wiele teorii, iż maranta to roślina wydzielająca dużo pozytywnej energii.

    Maranta – odmiany

    Do najpopularniejszych odmian uprawianych w domowych warunkach zalicza się również Marantę:
  • Kerchoveana
  • Fascinator
  • Massangeana
  • Erythroneura
  • Marisela
  • Fascinator Tricolor
  • Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    [email protected]
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
    Reklama
    Reklama
    Reklama