6 sposobów na pokonanie lęku wysokości

6 sposobów na pokonanie lęku wysokości

Lęk wysokości nazywany jest w języku medycznym akrofobią. Nazwa ta wywodzi się z języka starogreckiego, gdzie ἄκρος, czyli jakoby pierwszy jej człon, oznacza „szczyt”. Lęk ten dotyczy zarówno przebywania na wysokościach, jak i samej możliwości spadnięcia.
Według badań naukowych, ludzie chorzy odczuwają nieprzyjemny lęk tylko w prawdziwym, rzeczywistym świecie, uczestnicząc w sytuacji wywołującej go. Nie pojawia się on jednak w przypadku grania w gry komputerowe, oglądaniu filmów, czy choćby przy czytaniu książek.

Skąd bierze się lęk wysokości?

Zadziwiające jest to, skąd w ogóle biorą się zaburzenia lękowe. W rozumieniu tradycyjnym, aby dana jednostka wykształciła w sobie poczucie lęku wobec jakiegoś zjawiska czy przedmiotu, musiało zaistnieć jakieś traumatyczne wydarzenie, które bezpośrednio by jej dotknęło i wiązałoby się właśnie z przyszłym przedmiotem lęku. W wielu fobiach takie wyjaśnienie ma sens, jednak nie w akrofobii. Lęk wysokości zaliczany jest bowiem do fobii ewolucyjnych, jest pewnym pierwotnym instynktem, który miał nas chronić przed śmiercią w wyniku upadku z dużej wysokości – a było to często możliwe, podczas polowań, poszukiwania nowych terenów, zbierania owoców leśnych itd... Naukowcom udało się odkryć te ewolucyjne podłoża lęku wysokości dzięki badaniom, w którym małe dzieci, niemowlęta, jak również małe zwierzęta bały się wyjść na szklaną powierzchnię, pod którą ukazana była przepaść.

W jaki sposób walczyć z lękiem?

Poniżej przedstawiamy kilka sposób mogących pomóc w walce z niechcianym lękiem wysokości.
  1. Określ to, dlaczego się boisz. Czy jest to strach od dziecka, wyjaśniany teoriami ewolucyjnymi? Czy może jednak przytrafiło Ci się coś, co wywołało ataki lęku? Przeprowadź ze sobą poważną rozmowę, zapisz wnioski.
  2. Czy jesteś w stanie sprostać niektórym wysokościom? Czy możesz przeprowadzić serię prób? Jeśli możesz to zrobić, spróbuj poniższej terapii. Stopniowo staraj się wystawiać na coraz bardziej ostre bodźce, które będą wywoływały uczucie lęku – coraz większe wysokości. Być może z czasem zadziała mechanizm habituacji i przyzwyczaisz się powoli do wysokości każdego rodzaju.
  3. Pokonując lęk „na siłę” możesz próbować wspinać się na niewysokie drzewa, huśtać się wysoko na huśtawkach czy próbować balansować pomiędzy meblami w Twoim mieszkaniu. To proste i niegroźne ćwiczenia, które powoli będą Cię przyzwyczajały do wysokości.
  4. Nie bój się rozmów z bliskimi. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta, powiedz bliskim Ci osobom prawdę – wyjaw swoje lęki, nie zmuszaj się do działania, jeśli wiesz, że tego nie chcesz.
  5. Znajdź dobrego psychologa lub psychoterapeutę. Razem znajdźcie najlepszy sposób na pokonanie Twojej fobii. Najprawdopodobniej zaproponuje Ci on techniki opierające się na terapii behawioralno-poznawczej: desensytyzację, metodę modelowania czy zanurzanie.
  6. Kiedy będziesz miał problem z ustaniem na dużej wysokości, dodaj sobie otuchy łapiąc się ściany, czy poręczy - znajdź punkt, w którym Twoje lęki będą najmniej odczuwalne, powoli przyzwyczajaj się do sytuacji, nie rób niczego na siłę.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.
Przepis na domowy syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.
Przepis na naturalny syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.