wyciskanie pryszczy

Wyciskanie pryszczy – czy jest bezpieczne? Jak wyciskać pryszcze

Wyciskanie pryszczy wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli zrobisz to w nieumiejętny sposób, możesz narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Dlatego najlepszym wyjściem w tym przypadku będzie wizyta u profesjonalisty. Wówczas z pewnością unikniesz ewentualnych powikłań.
Reklama

Wyciskanie pryszczy w domu czy u kosmetyczki?

Bezsprzecznie bardzo trudno jest wyciskać pryszcze w warunkach domowych tak, aby było to skuteczne oraz w pełni zachowywało zasady aseptyki. To jeszcze nie wszystko, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, a także i narzędzi, najprawdopodobniej nie uda Ci się usunąć całości zanieczyszczenia skóry. Niestety, jeśli nie zrobisz tego do końca, to w części, która pozostanie, namnożą się bakterie. Wtedy zaostrzy się stan zapalny oraz obrzęk. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby po nieprzyjemnym pryszczu pozostały jeszcze mniej przyjemne blizny i przebarwienia, lepiej wybierz się po pomoc do profesjonalisty.

Jak prawidłowo wyciskać pryszcze?

Jeśli już zdecydujesz się na samodzielne wyciskanie pryszczy, pamiętaj, że musisz zachować ostrożność. Od czego zacząć? Zwróć uwagę na to, czy pryszcza można już wycisnąć — powinien mieć jasny, ropny czop.
Reklama
Później możesz przystąpić do jego wyciskania:
  • zadbaj o higienę dłoni — musisz dokładnie je umyć, a nawet i odkazić. Po wszystkim osusz je jednorazowym ręcznikiem
  • umyj twarz tonikiem antybakteryjnym. Następnie używając ciepłego kompresu, ogrzej skórę wokół pryszcza. Dzięki temu rozszerzysz pory
  • w jasną końcówkę wbij sterylną igłę, by szybko zerwać nią wierzchnią warstwę pryszcza — gwałtownym ruchem ku górze
  • owiniętymi w papier higieniczny palcami wyciśnij pryszcz
  • ropę usuń delikatnie opuszkami palców
  • pryszcz jest całkowicie wciśnięty, kiedy pojawi się krew lub osocze — przeźroczysty płyn
  • na koniec oczyść skórę środkiem antybakteryjnym
zbliżenie na twarz z wypryskami
zdjęcie ilustrujące/Canva

Skutki wyciskania pryszczy

Samodzielne nieumiejętne wyciskanie pryszczy może powodować w najlepszym wypadku stany zapalne, obrzęki, blizny i zaczerwienienia.
Reklama
Jednak może mieć też o wiele poważniejsze konsekwencje, zwłaszcza jeśli tego typu zabieg wykonywany jest w obrębie tzw. trójkąta śmierci — kąciki ust i szczyt piramidy nosa. Wszystko dlatego, że jest mocno unaczynione i jeśli zanieczyszczenia dostaną się w głąb skóry, a stamtąd np. do mózgu, może mieć to opłakane skutki. Groźne konsekwencje wyciskania pryszczy to:
  • zakażenie zatok
  • powstanie ropnia mózgu
  • zakrzepowe zapalenie żył twarzy
  • zapalenie tkanek oczodołu oraz zatok
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Wyciskanie wągrów

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wyciskanie wągrów, to nie zapomnij o zachowaniu zasad higieny.
Reklama
Musisz odpowiednio umyć i odkazić dłonie oraz oczyścić skórę twarzy. Później wykonaj peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty. Jeśli po tych czynnościach wągry bez trudu będą wychodzić pod naciskiem, możesz kontynuować. Jeżeli nie, spróbuj wykonać jeszcze ciepły okład na twarz, np. z ręcznika zanurzonego w gorącej wodzie. Dzięki temu pory poszerzą się i łatwiej będzie je usunąć. Taki zabieg należy zakończyć oczyszczeniem skóry tonikiem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama