hedonizm

Hedonizm – co to jest, definicja. Czy hedonizm jest zły?

Czy jest coś złego w tym, żeby obrać sobie pewnego rodzaju życiową drogę prowadzącą do wszelakich przyjemności? Wprawdzie gdy ktoś zapyta Cię, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze, z pewnością odpowiesz, że rodzina czy zdrowie. Ale czy tak naprawdę nie masz ochoty powiedzieć, że SZCZĘŚCIE? Każdy z nas przecież do tego szczęścia dąży, a szczęście wiąże się również z życiową radością, która ma wiele wspólnego z hedonistyczną doktryną. Czy jest hedonizm i czy jest zły? Jaka jest odwrotność hedonizmu? Wyjaśniamy!
Reklama

Czym jest hedonizm – definicja

Hedonizm jest pewnego rodzaju poglądem, który uznaje, że wszelkiego rodzaju rozkosz oraz przyjemności są najważniejszym w życiu celem. To bardzo motywuje do szukania w życiu szczęścia i spełnienia. Hedoniści wpajają nam, że warto cieszyć się każdą chwilą i doszukiwać się wszystkiego co najlepsze nawet w geście kogoś bliskiego czy w kroplach deszczu spadających z chmur, które właśnie przesłoniły nam prażące słońce.
hedonizm

Hedonizm etyczny, a psychologiczny

Mówiąc o hedonizmie, możemy wyróżnić kilka jego rodzajów:
  • Hedonizm etyczny – mówi nam o tym, że wszyscy powinniśmy dążyć do naszego, albo czyjegoś szczęścia a to dlatego, że takie postępowanie jest dla nas wszystkich ETYCZNIE bardzo dobre.
  • Hedonizm psychologiczny – w psychologii pozytywnej również nie brakuje hedonistycznych myśli. Hedonizm psychologiczny uzmysławia nam, że każda jednostka ludzka pragnie osiągnąć szczęście, ale nie otrzymujemy tutaj odpowiedzi na pytanie jak do tego szczęścia doprowadzić, choć według twórcy psychologii pozytywnej szczęście opiera się na trzech tematach. Pierwszym z nich jest zaangażowanie we wszelkie działania, dzięki którym uda się osiągnąć odpowiedni poziom radości. Drugi komponent to przyjemność, dzięki której również pojawia się radość. A trzeci, równie ważny punkt, to poczucie sensu. Czyli każda aktywność, która ma nas przybliżyć do szczęścia musi mieć dla nas konkretny sens.
  • Jest też hedonizm materialistyczny.

Odwrotność hedonizmu

Istnieje też coś takiego jak anhedonizm – czyli totalna odwrotność hedonizmu.
Reklama
Zjawisko to polega na braku umiejętności odczuwania przyjemności i najczęściej prowadzi do depresji.

Czy hedonizm jest zły?

Na to pytanie trudno udzielić prawidłowej odpowiedzi, bo z jednej strony przecież dążenie do szczęścia powinno być naszym życiowym celem. Zatem hedonizm sam w sobie nie jest zły, ale staje się takim, gdy to nasze poszukiwanie szczęścia wiąże się z krzywdzeniem i wykorzystywaniem innych osób. Dlatego zawsze należy pamiętać o zdrowym rozsądku. W każdej życiowej sytuacji.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama