azalia japońska

Azalia japońska – uprawa, pielęgnacja po przekwitnięciu. Odmiany azalii

Azalia japońska (Azalea japonica) znana również jako różanecznik japoński to przepiękny krzew z rodziny rododendronów, który liczy wiele niesamowitych odmian. Rośliny niewielkich rozmiarów idealnie sprawdzają się w uprawach ogrodowych, balkonowych oraz doniczkowych. Naturalne środowisko różanecznika to daleki kraj kwitnącej wiśni – Japonia wraz z okolicznymi wyspami. Azalia w ogrodzie to prawdziwa uczta dla oka oraz znakomite uzupełnienie przydomowej roślinności. Zobacz, na czym polega uprawa azalii japońskiej i poznaj jej najpiękniejsze odmiany.
Reklama

Najpiękniejsze odmiany azalii japońskiej

Azalia japońska podobnie jak tamaryszek, czy hortensja bukietowa liczy wiele przeróżnych odmian, które w niewielkim stopniu różnią się od siebie, chociażby kolorem kwiatostanów i liści, czy lepszą tolerancją na niskie temperatury. Wybraliśmy dla Was najpopularniejsze i najlepsze odmiany azalii, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas aranżacji przestrzeni ogrodowej.
  • Azalia japońska ledicanense Do osiągnięcia swojej maksymalnej wysokości, która wynosi ok. 60 cm, potrzebuje prawie dziesięciu lat. Cechuje się przepięknymi kwiatostanami o liliowym kolorze z czerwonym zabarwieniem na krawędziach. Uważa się ją za najbardziej mrozoodporną azalię w swoim gatunku Azalia japońska kermesina Prawdopodobnie jedna z najłatwiejszych w uprawie odmian azalii japońskiej, lecz to nie jedyny atut. Krzew oczywiście zachwyca wyjątkowymi kwiatami w kolorach głębokiej czerwieni Azalia japońska babuschka Jedna z najpiękniejszych, lecz bardzo niska odmiana. Osiąga zaledwie do ok. 50 cm wysokości, jednak nadrabia rozłożystością oraz karminowo różowymi pąkami kwiatów Azalia japońska eisprinzessin Również jedna z najniższych, aczkolwiek przepiękna odmiana z rozłożystymi gałązkami. Podatna na formowanie poprzez odpowiednie przycięcie. Oczywiście jednym z najcenniejszych atutów są jej wyjątkowe białe kwiaty
    krzew azalii japońskiej kwitnący w ogrodzie
    canva.com

    Azalia japońska – uprawa i pielęgnacja

    Odpowiednie podłoże dla azalii jest jednym z najważniejszych aspektów jej prawidłowego wzrostu. Azalea japonica potrzebuje bardzo przepuszczalnego piaszczystego i przede wszystkim kwaśnego podłoża (pH 4,0-5,0) z domieszką torfu, które musi być stale lekko wilgotne. Jeśli ziemia w miejscu sadzenia krzewu jest zbyt ciężka, należy zastosować kilkucentymetrową warstwę drenażu. Można również skorzystać z gotowego podłoża do tego rodzaju krzewów, które bez najmniejszych problemów kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Jakie stanowisko dla azalii będzie najlepsze? Przede wszystkim przytulne, ochraniające krzew przed zbyt silnymi wiatrami, które mogą mu zaszkodzić. Proces sadzenia powinien odbywać się wiosną (na przełomie marca i kwietnia). Jeśli chodzi o naświetlenie, to jak w wielu przypadkach roślin ogrodowych azalia japońska preferuje mocno rozproszone światło.

    Azalia – podlewanie i nawożenie

    Regularne oraz odpowiednie nawodnienie to klucz do sukcesu w temacie uprawy roślin ogrodowych i nie tylko. Azalia japońska nie toleruje zarówno mocno przesuszonej, jak i przelanej gleby. Zbyt sucha ziemia jest dobrym środowiskiem do rozwoju szkodników takich jak przędziorek, natomiast zbyt mokra może powodować gnicie układu korzeniowego. Jeśli chodzi o nawożenie, to na rynku dostępna jest cała masa mieszanek nawozowych do rododendronów, z których śmiało można korzystać w uprawie azalii. Najważniejsze jest to, aby suplementy były bogate w fosfor oraz potas. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta.
    azalia z różowymi kwiatostanami
    canva.com

    Azalia japońska po przekwitnięciu, zimowanie

    Azalea japonica nie jest niestety w pełni mrozoodporna, dlatego też w czasie zimy warto zabezpieczyć ją ogrodniczymi nakryciami do krzewów oraz przysypać ziemię wokół sadzonki korą ogrodniczą. Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć, gdyż to pomoże jej w regeneracji oraz przyspieszy rozrost.
  • Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    o.szarycka@zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
    Reklama
    Reklama
    Reklama