hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa, cięcie. Jakie wymagania ma hortensja?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która swoim wyglądem potrafi zachwycić nawet najwybredniejszych amatorów ogrodnictwa. Pełne najróżniejszych kolorów olbrzymie kwiatostany i łatwa uprawa sprawiają, że sadzonki hortensji cieszą się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem. Hortensja jest byliną cechującą się dobrą odpornością na mróz, dlatego też raz posadzona może zdobić ogród przez kilka lat.
Reklama

Hortensja bukietowa – odmiany

Ta wyjątkowa i piękna roślina ogrodowa naturalnie występuje w Chinach i Japonii. W Polsce uprawia się ją oczywiście jako roślinę ozdobną. Jest najpopularniejsza zaraz obok hortensji ogrodowej, która różni się od bukietowej kształtem kwiatostanów oraz wysokością łodyg. Najpopularniejsze odmiany hortensji bukietowej to:
 • Diamant Rouge (różowa)
 • Sweet Summer (biała)
 • Vainlle Fraise (różowa)
 • Fraise Melba (różowa)
 • Silver Dollar (biała)
 • Polar Bear (biała)
 • niebieskie kwiaty hortensji bukietowej z bliska
  canva.com

  Uprawa i wymagania hortensji bukietowej

  Roślina jest naprawdę bardzo łatwa w uprawie.
  Reklama
  Mimo iż świetnie poradzi sobie w mocno nasłonecznionym miejscu, to idealne stanowisko dla hortensji musi być lekko półcieniste – bez bezpośredniego działania silnych promieni słonecznych. Hortensja bukietowa podobnie jak hiacynt nie lubi przeciągów, dlatego też warto sadzić ją między innymi roślinami.

  Jakie podłoże dla hortensji bukietowej?

  Podłoże jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowej uprawy zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Ziemia dla hortensji powinna być przede wszystkim lekko zakwaszona z dużym udziałem próchnicy, wilgotna oraz dobrze przepuszczalna.
  Reklama
  Zbyt ciężkie podłoże w ogrodzie należy rozluźnić przy użyciu kwaśnego torfu lub kompostu.

  Hortensja bukietowa – podlewanie i nawożenie

  Podlewanie hortensji jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu oraz zdrowego rozwoju kwiatostanów. W zbyt suchym podłożu roślina podatna jest na ataki przędziorka chmielowca. Nawadnianie powinno być umiarkowane, natomiast podłoże stale lekko wilgotne. Należy oczywiście zachować szczególną ostrożność, gdyż nie trudno o przelanie hortensji. Optymalne nawadnianie w czasie silnych upałów to 1-2 razy tygodniowo. Nawożenie hortensji należy rozpoczynać w połowie marca i zakończyć dopiero po okresie kwitnięcia.
  Reklama
  W zależności od rodzaju nawozu aplikowanie kolejnych dawek powinno odbywać się w następujących odstępach czasowych: co 2 tygodnie (dla nawozów płynnych) oraz co 1,5 miesiąca (w przypadku nawozów granulowanych). Nawożenie oraz podlewanie w okresie zimowania nie jest konieczne.
  kolorowe kwiaty hortensji w ogrodzie
  canva.com

  Czy hortensja jest mrozoodporna?

  Zimowanie hortensji w podłożu nie stanowi dla niej żadnego problemu pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia.
  Reklama
  Roślina jest mrozoodporną byliną, dzięki czemu jedna sadzonka może zdobić Twój ogród nawet przez kilka lat. Krzew należy zabezpieczyć w połowie października. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnej peleryny ogrodniczej oraz kory ogrodowej, którą wysypuje się wokół sadzonek.

  Hortensja bukietowa – cięcie

  Przycinanie hortensji bukietowej to niezbędny zabieg do zagęszczenia krzewu. Cięcie należy wykonywać wiosną – najlepiej skracając pędy o połowę, szczególnie w przypadku młodych roślin. W późniejszych latach, gdy hortensja nabierze odpowiedniej gęstości, przycinanie nie jest konieczne.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama