Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa, cięcie. Jakie wymagania ma hortensja?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa, cięcie. Jakie wymagania ma hortensja?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która swoim wyglądem potrafi zachwycić nawet najwybredniejszych amatorów ogrodnictwa. Pełne najróżniejszych kolorów olbrzymie kwiatostany i łatwa uprawa sprawiają, że sadzonki hortensji cieszą się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem. Hortensja jest byliną cechującą się dobrą odpornością na mróz, dlatego też raz posadzona może zdobić ogród przez kilka lat.

Hortensja bukietowa – odmiany

Ta wyjątkowa i piękna roślina ogrodowa naturalnie występuje w Chinach i Japonii. W Polsce uprawia się ją oczywiście jako roślinę ozdobną. Jest najpopularniejsza zaraz obok hortensji ogrodowej, która różni się od bukietowej kształtem kwiatostanów oraz wysokością łodyg. Najpopularniejsze odmiany hortensji bukietowej to:

 • Diamant Rouge (różowa)
 • Sweet Summer (biała)
 • Vainlle Fraise (różowa)
 • Fraise Melba (różowa)
 • Silver Dollar (biała)
 • Polar Bear (biała)
 • niebieskie kwiaty hortensji bukietowej z bliska canva.com

  Uprawa i wymagania hortensji bukietowej

  Roślina jest naprawdę bardzo łatwa w uprawie. Mimo iż świetnie poradzi sobie w mocno nasłonecznionym miejscu, to idealne stanowisko dla hortensji musi być lekko półcieniste – bez bezpośredniego działania silnych promieni słonecznych. Hortensja bukietowa podobnie jak hiacynt nie lubi przeciągów, dlatego też warto sadzić ją między innymi roślinami.

  Jakie podłoże dla hortensji bukietowej?

  Podłoże jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowej uprawy zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Ziemia dla hortensji powinna być przede wszystkim lekko zakwaszona z dużym udziałem próchnicy, wilgotna oraz dobrze przepuszczalna. Zbyt ciężkie podłoże w ogrodzie należy rozluźnić przy użyciu kwaśnego torfu lub kompostu.

  Hortensja bukietowa – podlewanie i nawożenie

  Podlewanie hortensji jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu oraz zdrowego rozwoju kwiatostanów. W zbyt suchym podłożu roślina podatna jest na ataki przędziorka chmielowca. Nawadnianie powinno być umiarkowane, natomiast podłoże stale lekko wilgotne. Należy oczywiście zachować szczególną ostrożność, gdyż nie trudno o przelanie hortensji. Optymalne nawadnianie w czasie silnych upałów to 1-2 razy tygodniowo.

  Nawożenie hortensji należy rozpoczynać w połowie marca i zakończyć dopiero po okresie kwitnięcia. W zależności od rodzaju nawozu aplikowanie kolejnych dawek powinno odbywać się w następujących odstępach czasowych: co 2 tygodnie (dla nawozów płynnych) oraz co 1,5 miesiąca (w przypadku nawozów granulowanych). Nawożenie oraz podlewanie w okresie zimowania nie jest konieczne.

  kolorowe kwiaty hortensji w ogrodzie canva.com

  Czy hortensja jest mrozoodporna?

  Zimowanie hortensji w podłożu nie stanowi dla niej żadnego problemu pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia. Roślina jest mrozoodporną byliną, dzięki czemu jedna sadzonka może zdobić Twój ogród nawet przez kilka lat. Krzew należy zabezpieczyć w połowie października. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnej peleryny ogrodniczej oraz kory ogrodowej, którą wysypuje się wokół sadzonek.

  Hortensja bukietowa – cięcie

  Przycinanie hortensji bukietowej to niezbędny zabieg do zagęszczenia krzewu. Cięcie należy wykonywać wiosną – najlepiej skracając pędy o połowę, szczególnie w przypadku młodych roślin. W późniejszych latach, gdy hortensja nabierze odpowiedniej gęstości, przycinanie nie jest konieczne.

  Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie