pokrzywka alergiczna

Pokrzywka alergiczna – przyczyny, objawy. Jak pozbyć się pokrzywki?

Pokrzywka alergiczna to nic innego jak rodzaj alergii skórnej. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są bąble pokrzywkowe. Ta przykra dolegliwość może mieć wiele przyczyn — od produktu, który nas uczula, po leki lub kosmetyki, a nawet i stres czy depresję. Pokrzywkę leczy się głównie lekami przeciwhistaminowymi lub maściami, które stosuje się miejscowo.
Reklama

Pokrzywka – przyczyny

Pokrzywka może mieć wiele przyczyn, jednak do zdecydowanie najczęstszych należy alergia pokarmowa na konkretny produkt czy też na leki, detergenty, a nawet i kosmetyki. Jednak pokrzywkę mogą wywoływać także czynniki fizyczne, np. ucisk, gorąco, zimno czy nawet słońce. Na rozwój pokrzywki mogą wpływać także choroby infekcyjne wywoływane przez grzyby, pasożyty czy bakterie. Może pojawiać się też częściej u osób chorych na tarczycę czy choroby autoimmunologiczne. Co najbardziej zaskakujące, pokrzywkę mogą wywołać też czynniki psychosomatyczne takie jak stres czy depresja.

Pokrzywka alergiczna – objawy, rozpoznanie

Pokrzywka to zmiany skórne, które pojawiają się w ciągu kilku minut. Istotne jest też to, że nie utrzymują się dłużej niż 24 godziny. Dolegliwość ta może mieć postać swędzących bąbli otoczonych rumieniem lub też obrzęku naczynioruchowego.
Reklama
Zmiany te mogą wystąpić na całym ciele w zależności od czynnika, który je wywołał. Pokrzywka może nie tylko swędzieć, ale i dawać uczucie pieczenia czy gorąca. Pamiętaj o tym, że jeśli pokrzywka utrzymuje się dłużej niż kilka dni i towarzyszy jej chrypka, osłabienie, zawroty głowy czy kołatanie serca lub duszności i wymioty, to koniecznie musisz zgłosić się do lekarza. Może to bowiem zwiastować wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu i zdrowiu.
uczulenie na twarzy dziecka
zdjęcie ilustrujące/Canva

Czy pokrzywka alergiczna jest zaraźliwa?

Absolutnie nie, pokrzywka nie jest chorobą zakaźną.
Reklama
Powoduje ją reakcja danego organizmu na jakiś konkretny czynnik zewnętrzny. Dlatego nie możemy się nią zarazić od osoby, która ją posiada.

Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej?

Leczenie pokrzywki alergicznej zależy od jej umiejscowienia i tego, co mogło ją wywołać. Jednak najczęściej w jej leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe, które powinny ją załagodzić i pozwolić na pozbycie się świądu. Można także użyć preparatu to działaniu miejscowym, np. maści lub żelu z lekiem przeciwhistaminowym. Wspomagająco warto zastosować też wapno, które uszczelnia naczynia krwionośne. Istnieją też domowe sposoby leczenia pokrzywki. Należą do nich:
  • okłady lodowe
  • napar z pokrzywy
  • kompresy z rumianku lub aloesu
  • kąpiele z dodatkiem krochmalu lub sody oczyszczonej
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce według najnowszych badań może mieć już nawet co dziesiąty Polak. Wbrew pozorom nie jest to więc wcale rzadka dolegliwość. Jak sobie z nią radzić? Dlaczego w ogóle pojawia się alergia na słońce? Czy z uczuleniem słonecznym należy udać się do lekarza?
kobieta siedząca na kanapie wyciera nos i głaszcze kota
Alergia to problem 12 mln Polaków. Przyczyną jej rozwoju są alergeny znajdujące się w pyłkach drzew, traw, zbóż, chwastów, odchodach roztoczy kurzu domowego czy w sierści i naskórku zwierząt domowych. Najczęstsze objawy choroby to katar, zatkany nos, zaczerwienienie spojówek, swędzenie oczu czy suchy kaszel. Alergia to nie tylko choroba dokuczliwa, ale i groźna. Nierozpoznana albo nieleczona prawidłowo może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego lekarze podkreślają, że kluczowa jest szybka diagnoza i leczenie, które zwłaszcza teraz – w czasie pandemii SARS-CoV-2 – może zapobiec wniknięciu wirusa do organizmu przez błony śluzowe.
Przyczyny alergii u niemowląt
Najczęściej występującym typem alergii u niemowlęcia jest alergia na białko mleka krowiego. Jej charakterystycznym objawem jest wysypka, której często towarzyszy przewlekła biegunka. Oprócz białek/składników mleka krowiego do alergenów odpowiadających za nieprawidłową reakcję organizmu dziecka można zaliczyć również: jaja kurze, pszenicę, ryby oraz orzechy.
Reklama
Reklama
Reklama