Biżuteria antyczna – czy warto w nią inwestować?
Udostępnij Google News
Moda

Biżuteria antyczna – czy warto w nią inwestować?

Od kilku lat inwestorzy na całym świecie bardzo chętnie inwestują w biżuterię antyczną. Jak może się okazać, jest to doskonały sposób ulokowania kapitału, nawet najmniejszego. Biżuteria antyczna  dla wielu osób jest przedmiotem niezwykle tajemniczym, wiążącą się z dużą dozą niepewności. Podpowiemy jakie przedmioty rosną na wartości najszybciej i w jakie warto inwestować.

Wartość biżuterii antykwarycznej

Głównym powodem, dla którego biżuteria dawna jest tak rozchwytywana, jest fakt, iż prezentuje się ona pięknie i okazale. Wiele osób posiada w swojej kolekcji starą biżuterię, niestety nie potrafią docenić jej wartości. Zazwyczaj jednak taka biżuteria jest dla tych osób bezcenna – z uwagi na pobudki sentymentalne. Na samym początku wyjaśnijmy, jakie produkty wchodzą w kategorii starych. Biżuteria vintage to elementy, które mają 30-70 lat, natomiast te powyżej stu lat nazywana jest przez koneserów antyczną.

Wartość biżuterii zależy przede wszystkim od wytwórni, z jakiej pochodzi. Istnieje kilka wiodących marek, które na stałe wpisały się w kulturę jubilerską i uznawane są wiodące prym. Najbardziej ceniona jest stara biżuteria z okresu XIX i wcześniejszego. Były to czasy, gdzie jubilerem mógł zostać jedynie człowiek o nieskazitelnym charakterze i wyjątkowych umiejętnościach. Praca tamtejszych jubilerów porównywana była do dzieł najwybitniejszych malarzy czy rzeźbiarzy, zresztą nie bez powodu.

Stara biżuteria – wykonanie

Biżuteria antyczna wykonywana była ręcznie, dzięki temu dzieła otrzymane przez jubilerów były niepowtarzalne. Nie było sytuacji, gdzie pierścionek ze złota, czy kolczyki z kruszcu, jakim jest srebro, się powtarzały tak, jak dzisiaj. Niezwykle pożądanymi przedmiotami są obecnie charakterystyczne elementy dla danej epoki np. okazałe formy biedermaier, ornamenty, stara biżuteria art deco, czy płynne linie.

Jak przechowywać starą biżuterię?

Biżuterii antycznej warto szukać na targach staroci oraz w internecie. Ich cena czasami jest zawrotna, jednak dalej można znaleźć biżuterie w atrakcyjnej cenie. Gdy już jesteśmy w jej posiadaniu ważnym aspektem, jest jej odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie. Każdy, kto posiada antyczne elementy ,powinien zdawać sobie sprawę, żę potrzebuje specjalnych środków do jej przechowywania. Srebrne kolczyki lub broszka, które pozostawimy w wilgotnym miejscu, w krótkim czasie ciemnieją i tracą swój blask, Podobnie sprawa wygląda w przypadku złotej biżuterii.

Odpowiednie działania pielęgnacyjne mogą poprawić sytuacje i sprawić, że biżuteria będzie wyglądała jak nowa. Domowe sposoby jak czyszczenie za pomocą pasty do zębów lub kwasku cytrynowego nie zawsze mogą przynieść pożądane rezultaty. Środki te mogą rysować delikatną powierzchnię biżuterii. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestycję w dedykowane płyny do czyszczenia wyrobów jubilerskich. Co do przechowywania – warto wyposażyć się w foliowe woreczki ze szczelnym zamknięciem.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie