budleja dawida

Budleja Dawida – pielęgnacja, uprawa, odmiany. Czy może być uprawiana w donicy?

Budleja Dawida (Buddleja Davidii) to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Roślina naturalnie występuje na dalekich terenach Chin oraz Japonii. Jednak w ostatnich latach coraz częściej uprawia się ją w przydomowych ogrodach na całym świecie. Z uwagi na fakt, iż jest niesamowitym wabikiem na motyle, to określa się ją także jako "motyli krzew".
Reklama

Budleja Dawida – odmiany

Krzew ogrodowy nazywany niegdyś omżynem liczy aż kilkadziesiąt różnych odmian, które różnią się przede wszystkim kolorem kwiatostanów oraz wysokością. Wszystkie jednak wydzielają charakterystyczny zapach, który jest niesamowitym wabikiem na przepiękne motyle oraz pszczoły. Na szczególną uwagę zasługują odmian budlei Dawida takie jak:
  • Nanho Purple
  • Cechuje się kwiatami o głęboko niebieskim zabarwieniu. Wysokość maksymalna krzewu to ok. 1,5 m
  • Royal Red
  • Maksymalna wysokość krzewu to ok. 2 m. Jak sama nazwa wskazuje, ta budleja wypuszcza przepiękne kwiaty w kolorze czerwonym
  • Pink Delight
  • Jedna z najwyższych odmian, która kwitnie na różowo pudrowy kolor. Krzew może osiągać nawet 3 m wysokości
  • Ile de France
  • To najczęściej spotykana odmiana budlei Dawida w polskich ogrodach.
    Reklama
    Osiąga nawet 2,5 m wysokości, natomiast jej największym atutem są przepiękne fioletowe kwiaty
    różowa odmiana budlei dawida
    canva.com

    Motyli krzew – uprawa i pielęgnacja

    Roślina podobnie jak lawenda, czy juka ogrodowa może zimować w glebie, lecz pod warunkiem odpowiedniego okrycia i zabezpieczenia. Niestety budleja jest nieco bardziej wrażliwa na ujemne temperatury.
    Reklama
    Dlatego też przed zimą warto ją szczelnie zabezpieczyć. Stanowisko dla budlei powinno być mocno nasłonecznione oraz ciepłe. Krzew najlepiej czuje się między innymi roślinami, ponieważ nie preferuje silnych wiatrów i przeciągów. Sadzenie budlei Dawida należy wykonywać wiosną. Krzew kwitnie od czerwca do października. Zakupione sadzonki w donicy nie powinny mieć więcej niż 2 lata, ponieważ te starsze mogą się nie przyjąć. Roślinę koniecznie trzeba wsadzać na tej samej głębokości, na której rosła w pojemniku.

    Budleja Dawida – podłoże, podlewanie i nawożenie

    Najlepsze podłoże dla budlei to mocno przepuszczalna gliniasto-piaszczysta gleba o umiarkowanej wilgotności i zasadowym lub obojętnym odczynie. W czasie silnych upałów konieczne jest spulchnianie górnej warstwy podłoża, by zapewnić roślinie odpowiednią wentylację układu korzeniowego.
    Reklama
    Równie skutecznych zabiegiem jest także ściółkowanie gleby przy pomocy materiałów takich jak: torf, kora sosnowa, czy trociny. Odpowiednie podlewanie budlei to równie istotny aspekt uprawy. Zaleca się zapobiegać silnemu przesuszeniu podłoża, gdyż to może prowadzić do utraty kwiatów i zmniejszenia intensywności kwitnięcia. Gleba powinna być cały czas lekko wilgotna. Nawożenie budlei powinno odbywać się po całkowitym przekwitnięciu i całkowitym wycięciu kwiatostanów. Wtedy też niezbędne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej dawki składników mineralnych. Do nawożenia krzewu idealnie sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących, który należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
    Reklama
    fioletowa budleja rosnąca w ogrodzie
    canva.com

    Czy budleja może być uprawiana w donicy?

    Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić roślinę w donicy i ustawić ją np. na balkonie lub tarasie. Warunki uprawy nie różnią się niczym od tych w glebie, natomiast szukając sadzonek doniczkowych warto rozejrzeć się za karłowatymi odmianami budlei Dawida.
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    [email protected]
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama